Proizvođačima mleka iz Mačvanskog okruga u borbi za veću cenu mleka prodružili su se i mlekari iz Vojvodine i Šumadije, a veliki broj njih se večeras ponovo okupio na sastanku u Bogatiću, gde su upoznati sa najnovijim informacijama sa pregovora koji se vode u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede poslednjih sedam dana. Značajnog pomaka u pregovorima nema, ističu proizvođači mleka, koji su u Ministarstvu, obavili razgovore i sa predstavnicima mlekara i trgovinskih lanaca.
„Obavili smo dva sastanka u Ministarstvu, u načelu još nije postignut nikakav dogovor, ali imamo pomaka. Sa Ministarstvom smo na nekim relacijama, ostalo je da vidimo šta će dalje da se dešava sa mlekarama i kako ćemo uspeti da izdejstvujemo cenu. Što se tiče trgovinskih lanaca, mi sa njima nemamo dodirnih tačaka, ali su nam predstavili situaciju na tržištu. Mogu istaći da imamo informaciju da je tržište mleka potrebno, sve količine koje se nalaze u rafovima se prodaju i što se toga tiče, bojazni nema. Imamo od njih garanciju da nam ne preti nikakva konkurencija sa stranog tržišta. Mi smo se obratili Ministarstvu iz razloga jer smatramo da je to naša krovna organizacija i kuća koja treba da štiti nas seljake. Videćemo u kojoj će meri uspeti da nam reše problem, mi od naših zahteva ne odutajemo i idemo dalje. Pregovori se nastavljaju, tokom sledeće nedelje idemo ponovo, predstavnici Ministarstva će obaviti razgovor sa mlekarama i trgovinskim lancima. Kako će to uskladiti, da li putem nekih marži, ali definitivno, cena mleka mora porasti“, rekao je Milan Pajić, predsednik Skupštine Udruženja proizvođača mleka Mačvanskog okruga.
Teški pregovori su se vodili u Ministarstvu, kaže Slobodan Brkić.
„Mlekare se vade da nisu oni krivci, da su u gorem položaju nego mi i skidali su odgovornost sa sebe. Predstavnici Ministarstva u razgovorima sa nama posebno su rekli da će nas podržati u svakom našem pokušaju. Pregovori sa trgovinskim lancima jasno su definisali da oni nemaju veze sa nama, da oni rade s mlekarama i da sa proizvođačima nemaju nikakvog kontakta“, dodao je Slobodan Brkić iz Glušaca.
Proizvođači mleka ističu da narednih dana očekuju pomak u rešenju problema.
„Veliki broj proizvođača ovde večeras govori da nas sve muči ista muka. Cena mleka je manja 25-30 dinara po litri nego što nas košta. Imamo ovde ljude iz Mačve, Loznice, Koceljeve, Valjeva, Kragujevca, Subotice, proširilo se na celu Srbiju, jer svi imaju problem sa mlekom. Mi i dalje od nadležnih čekamo odgovore šta će da rade sa nama, da li će da nam izađu u susret, ili da nas puste niz vodu, da pogasimo farme i da vidimo kako da se snalazimo. Nadamo se da će neko u skorije vreme iz Ministarstva da se oglasi i da nam pomogne. Otprilike da mlekare koče. Na sastancima sa nama pričaju jednu priču, a kada smo bili u Ministarstvu iznose drugu priču, koja je sasvim kontra. Videćemo u narednih pet-šest dana šta će se desiti, ako niko ništa ne preduzme, mi imamo jasan cilj šta nam je činiti, ali o tome narednih dana“, izjavio je Dušan Obrenčević iz Glušaca, na koga se nadovezao Zlatko Kokanović iz Gornjih Nedeljica.
„Godišnje proizvodim od sto do stodvadeset hiljada litara mleka i naravno da se nalazim u istom problemu, kao i ostali ljudi ovde. Ja sam pre četiri ili pet meseci ministru rekao, ako do proleća ne reše cenu mleka, sa mlečnim govedarstvom će biti završeno. Krave ne mogu da se proizvedu za jednu ili dve godine, to se radi generacijama i to je nasledni posao. Ako se država ne uključi u rešavanje ovog problema ostaćemo bez mleka. Bio bi red da jednom prestanu da drže zamrznutu cenu mleka, kao životne namirnice, da održavaju socijalni mir u državi na osnovu nas. Tu je u pitanju i meso, žitarice, kompletan je problem sa poljoprivredom, a što se tiče cene đubriva, nafte, one su drastično skočile. Ako država ne izađe u susret seljacima, bukvalno će ostati bez hrane“, istakao je Zlatko Kokanović, proizvođač mleka iz Gornjih Nedeljica. / Mačva info