Proveravamo cene u banjama za besplatan boravak penzionera

Upravni odbor Republičkog fonda PIO doneo je odluku o troškovima rehabilitacije korisnika penzija i ceni smeštaja pratilaca, po ustanovama, po danu boravka. Kako je precizirano u Odluci objavljenoj u Službenom glasniku 10. januara ove godine, u 26 banja širom Srbije troškovi rehabilitacije korisnika penzije iznose 4.900,98 dinara po danu, dok cena smeštaja za pratioca iznosi 3.241,36 dinara. Proveravamo cenovnike u najtarženijim banjama u Srbiji.

Od ukupnog iznosa, za finansiranje troškova rehabilitacije korisnika penzija u zdravstveno-stacionarnim ustanovama i banjsko-klimatskim lečilištima izdvajaju se sredstva u visini od 81 odsto ukupnih sredstava namenjenih za društveni standard korisnika penzija, a u iznosu od 1,13 miliona dinara.

Kada se u obzir uzme samo rehabilitacija, najtraženije su Vrnjačka i Sokobanja, ali se puno traže Prolom, Lukovska i Kuršumlijska banja. Takođe, tu je i Koviljača, koja je najdalje otišla sa svojim uslugama kada je reč o specijalnoj bolnici. Na severu Srbije je Banja Kanjiža i zdravstveni kompleks sa stogodišnjom tradicijom. Takođe, tražena je i Atomska banja, koja je specijalizovana za multiplu sklerozu, što niko čak ni u regionu ne radi.

Cene u specijalnim bolnicama, rehabilitacionim centrima su šarenolike.

Medicinski kompleks Merkur u Vrnjačkoj Banji je svim svojim korisnicima koji su izvršili rezervacije do 15. januara za boravak u januaru i februaru nudio popust od 15 odsto, pa je tako cena opšteg medicinskog pansiona u dvokrevetnoj sobi koštala 6.035 dinara. Redovna cena je 7.100 dinara po danu, a ovom sumom su obuhvaćeni svi objekti Merkura. Podrazumeva se minimalna dužina boravka od sedam dana.

Cena bolničkog dana, koja obuhvata tri obroka i terapije u specijalnoj bolnici u Sokobanji, u jednokrevetnoj sobi je 6.100 dinara, dok je dvokrevetna nešto jeftinija – 5.600 dinara. Na samom prijemu pacijentu se radi spirometrija, EKG i osnovne laboratorijske analize, dok se sve ostale dodatno naplaćaju. Penzioneri imaju pravo na deset odsto popusta.

Cene rehabilitacije u Prolom banji variraju. Prema važećem cenovniku, program za lečenje reumatoloških oboljenja pacijenta će od januara do marta ove godine koštati 8.390 dinara po danu, za boravak u dvokrevetnoj sobi. Program za lečenje oboljenja bubrega i mokraćnih puteva je nešto skuplji i njegova cena po danu iznosi 8.690 dinara.Program za lečenje kožnih oboljenja od januara do marta pacijente će koštati 8.090 dinara po danu, dok je cena programa za lečenje gastroenteroloških oboljenja 7.390 dinara.

U Lukovskoj banji osnovni bolnički dan na bazi polupansiona u hotelu Bela jela, u periodu od januara do marta, pacijente košta 7.890 dinara. Za penzionere je predviđen popust od pet odsto u periodima od januara do maja i od oktobra do decembra. Takođe, penzioneri imaju mogućnost plaćanja na šest mesečnih rata administrativnom zabranom tokom cele godine, za boravak od pet i više dana.

Hotel Planinka u Kuršumlijskoj Banji u periodu od januara do marta ima utvrđene cene terapijskog dana, pa tako standardna soba košta 8.490 dinara, komfort soba 8.990, dok se jednokrevetna soba i apartman mogu naći po istoj ceni od 9.490 dinara.Kako se navodi na njihovom sajtu, terapijski dan obuhvata wellness dan i četiri terapije dnevno – elektroterapiju, hidromasažu u lekovitoj vodi, aplikovanje lekovitog blata i hidrokineziterapiju.

Sve terapije se odvijaju po preporuci lekara i nakon lekarskog pregleda. Terapije određuje banjski lekar prema indikacijama, a obavljaju se svakodnevno – i vikendom i praznikom”, navodi se u ponudi ovog hotela. Penzioneri mogu da ostvare popust od pet odsto na redovne cene uz poslednji penzioni ček.

Prijave za besplatno lečenje do 27. januara

PIO Fond pozvao penzionere da se prijave za besplatnu rehabilitaciju a pravo na besplatnu rehabilitaciju u zdravstveno-stacionarnim ustanovama i banjsko-klimatskim lečilištima, u trajanju od 10 dana, imaju korisnici starosnih, invalidskih i porodičnih penzija koji imaju prebivalište na teritoriji Republike Srbije i čija penzija iznosi do 50.683 dinara. Uz prijavu je potrebno podneti i nekoliko dodatnih dokumenata, pre svega penzijski ček i dokaz o visini penzije iz inostranstva (izvod banke, potvrda inostranog nosioca socijalnog osiguranja i drugo). Neophodno je podneti i popunjenu prijavu sa izjavom, na propisanom obrascu, zatim izjavu penzionera – gde želi da koristi rehabilitaciju, kao i da osim penzije nema drugih ličnih primanja.

Uslov je i da penzioner koji se prijavljuje nije koristio rehabilitaciju po oglasu poslednjih 5 godina Prijave se mogu podneti i u najbližoj organizacionoj jedinici Fonda, ukoliko penzioner u vreme podnošenja prijave boravi van svog mesta stanovanja. Članstvo u penzionerskim organizacijama nije uslov za korišćenje ovog prava, dok se prijave na oglas podnose počev od 9. januara, a zaključno sa 27. januarom 2025. godine.Podsetimo, za pravljenje rang-lista postoji sistem bodovanja koji je ključan za određivanje prioriteta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *