Predsednik Udruženja odgajivača goveda centralne Srbije Milija Palamarević izjavio je danas da će proizvođači mleka tog dela Srbije, nezadovoljni zbog smanjenja otkupnih cena mleka, 4. jula u Gruži prosuti tri tone mleka.
On je agenciji Beta rekao da će se na pola sata zaustaviti saobraćaj iz tog mesta na magistralnom putu Kragujevac – Kraljevo, kako bi se prosulo mleko i da će posle tog protesta uputiti novi poziv ministru poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede Srbije Draganu Glamočiću da dođe u Gružu i pozove predstavnike mlekara i posrednike u otkupu, kako bi ih suočili licem u lice i utvrdili ko ne govori istinu o uvozu mleka i proizvodima od mleka.
“Država tvrdi da ne daje dozvole za uvoz mleka i mlečnih proizvoda, a mi imamo dokaze da sireve uvoze firme koje dobiju dozvolu za uvoz tog proizvoda, iako se bave sasvim drugim poslovima”, rekao je Palmarević.
Istakao je da su mlekare smanjile otkupnu cenu mleka, u proseku za oko 20 dinara po litru, pa je sada najviša 60 dinara, a najniža 35 dinara, što je ispod proizvođačke cene, zbog čega imaju gubitke.
Dodao je da proizvođači svakodnevno trpe pritiske mlekara koje, i pored toga što su smanjile cenu mleka, i dalje najavljuju novo pojeftinjenje, sa obrazloženjem da u mleku ima antibiotika ili da proizvođači mešaju sveže mleko sa mlekom u prahu da bi povećali količinu predatog mleka.
“Oni ne govore istinu, ne postoji metoda kojom bi se utvrdilo da li se meša sveže mleko sa mlekom u prahu, kao što nije istina i da u mleku ima antibiotika”, rekao je Palmarević, koji je po obrazovanju veterinar i poseduje farmu krava u selu Guberevac kod Kraljeva.
On je rekao da je Glamočiću više puta poslato obaveštenje da mlekare spuštaju otkupnu cenu, čime su anulirale premiju od 19 dinara po litru, koju država dodeljuje proizvođačima kao stimulaciju za proizvodnju, ali da “nije reagovao”.
Palamarević je upitao zašto u trgovinama ne pada cena mleka i mlečnih proizvoda kada mlekare smanje cenu proizvođačima, kao i zašto država ne ispita kolike su trgovačke marže na mleko i proizvode od mleka i ograniči ih.
Suša koja već uzima danak, prema njegovim rečima, desetkovaće stočni fond, jer neće biti dovoljno hrane, a država još ništa ne preduzima kako bi pomogla stočarima da sačuvaju brojno stanje stoke.
Naveo je da je u proizvodnju kukuruza na oko 100 hektara i sam uložio oko 75.000 evra i da će i pored toga morati da ga kupuje jer je, već očigledno da će njegov rod biti najvećim delom uništen visokim temperaturama i nedostatkom vlage. Izvor Beta