Član udruženja poljoprivrednih proizvođača Subotice Damir Perčić izjavio je danas da su nezadovoljni ispunjenjem obećanja iz prošle godine i da, ukoliko ih Vlada Srbije ne realizuje, da će organizovati proteste za desetak dana.
On je, posle rasprave na „okruglom“ stolu o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju sa predstavnicima Minstarstva poljoprivrede, rekao da su poljoprivredni proizvođači izgubili strpljenje.
„Ministarstvo nam sad traži da sačekamo da bude rebalans budžeta, traže da se strpimo još malo i kao znak dobre volje oni će da vide šta mogu da urade“, rekao je za Betu Perčić, posle tog sastanka.
Naveo je da od osam zahteva poljoprivrednici imaju četiri urgentna.
To su, kako je rekao, moratorijum na sve poljoprivredne kredite kao za vreme korone (Covid 19), zatim isplata 17.000 dinara po hektaru za sertifikovano seme za sve poljoprivrednike, bez pravdanja kupovine računom po „lex specialis“ zakonu.
„Država je izgubila šest meseci, mi nismo krivi što nisu napravili Pravilnik oko ispunjenja uslova za subvencije od 17.000 dinara po hektaru za seme“, rekao je Perčić.
Dodao je da je suša ove godine nanela ogromnu štetu poljoprivrednicima i da država „treba da naparvi neki balans i isplati deo subvencije od 17.000 dinara bez pavdanja računom za kupovinu“.
Za agroekonomsku 2024.-2025. godinu ta subvencija, kako je rekao, neka bude na osnovu računa za kupljeno seme.
Perčić je rekao da poljoprivrednici traže i izmene i dopune Zakona o akcizama kako bi od 1. januara 2005. godine mogli na benzinskim stanicama da kupe dizel bez akcize.
Dodao je da su se predstavnici Udruženja 100 paora plus zalagali da se ukine limit za subvenje do 100 hektara i podigne na 400 hektara.
Predstavnik Inicijative za opstanak Srbije je, kako je rekao, opravdano tražio je „stepenaste“ subvencije, za manja gazdinstva do 25 hektara da budu veće, do 50 hektara malo manje, a od 50 do 100 hektara još manje.
„Bio je predlog da se ukine limit od 300 krava koje se subvencionišu. To su milionski iznosi subvencija, a bio je i zahtev da kupovina robota za mužu, što je velika investicija, ne ostane na nacionalnim merama“, rekao je Perčić.
Dodao je da je bilo predloga iz Inicijative saveza Banata da se u zakonu o subvencijama navede da su one minimalne 35.000 dinara.
Predstavnici udruženja „Stig“ nisu učestvovali u raspravi jer, kako kaže, predsednik tog udruženja, Nedeljko Savić, Ministarstvo ne ispunjava obećanja i besmisleno je dolaziti na sastanke za koje ministar Aleksandar Martinović nema vremena. „Protesti će, verovatno biti neminovni“, rekao je Savić.
Posećanja radi pre destak dana Ujedinjena udruženja poljoprivrednika Srbije uputila su pismo Vladi Srbije sa zahtevom da hitno isplati 17.000 dinara subvencija za sertifikovano seme po hektaru, u roku od 30 dana, kao i da se ukine akciza na gorivo od 1. janaura.
U okviru Ujedinjenih udruženja poljoprivrednika su Udruženje poljoprivrednika Aradac, Udruženje poljoprivrednih proizvođača Subotice, Savez udruženja poljoprivrednika Banata, Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije, a podršku su pružili i udruženje Novoseljanski paori, Banatska crnica (Nova Crnja) i Dolovački paori.
Predsednik udruženja poljoprivrednih proizvođača Subotice Miroslav Matković rekao je da je Vladi dat rok do 18. septembra da odgovori na ugentne zahteve, što je ujedno i najava protesta ako se zahtevi ne ispune. U pismu se traži da druga tranša obećanih subvencija od 17.000 dinara, koju je prošle godine pred parlamentarne izbore prihvatila tadašnja premijerka Ana Brnabić, bude isplaćena svima – bez pravdanja kupovine semena računima, kako bi mogla da započne setva.
Tada je na pregovorima u Kisaču, obećano da će gorivo od 1. janura 2025. godine na pumpama moći da se kupi bez akcize.U pismu se traži i rešavanje problema dugova za penzijsko i invalidsko osiguranje, uređenje berze, kao i odlaganje dospelih rata za kredite zbog suše i smanjenih prinosa.
„Da bi se posejala uljana repica, a poslednji rok je 25. septembar, potrebno je da vlaga zemlje bude duboka deset santimetara, što znači da je neophodno da padne bar 30 litara kiše po kvadratu, a da pri tome ne sija sunce kako vlaga ne bi momentalo isparavala“, rekao je Matković.
Dodao je da je za oranje za setvu pšenice neophodno da se vlaga spusti 25 santimetara u dubinu zemlje, što bi značilo da kiša lagano, bez sijanja sunca, pada sedam dana i to ukupno oko 100 litara po kvadratu. S.C.