Pravilnik o izmenama i dopunama pravilnika o korišćenju podsticaja za organsku stočarsku proizvodnju, koji je stupio na snagu 31. decembra 2022. godine, uvodi jednu novinu, a to je prijavljivanje za subvencije po osnovu javnih poziva. Naime, ubuduće će, umesto neposrednog podnošenja zahteva i prijava za ostvarivanje prava na podsticaje u rokovima koji su bili propisani, podnošenje zahteva, odnosno prijava, biti po raspisivanju javnih poziva.
„Podnošenje zahteva, odnosno prijava po javnim pozivima, treba da unapredi i ubrza administrativni proces prijema i obrade zahteva, kako bi se poboljšala efikasnost u isplati sredstava, gde će se na ovaj način skratiti postupak obrade zahteva i obezbediti da se svi predmeti koji se prime u toku godine u istoj godini i isplate“, objašnjavaju naši sagovornici.
Proizvođači organskih proizvoda će, kako ističu iz resornog ministarstva, blagovremeno biti obavešteni o predstojećim javnim pozivima, kako bi pripremili svu potrebnu dokumentaciju, tako što će predmetne informacije biti objavljivane na zvaničnoj internet stranici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, kao i na zvaničnoj internet stranici Uprave za agrarna plaćanja.
Inače od 2012. godine podaci o izvozu organskih proizvoda postali su deo informacionog sistema Uprave carina. Na osnovu ovih podataka moguće je pratiti podatke o vrsti, količini i vrednosti izvezenih organskih proizvoda sa teritorije Republike Srbije.
Izvoz u Nemačku bio je vredan 18,3 miliona evra i činio je čak 31,36 procenata od ukupne vrednosti izvoza organskih proizvoda iz Srbije. Sledi izvoz u Sjedinjene Američke Države vredan 7,7 miliona evra (13,5 odsto od ukupne vrednosti izvoza), pa u Holandiju (6,9 miliona evra), Francusku (4,2 miliona evra), Poljsku (3,5 miliona evra), Kanadu (3,4 miliona evra) i Italiju (2,8 miliona evra).
Po vrsti proizvoda, najveća vrednost ostvarena je izvozom smrznutog voća (78,4 procenata), i to smrznute maline (32,5 miliona evra), smrznute kupine (pet miliona evra) i smrznute višnje (3,4 miliona evra).
Ukupna vrednost izvoza smrznutog voća bila je 45 miliona evra. Pored proizvoda od voća, ostvaren je i izvoz lekovitog i aromatičnog bilja, žitarica, etarskog ulja, dečije hrane, kao i integralnog brašna.
Organska proizvodnja koristi stara tradicionalna znanja, ali isto tako i brojne inovacije i naučna dostignuća koji mogu da pomognu poljoprivredi da prevaziđe postojeće izazove, obezbedi prehrambenu sigurnost, doprinese unapređenju konkurentnosti proizvođača i domaće poljoprivrede u celini, kao i ekonomskom razvoju seoskih područja.Potražnja za organskim proizvodima intenzivno raste, kako svuda u svetu, tako i u Srbiji, jer sve više raste svest potrošača da se ovi proizvodi uzgajaju u skladu sa prirodom, što osigurava ne samo zdravlje pojedinaca već i društva u celini.
‘Serbia Organica’ je prošle godine pokrenula promotivnu kampanju ‘Mislim na nas – kupujem organsko’, sa ciljem da potrošačima i široj javnosti skrene pažnju na vrednosti organske proizvodnje, kako bi se podstakla potrošnja organskih proizvoda i razvoj organske proizvodnje u Srbiji, jedne od najperspektivnijih grana srpske poljoprivrede, ali i da podstakne donosioce odluka da organska proizvodnja mora biti podržana, kako bi se obezbedio njen stabilan rast i razvoj.