„Prerađivači varaju i nas i državu, idemo u Ministarstvo po pomoć!“

Proizvođačima mleka u Srbiji zakazan je sastanak u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u petak, 10. januara. Glavna tema – razlozi smanjenja otkupnih cena mleka za 5 do čak 11 dinara po litru.

Predsednik Udruženja odgajivača goveda centralne Srbije, Milija Palmarević rekao je da su mlekare Jastrebački eko biseri, Kraljevačka mlekara, mlekara Dukat – Vrbila, otkupljivač „Mitić“, kao i mnogo manjih mlekara, već 31. decembra 2024. godine smanjile otkupne cene mleka.

– Čim je isplaćena dopunska stimulacija od 100.000 dinara za junice-prvotelke, te mlekare su smanjile cene kako bi isisale taj novac od stočara koji posluju na ivici egzistencije – rekao je Palamarević.

Povećanje subvencija za naredni poziv je, prema njegovim rečima, dogovoreno početkom avgusta prošle godine u resornom ministarstvu, pa će za krave iznositi 55.000, a za junice-prvotelke 155.000 dinara, a realizaciju tog sporazuma garantuje predsednik države Aleksandar Vučić.

– Ta mera o povećanju subvencija je već dala rezultate i primetno je povećanje broja grla i rast sektora proizvodnje mleka – rekao Palamarević.

Istakao je da 30 godina prerađivači efektivno rade na isisavanju novca od primarnih proizvođača, i da je i sada njihovo objašnjenje da postoje zalihe mleka. Ipak, kako Palamarević navodi, to nije istina, što potvrđuju i radnici u mlekarama, koji naravno ne žele da se oglašavaju javno.

– Tražimo od Ministarstva poljoprivrede da hitno uputi inspekciju u mlekare i utvrdi da li postoje zalihe da ne bi mlekare još jednom prevarile i proizđače i državu i prisvojile novac od subvencija, namenjen za oporavak i razvoj stočarstva – rekao je Palamarević.

Dodao je da razlozi za pad otkupnih cena sirovog mleka ne postoje i zbog toga što cene finalnih proizvoda za potrošače nisu smanjene u trgovinama. Otkupna cena sirovog cena u EU je, prema njegovim rečima, viša nego u Srbiji, pa se mlekarama ne isplati uvoz.

Postoje dokazi, kako je rekao, da mlekare falsifikuju finalne proizvode jer mleku dodaju razne aditive koji nisu animalnog porekla, već biljnog i drugog porekla i čine 40 odsto sadržaja svih gotovih provoda, što zakonom nije dozvoljeno.

Palamarević je rekao da su pre godinu i po dana Udruženje odgajivača goveda centralne Srbije i Udruženje proizvođača mleka Mačvanskog okruga postavili sebi za cilj da odbrane proizvođače mleka od mlekara jer su godinama niskim otkupnim cenama uništavale stočarska gazdinatva zbog čega su mnoga sela opustela.

– Mlečno govedarstvo je kraljica poljoprivrede i ne postoji napredna poljoprivreda ukoliko udeo stočaratsva u njoj ne bude bar 40 odsto – rekao je Palamarević za kraj.Izvori Nova ekonomija, Beta

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *