Potencijalna rešenja u borbi protiv suše

Štetan uticaj suše na biljke može se pospešiti različitim metodama i odgovarajućom primenom različitih agrotehničkih mera. Pre svega, vrlo je važno načiniti pravilan izbor sorte. Ukoliko se radi o proizvodnji u uslovima suše, potrebno je birati sorte koje su tolerantnije na iste, odnosno sorte koje bolje podnose ovakve uslove.

Obradom zemljišta biljkama se obezbeđuje dubok i rastresit ornični sloj obogaćen vazduhom (kiseonikom), koji je neophodan za disanje korenovog sistema. Ova agrotehnička mera značajna je i sa aspekta vodnog režima zemljišta. Njom se postiže bolja apsorpcija padavina, prodiranje vode u dublje slojeve zemljišta i stvaranje većih zaliha vode, što može imati neprocenjiv značaj ukoliko se proizvodnja obavlja u uslovima suše.

     Pravilno đubrenje i ishrana biljaka

U uslovima zemljišne suše dolazi do smanjenja snabdevenosti biljaka mineralnim materijama, te adekvatnom primenom ove agrotehničke mere značajno možemo umanjiti negativan efekat suše. U ovakvim uslovima treba smanjiti količinu azotnih đubriva, jer azot podstiče rast vegetativnih organa, odnosno uvećava lisnu površinu, a time i transpiraciju. Fosfor iz zemljišta u uslovima zemljišne suše, postaje nedostupan biljkama, pa je đubrenje fosforom od velikog značaja. Isto važi i za đubrenje kalijumom, jer biljke optimalno snabdevene ovim mineralom troše manje vode za sintezu organskih materija, a njihova otpornost prema ekstremnim temperaturama, nedostatku padavina i biljnim bolestima je povećana. Upotreba organskog đubriva, poboljšava snabdevanje biljaka vodom u sušnim periodima, tako što utiče na toplotni, vodni i vazdušni režim zemljišta.

  Veliki značaj u borbi protiv suše ima i suzbijanje korova. Korovske biljke rastu mnogo brže od gajenih i troše znatnu količinu vode, tako da ih treba blagovreeno ukloniti kako dodatno ne bi crpele značajnu količinu vode.

Prekrivanje zemljišta, odnosno malčovanje, različitim materijalima (slama, strugotina, specijalne folije) utiče na toplotni i vodni režim zemljišta, smanjujući isparavanje, kao i dnevno i sezonsko kolebanje temperature zemljišta. Malčovanjem se takođe suzbija korov, štiti zemljište od erozije i poboljšava njegova struktura.

Navodnjavanje je najefikasnija mera u borbi protiv suše, ali i najskuplja. Navodnjavanjem se povećava vlažnost zemljišta i vazduha, a snižava temperatura tla i prizemnog sloja vazduha. Može se primeniti tamo gde ima kvalitetne vode za navodnjavanje, a efikasnost zavisi od dobrog izbora sistema za navodnjavanje, pravilnog određivanja normi i rokova navodnjavanja. Gordana Marušić,PSSS Kraljevo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *