Setva sporo napreduje uz evidentne probleme

Poljoprivrednicima u Srbiji ovih dana počela je isplata osnovne subvencije po hektaru od 18.000 dinara koja kasni jer je do 1. aprila, prema sporazumu koji je potpisan u oktobru 2024. sa Ministarstvom poljoprivrede, novac trebalo da dobiju svi, ali umesto toga moraju da se zadužuju “na crtu” kod prodavaca repromaterijala, kažu poljoprivrednici za agenciju Beta. Naravno mi smo pitali kakva je situacija na terenu ali propratili i novosti na sajtu Minisatrstva poljoprivrede.

”Krenula je isplata subvencija i do sada je isplaćeno oko jedne trećine zahteva. Ja sam podneo zahtev prvog dana po objavi poziva, 1. marta i dobio sam novac pre nekolioko dana, ali rok je po sporazumu bio da svi dobiju do 1. aprila“, rekao je predsednik Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije, Goran Filipović.

Dodao je da poljoprivrednici nisu mogli da dobiju ni povraćaj akcize za kupljeno gorivo u januaru i februaru, jer se računi nisu registrovali u sistemu e-agrara, iako ministar poljoprivrede tvrdi da su bili vidljivi od 1. januara ove godine. Filipović je rekao da od protesta poljoprivrednika, u maju 2023. godine, nije rešen niz zahteva, pre svega oko rada robne berze, dugova poljoprivrednika Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje i goriva na pumpi bez akcize.On je rekao da ima dosta gazdinstava koja neće dobiti subvencije iz više razloga, a jedan je jer su mislili da su obnovom registracije gazdinstva automatski podneli zahtev za subvencije ili su stariji ljudi koji nisu vešti da rade na računaru.

Da subvencije nisu svima stigle potvrdio je i ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović, na sajtu resora osvrćući se na pojedine izjave poljoprivrednika u medijima, rekavši da je do sada, od donetih 291.370 rešenja, ekspedovano 272.644, od kojih je samo 82.630 pravosnažno jer su se poljoprivrednici odrekli žalbe. ,,Dakle, bez obzira na neargumentovane napade pojedinaca iz opozicije, koji pokušavaju da u javnosti stvore sliku nereda i zastoja, ne bi li zaradili jeftine političke poene, činjenice govore potpuno suprotno. Sistem funkcioniše, isplate se vrše, a rešenja se donose svakodnevno”, poručio je ministar Martinović.

U skladu sa budžetom za poljoprivredu u 2025. godini, opredeljena su sredstva za isplatu regresa za nabavku sertifikovanog semena u iznosu do 17.000 dinara po hektaru. Javni poziv za ovu meru biće raspisan do kraja aprila 2025. godine.

Predsednik Udruženja poljoprivrednika ”Stig“, Nedeljko Savić, rekao je da je nekolicini poljoprivrednika iz tog udruženja isplaćena direktna subvencija od 18.000 dinara i da subvencije nisu stigle u dogovoreno vreme. ”Prolećna setva je počela i poljoprivredni proizvođači su se već zadužili zbog kupovine repromaterijala jer subvencije kasne. Ovo je neodrživ sistem, cene repromaterijala skaču, a poljoprivredni proizvodi pojeftinjuju“, rekao je Savić.

Naveo je da je prošle godine morao da se zaduži za 30 odsto potrebnih sredstava za setvu, a ove godine za 60 odsto.Istakao je da država može da obeća da će dati neku finansijsku podršku, ali ako to stigne za tri godine ne znači ništa. Što su subvencije, kako je rekao, sve veće poljoprivrednicima je sve gore.

Kada su u pitanju poljoprivrednici sa područja Kraljeva mnogima sredstva po osnovu ovog poziva još nisu stigla. Istina setva kukuruza u ovom kraju retko kreće ranije ali su sagovornici navikli da se na vreme obezbede semenima i đubrivom. Otežavajuća okolnost su svakako vremenske prilike, mraz, kiša I hladno vreme koje će ostaviti posledice na kompletnu agrarnu sliku u Srbiji.

Na sastanku Udruženja Proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja održanog 10. Aprila 2025. godine u Mrsaću donate se dve odluke..

,,Prva odluka se odnosi na zahtev za hitan sastanak koji ćemo uputiti na adresu novog ministra poljoprivrede čim bude postavljen, na  kome bi izneli probleme sa otkupom mleka, kašnjenjem isplate subvencija I uvozom lažnih sireva. Na žalost na ovom sastanku se moglo čuti da mnogima nije stiglasubvencija za biljnu proizvodnju a o kašnjenju premije za mleko znaju i vrapci nag rani. Druga odluka se odnosi na podršku protesta studenata u Kraljevu zakazanog za 16. aprila kada ćemo najverovatnije svojim traktorima ponovo doći u naš grad.,, kaže predsednik ovog udruženja Mikica Majstorović

  Suma sumarum sve se svodi na činjenicu da je novac problem broj jedan…svako u ovom lancu duguje i dok se ne budu poštavali dogovoreni sporazumi, ugovori i dogovori stanje u štali i na njivi neće biti dobro. Voćarsku muku i da ne pominjemo, jer je mraz ovog proleća u dva navrata ubrao najveći deo roda, dok se nekima i dalje nalazi jabuka u  hladnjačama. Bez obrtnih sredstava, sigurnog tržišta i stabilnijih cena malo njih će pružiti adekvatnu agrotehniku i negu bez čega nema ni maksimum roda i prinosa. S.C.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *