SAJMOVI “LORIST” ZA ČISTU PETICU

Međunarodni sajmovi “Lorist” održani su na Novosadskom sajmu od 2.do 6. oktobra.Okupili su više od 120 izlagača iz Srbije, Slovenije, Hrvatske, Austrije i Mađarske.Među učesnicima u programima bili su i oni iz Crne Gore, BiH, Poljske, EU, Švajcarske, Francuske i Švedske. Sajmove su posetile brojne privredne i političke delegacije. Među posetiocima su bili i potpredsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vulin i Balint Juhas, predsednik Skupštine AP Vojvodine.

Po tradiciji, Hala 1 Novosadskog sajma bila je rezervisana za izlagače čiji je cilj bio, kako sami kažu, da ljubiteljima prirode, lova i ribolova i boravka u prirodi predstave najsavremeniju opremu i standarde. Naravno, i da edukuju, posebno najmlađe posetioce. Među onima koji su se predstavili bilo je najviše distributera i proizvođača lovačkog i sportskog oružja i ribolovačke opreme domaćih i vodećih svetskih proizvođača, kao i opreme za sport, rekreaciju, boravak u prirodi i distributera terenskih vozila.
Izlagači su više nego zadovoljni posetom i finansijskim efektima. Kažu da Hala i štandovi
svake godine izgledaju sve bolje, ali i da je posećenost najbolja na ovom Sajmu uopšte.

Najtraženija je bila lovačka municija – lovačke patrone i dijabole za lovačke puške, što je iznenadilo gotovo sve one koji su je doneli na Sajam, te su morali tokom pet dana da rade i dopune asortimana. Uz
municiju tražene su bile i puške, karabini, garderoba, rančevi, šatori, stolice, outdoor i dodatna oprema, ATV vozila, kotlići. Ribolovci su najviše pitali za štapove, mašinice i varalice, garderobu, gumene čizme.

Epitet najskupljeg primerka oružja na 55. međunarodnim sajmovima „Lorist“ ponela je sportska trap puška za gađanje glinenih golubova „beretta“, koja je bila izložena na štandu firme Grof MBM. Košta 3.250.000 dinara, odnosno oko 27.600 evra. Reč je o modelu „premijum“, ručno rađenom u pogonu italijanske Berette. Cev duga 75 centimetara izrađena je od nerđajućeg čelika, a najskuplji primerak oružja 55. Lorista“ karakteriše i sistem vatre „holand&holand“. Neznatno manje, 27.000 evra, vredi jelenski trofej, jedan od oko 650 trofeja krupne divljači, koji je bio izložen na zajedničkom štandu JP „Vojvodinašume“, NP „Fruška gora“ i Lovačkog saveza Vojvodine u Hali „Master“. U mnoštvu ribolovačke opreme u Hali 1 cenom se izdvojila mašinica „stella“, izložena na štandu kompanije Capriolo. Košta 113.999 dinara, a na Sajmu je sa popustom bila 102.599. Izrađena je od najkvalitetnijih legura nerđajućeg čelika, otporna je na rđu i zahvaljujući tome može da se koristi i za ribolov na moru. Insistiralo se na dobrom odnosu cene i kvaliteta, a najsrećniji su bili oni koji su mogli da pazare kvalitetno, a jeftino, što je i bilo moguće uz popuste koje su izlagači odobravali. Izlagači navode i da su primetili da je sve više žena lovaca – lovkinja, ali i mladih devojaka koje se sve češće i znalački opremaju za ribolov. Za njih je to i znak kulturološkog pomaka u odnosu prema prirodi.

Kakav lav − strašan i prepariran Desetogodišnji lav iz Južne Afrike, kog su pre dve godine odstrelili lovci iz beogradskog Balkan Hunter-a, ovih dana je prepariran i odmah izložen na “Loristu”, pa i ne čudi što je privlačio poglede svih posetilaca na Sajmu lova i ribolova. Odstrel je koštao 14.000 evra, a uz peripetije oko preparacije i donošenja u Srbiju dostigao je cenu veću od 20.000 evra. I, nije bio na prodaju. Ribolovački savez Vojvodine za decu i odrasle
U Hali 1, Ribolovački savez Vojvodine je organizovao druženja sa udruženjima i povezivanje sa drugim korisnicima voda – inspektorima, i ribočuvarskim službama. Za najmlađe su pripremili školice ribolova i interaktivne radionice o osnovama ribolova, ekologiji, očuvanju ribljeg fonda i radu Ribočuvarske službe. Učestvovalo je oko 50-tak najmlađih posetilaca, a bilo je i aktivnosti za prave ribolovce, kao što je panel diskusija „Stanje ribljeg fonda, reka, posledice suša, zakoni, borba protiv ribokradica”.

SPECIJALIZOVANE LOVAČKE IZLOŽBE I REVIJE
Šest je decenija prošlo od organizovanja prvog Sajma lova i ribolova. Na ovogodišnjim Međunarodnim sajmovima „Lorist“ atraktivnošću i raznovrsnošću izložbe i ponude posebno se isticao štand koji su, uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, osmislila tri najznačajnija korisnika lovišta u Vojvodini − Nacionalni park „Fruška gora“, Lovački savez Vojvodine i JPVojvodinašume“. Na 800 metara kvadratnih izložbenog prostora u Hali „Master“ prikazana je raznovrsnost lovnog biodiverziteta Vojvodine i Srbije, a postavljeno je više od 50 dermopreparata i 650 lovačkih trofeja. U centralnom prostoru koji je nazvan Jelenov trg, prvi put ove godine, postavljena je bina na kojoj su svakodnevno organizovane prezentacije i promocije svih aktivnosti vezanih za lovnu privredu Srbije. Bila je to prilika i da se predstave razni projekti u vezi sa ekologijom i zaštitom životne sredine. Na centralnoj bini održano je više od 30 promocija i prezentacija, a najzanimljivije su bile o akciji “Sokolom za sokola”, Evropskom bizonu na Fruškoj gori, oponašanje rike jelena…
Za sigurno gnezdo Pokrajinski zavod za zaštitu prirode je na centralnoj bini na Jelenovom trgu, u Hali „Master“, predstavio projekat kompanije Srbijavoz „Sokolom za sokola“, u čijoj realizaciji su, pored Pokrajinskog zavoda, učestvovali i Elektromreža Srbije, Mladi istraživači Srbije i Opština Alibunar.
Projekat je realizovan od 1. decembra prošle godine do kraja maja 2024. i to tako što je dinar od svake prodate karte za prevoz vozom Soko izdvojen za zaštitu stepskog sokola. Novac je uložen u pravljenje namenskih gnezda i čišćenje staništa, a efekti su već vidljivi. Cilj ove akcije bio je da se podigne svest javnosti o ugroženosti stepskog sokola, čija populacija sada broji od 40 do 50 gnezdećih parova. Najbrojniji su u centralnom i južnom Banatu i severnoj Bačkoj. Evropski bizon ponovo na Fruškoj gori – novi stigli iz Češke, naredne godine moguće potomstvo
Nacionalni park “Fruška gora” je na Sajmu ekologije predstavio evropske bizone, koji su odavno nestali s fruškogorskog prostora. Srećom, to se promenilo pre nekoliko godina, kada je svoj dom na Fruškoj gori našlo nekoliko primeraka evropskog bizona. Vraćeni su na prostore na kojima su boravili pre 200 godina i nalaze se u posebno čuvanom i ograđenom prostoru. Projekat povratka bizona pokrenut je 2017. godine, a nakon mnogobrojnih istraživanja i prikupljanja potrebne dokumentacije, u martu 2022. godine stigli su na Frušku goru. Populacija je oplemenjena ove godine dve jedinke su donete iz Češke, sada ih je šest, a već naredne sa očekuje potomstvo. U Evropi je 1. godine bilo samo 1.800 bizona, da bi ih 2019. bilo više od 6.000, a procenjuje se da ih je sada nešto više 8.000. Evropski bizon živi u istom staništu gde i evropski jelen i dobro se snalaze na Fruškoj gori.

Oponašanje rike jelena – pesma šuma
Dan lovaca, 5. oktobra, na bini u Hali „Master“ obeležen je nizom zanimljivih događaja. Rikači
Lovačkog saveza Slovenije predstavili su takmičarske discipline u oponašanju rike jelena, a lovočuvari lovišta posebne namene JP „Vojvodinašume“ praktičnu primenu i upotrebu jelenskih rikalica. Posetioci Sajma mogli su da se upoznaju i sa tehnikom vabljenja srndaća, a lov vabljenjem bio je tema Wild Srbije TV – Prve platforme sa lovačkim emisijama.
SIMBIOZA LOVA, RIBOLOV A I EKOLOGIJE
Nikada kao ove godine nije bila vidljivija veza između lova, ribolova i ekologije, a najviše se insistiralo na edukaciji – prvenstveno najmlađih posetilaca kojih je bilo više nego ikada. Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine Prezentacije o ekološkim problemima u Vojvodini, konkretno u zaštićenim područjima, o klimatskim promenama koje imaju najveći i najlošiji uticaj, održao je i Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine. Akcenat je stavljen na prekograničnu saradnju i realizaciju projekata koje ni Pokrajinski sekretarijat ni lokalne samouprave i upravljači zaštićenih područja ne mogu da finansiraju iz sopstvenih budžeta. Istaknuta je i važnost zatvaranja Poglavlja 27, koje se
tiče upravo zaštite životne sredine i ekologije. Osim panela o aktivnostima u oblasti međunarodne saradnje, Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine održao je i promociju svog projekta „Za čistije i zelenije škole u Vojvodini”.
Edukacija najmlađih o značaju reciklaže
Gradska uprava za zaštitu životne sredine je u okviru Sajma ekologije uvela novi koncept –edukaciju dece na više punktova kroz interaktivne radionice. Mališani, a bilo ih je oko 900 školskog i više 0d 100 predškolskog uzrasta, su posećivali štandove krećući se specijalnom Zelenom sajamskom stazom. Deca su najpre odlazila do Reciklažnog ostrva, ostavljala otpad koji su donela i učila o važnosti reciklaže. Potom su dolazili na štand Gradske uprave, gde su za njih u saradnji sa ekološkim udruženjima s teritorije grada, organizovane interaktivne i kreativne edukativne radionice. Nakon toga su se kretali Zelenom sajamskom stazom, u okviru koje su na različitim štandovima organizovane edukacije na temu ekologije, gde su i dobijali pečate na letku kojim su kasnije potvrđivali usvojeno znanje. Sa popunjenim letkom vraćali su se na štand Gradske uprave gde su dobijali poklončiće – kantice, bedževe…
Na štandu Gradske uprave za zaštitu životne sredine posetioci su mogli da dobiju informacije o projektima koji su u toku, poput subvencija za bicikle, ozelenjavanja, reciklomata, o energetskoj fikasnosti, subvenciji za zamenu stare stolarije, ugradnju solara….Reciklažno ostrvo

Održana Revija lovačkih pasa

Na Sajmovima “Lorist”, na Dan lovaca, 5. oktobra, prvi put je organizovana Revija lovačkih pasa, sa ciljem da se promoviše kinologija, predstave rase i da se posetioci upoznaju sa upotrebnim psima. Učesnici su stigli iz Srbije, ali i iz Švedske, Švajcarske i Francuske, a prikazano je 45 pasa u 19 rasa iz dela III FCI i celih FCI grupa – IV, VI, VII, VIII. Najinteresantniji je bio holandski prepeličar koji je redak i u Holandiji, a kod nas se tek drugi put pojavio na izložbi. Najviše je bilo nemačkih lovnih terijera, a za najlepšeg psa je proglašen srpski gonič. Druga je bila mađarska vižla, a treći nemački lovni terijer. Pre Revije organizovan je prikaz
obuke lovačkih pasa – i to osnovnih tehnika. S obzirom na to da je događaj priređen kao Revija svi su dobili zahvalnice i kataloge. Organizator događaja bio je Novosadski sajam u saradnji sa Lovačkim savezom Vojvodine i Kinološkim savezom Republike Srbije, a sve je iznenadio veliki broj posmatrača.

Reciklaža ne sme biti gnjavaža
Na štandu dobro poznatog dugogodišnjeg prijatelja – Udruženja „Čepom do osmeha”, Sajam
ekologije obogaćen je brojnim ekološkim aktivnostima namenjenim najmlađim posetiocima
Međunarodnih sajmova „Lorist“. Mališani su imaju priliku da šetajući improvizovanom šumom
skupljaju otpad koji su na kraju staze odlagali u za to previđene kante, potom i dobijali nagrade.
Osim toga, pravili su igračke od recikliranog materijala, koje su im ostale kao svojevrstan podsetnik
na Sajam i važnost čuvanja životne sredine. Pokazano im je i kako izgleda spoj ekologije i
humanosti, kako i gde prikupljeni čepovi završe i kako se prosleđuju na reciklažu, a potom od
prikupljenog novca kupuju pomagala za decu. Da reciklaža nije i ne sme da bude gnjavaža, dokazali
su i brojni mališani, njih više od 1000, koji su s puno entuzijazma i pažnje skupljali i odlagali otpad,
pričali šta znaju o reciklaži, zbog čega je važno voditi računa o prirodi. Čepom do osmeha je i ove godine, od čepova, u Auli napravilo logo Novosadskog sajma. Kažu da su upotrebili oko 25.000 komada.

Primarna selekcija otpada, očuvanje životne sredine i vraćanje prirodi bili su u fokusu Sajma
ekologije. Povodom toga, i ove godine posebno mesto na Novosadskom sajmu zauzelo je Reciklažno ostrvo, koje je osmislilo Udruženje „Inženjeri zaštite životne sredine”, postavljeno kod Teretnog ulaza 1. Građani su već navikli da donose otpad, pa su to činili i ovoga puta. Najviše je bilo čepova,pet ambalaže, limenki i papira. Sve je rađeno u saradnji sa JKP “Čistoća” i Udruženjem “Čepom do osmeha”. Svi posetioci koji su doneli određenu količinu otpada dobili su ulaznice za Sajmove “Lorist”, a podeljeno je i 7 tuja i oko 20-tak sadnica cveća.
JEDINSTVEN SAJAM U SAJMU ASWA EXPO 2024
U okviru Sajma ekologije ove godine je organizovan Prvi sajam komunalne opreme i zelenih
tehnologija ASWA EXPO 2024, na kojem se okupilo 12 izlagača iz zemlje i inostranstva. Očekuje se
da na osnovu ugovora o dugoročnoj saradnji Nacionalne asocijacije čistoća Srbije ASWA i
Novosadskog sajma i ova priredba u budućnosti postane prepoznata u regionu kao centar
okupljanja zelenog, komunalnog sektora. Sajam je pratila i Regionalna 11. konferencija o otpadu ASWA 2024 koja je okupila paneliste iz svih bivših jugoslovenskih republika, Poljske i Mađarske, kao i predstavnike Ministarstva zaštite životne sredine, Grada Novog Sada i Ambasade Republike Poljske u Srbiji. Na ovoj konferenciji razmenjena su iskustva, a razgovaralo se o unapređenju upravljanja komunalnim otpadom, posebno u najvećim gradovima regiona.
Cilj Asocijacije je da afirmiše upravljanje otpadom, da donosioci odluka shvate važnost tih
problema i da, kroz panele, a kasnije i neformalne razgovore, pokušaju da nađu rešenje za zdraviju
životnu sredinu i podstaknu druge da recikliraju i ulažu u životnu sredinu.
Remedies konferencija – o cirkularnoj ekonomiji bez otpada

Koja su inovativna rešenja i kakva se tehnologija koristi za praćenje mikroplastike u okeanu,
čulo se na Remedies konferenciji, koja je u organizaciju EXIT fondacije održana u tri panela, u
Kongresnom centru “Master”. Bilo je reči o projektu Remedies, koji finansira Evropska unija, kroz
Od ocenjivanja do priznaja – za ponos i diku
Komisije za ocenjivanje kvaliteta eksponata, na Sajmu lova i ribolova i Sajmu ekologije
radile su u susret i tokom prva dva dana priredbi. Priznanja su najboljima uručena na svečanosti
u Kongresnom centru “Master”. Veliki šampionski pehar Novosadskog sajma na vrednovanju opreme za lov i ribolov osvojio je Grof MBM u Petrovcu na Mlavi, za vrhunski kvalitet i dizajn ocenjenog oružja. Grof
MBM odlazi i sa Diplomom sa posebnim priznanjem za 30 godina vrhunske saradnje i izlaganja na Novosadskom sajmu. U istoj robnoj grupi Pehar Novosadskog sajma pripao je JP “Vojvodinašume” u Petrovaradinu. Istim priznanjem nagrađen je beogradski Greensport. Na Sajmu ekologije Veliki šampionski pehar, po odluci komisije, ponela je Moba botanical skincare, Latković, za sveukupan vrhunski kvalitet prirodnih kozmetičkih proizvoda. Srebrnim šampionskim peharom Novosadskog sajma nagrađena je Kedrova priča u Beogradu. U ovoj robnoj grupi dva su Pehara Novosadskog sajma. Jedan će krasiti vitrine firme Megika u Novoj Pazovi, drugi Hurem melema u Novom Pazaru.
Za sjajne rezultate uručene su i brojne povelje i medalje: Velike zlatne, Zlatne, Srebrne i Bronzane. program Horizon, pa su među govornicima bili predstavnici EU i Exit fondacije, kao jednog od partnera, te Nacionalnog instituta u Ljubljani, koji je koordinator projekta. Razgovaralo se i o finansiranju,umrežavanju, kao i zajedničkoj akciji podizanja ekološke svesti građana, sve sa ciljem da se poveća ekološka svest građana i u tom smislu napreduje.

UČESTVOVALE I ŠKOLE
U Sajmu ekologije učestvovale su i škole – Škola za osnovno i srednje obrazovanje „Milan
Petrović” i Poljoprivredna škola sa domom učenika u Futogu. Škola “Milan Petrović” je organizovala radionice pravljenje magneta od recikliranog papira. U gostima im je bila Osnovna škola “Žarko Zrenjanin”. Drugog dana su radili čestitke od suvog cveća i ugostili osnovne škole “Kosta Trifković” i “Dositej Obradović”. Pravili su i motoričke igrice sa plastičnim čašama i ekološki mini fudbal. Učestvovalo je oko 100 dece, a učesnici su bili i posetioci Sajma.
Poljoprivredna škola je prodavala proizvode iz svoje ekonomije, ali i napravila radionicu za
decu u kojoj su ih upoznali sa veterinom i svojim proizvodima. Prodaje je bilo i na drugim štandovima na Sajmu ekologije, ponuđen je mali ali odabran izbor različitih vrsta prirodnih proizvoda – preparati za kožu, čajevi, sirupi, melemi, tinkture, sadnice i poneka tegla zimnice po pristupačnim cenama.

POKLON-IGRA ZA POSETIOCE SA KUPLJENIM ULAZNICAMA
Na Sajmu lova i ribolova i Sajmu ekologije, za posetioce sa kupljenim ulaznicama Novosadski sajam je u saradnji sa izlagačima organizovao Poklon-igru. Top Gan, Požarevac je darovao vazdušnu pušku – model WF600P, cal.4,5mm, Capriolo, Bačka Topola bicikl „Fet Boy” s debelim gumama, Balkanski vatrometi, Šabac 10 vatrometa, a Hornetshop trgovina putem interneta, Petrovaradin dva para pantalona. Zastava oružje, Kragujevac je darovala trofejni nož, hromiran i graviran, na drvenom postolju, a KS Safety shoes,
Novi Sad dva para cipela. Darodavci su bili i Snajper, Beograd, koji je poklonio lovačke pantalone i prsluk kao i majicu i kačket, Grof MBM, Požarevac je pripremio kamašne za noge, majicu, kačket za lovce, naočare za strelce, Balkan Hunter, Beograd Deerhunter jaknu i Hunters037, Čitluk Kruševac, pantalone, košulju, majicu i zimsku kapu – sve za lovce, Avantura park, Čajetina četiri kompleta ulaznica za porodice. Artena Port, Novi Beograd je darovala Victorinox mini džepni nož Signature Lite Onyx Black i Victorinox kuhinjsko rende (tri kom.). Kompletan spisak dobitnika može da se pronađe na sajtu i društvenim mrežama Novosadskog sajma.

TAKMIČENJA U PREPONSKOM JAHANJU
Tokom tri dana priredbi održana su i takmičenja u preponskom jahanju – finalno kolo Vojvođanske preponske lige i Otvoreno prvenstvo Vojvodine u preponskom jahanju. Posetioci su mogli da vide 103 starta. Organizator Vojvođanske preponske lige i Otvorenog prvenstva Vojvodine u preponskom jahanju bio je Konjički savez Vojvodine, a tehnički organizator Konjički centar “Novosadski sajam”. Kuvali prestavnici medija i lovci Tradicionalno na Međunarodnim sajmovima „Lorist“ priliku da pokažu kulinarsko umeće imali su lovci i novinari. Za Press trofej Novosadskog sajma u pripremanju ribljeg kotlića takmičilo se 20 medijskih ekipa, koje su ukrstile varjače na otvorenom prostoru Sajmišta. Komisija sastavljena od vrsnih poznavalaca jela od ribe najboljima je dodelila priznanja. Pre Press trofeja, na istom mestu takmičilo se 10 ekipa lovaca u kuvanju lovačkog paprikaša. S.C. Novosadski sajam

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *