Nikad više novca u budžetu za poljoprivedu, izjavila je ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković. Rebalansom budžeta koji je u utorak pred poslanicima parlamenta, poljoprivredi odlazi dodatnih 34 milijarde dinara, tako da će budžet biti težak rekordnih 114,4 milijarde dinara, što je sedam odsto ukupnih poslovnih prihoda, navela je.
Ministarka naglašava da sve subvencije za koje je do sada raspisan javni poziv biće isplaćene tokom septembra. Ona dodaje da kontrole na terenu na osnovu kojih je ustanovljeno da postoje gazdinstva koja su se prijavila za subvencije, a da se ne bave poljoprivredom, neće zaustaviti isplatu subvencija. Neće se čekati da se obavi kontrola kako bi se subvencija isplatila. Svi će, primera radi, dobiti dobiti suvenciju po hektaru, ali oni koji su se lažno prijavili da obrađuju zemlju, a kontrolom se utvrdi da nisu zaboli motiku, novac će morati da vrate u državnu kasu, rekla je ona za RTS.
Dodala je da nema zastoja u isplati subvencija i da će sav novac koji je u budžetu ministarstva biti utrošen do kraja ove godine.
Činjenica je da je i pre rebalansa, visinom budžeta država pokazala opredeljenje vezano za poljoprivredu. Kako je najveći deo državnog novca namenjen subvencijama, jasno je da su davanja poljoprivrednicima u fokusu. Ministarka kaže da su 114,4 milijarde u budžetu istorijske.
Tanasković je gostujući na RTS navela šta je sve tokom ove godine odobreno, uvećano i promenjeno, a što se sada formalizuje kroz rebalans.
- Hektari – povećanje sa 9.000 na 18.000 dinara.
- Mleko – povećanje po litri mleka sa 10 dinara od prošle godine na 19 dinara. Prvi kvartal je već isplaćen, drugi krenuo u četvratak i isplata je pri kraju.
- Davanja po grlu (krave) – povećano je sa 25.000 na 40.000 dinara.
- Davanja za krmače – povećano sa 15.000 na 18.000 dinara.
- Odvodnjavanje – gazdinstva ove godine učestvuju sa 50 odsto, a sledeće godine besplatno navodnjavanje.
- Zeleni dizel (gorivo za poljoprivrednike) – povrat za gorivo koje budu kupovali od celih 50 dinara po litri goriva.
- Subvencije za ruže – potpuna novina među davanjima za koju su bili zahtevi i ministarstvo je i ovu stavku uvrstilo u davanja.
- Puštene su subvencije za steone junice –iznos je povećan sa 140 na 170 hiljada dinara.
Značajna promena u odnosu na pređašnje godine je i da se subvencije isplaćuju u godini u kojoj je i raspisan javni poziv za njih. Isplata za subvencije kreće po objavljivanju javnog poziva, a ne mesecima posle.
Od 354 iskontrolisane parcele 280 ima nepravilnosti
Međutim, novina od ove godine je i kontrola davanja. Da li novac građana i države ide u ruke onih koji zaista rade i bave se poljoprivredom. Ceo ovaj proces je transparentan. Rezultat neće biti samo smanjenje korupcije. Država je ušla u treću nedelju kontrola ko se preko eAgrara prijavljivao za subvencije i dobijao novac, a da se ne bavi poljoprivredom. Ovim će se napraviti jasna razlika i podvući crta između onih koji zloupotrebljavaju novac namenjen ratarima, stočarima…
,,Do sada su 354 parcele već iskontrolisane i to je 320 gazdinstava. U 280 ima nepravilnosti. Posredi su takve nepravilnosti da niko ne može da kaže zabuna ili greška. Nepravilnosti koje smo proverom ustanovili su takve da je jasno da to nisu poljoprivrednici. To su ljudi koji godinama prijavljaju da obrađaju parcele, a na njima se nalazi šuma koja nije ove godine izrasla, objekat… To nisu obradive parcele i to godinama unazad. Nema potrebe za zamenu teza i navode slučajna greška jer stanje na terenu svedoči da to nije slučaj. Svi poljoprivrednici su podržali provere,, – ističe ministarka Tanasković.
Kako dodaje u kol centru ministarstva bude i preko 2.000 poziva i prijava poljoprivrednika za one koji godinama uzimaju novac, a da se ne bave poljoprivredom. Sudeći po razgovorima koje imaju sa ljudima iz ministartva poljoprivrednici žele da se da se to razreši i iščisti kako bi subvencije dobijali oni koji zaista obrađaju.
,, I onda ima smisla da pričamo o davanjima, o povećanjima. Na kraju sav taj novac je namenjen pravim poljoprivrednicima. Važno je podvući crtu otkrivanjem lažnih poljoprivrednih proizvođača jer tako će se stvoriti uslovi da oni koji zaista rade dobijaju i još više novca ,,– poručuje Tanasković.
Sve ove provere i uvođenje reda u poljoprivedu mogući su zahvaljujući eAgraru. Sada sa ove distance kada je eAgrar zaživeo jasno je da je ‘dobar’ deo otpora prilikom uvođenja sistema bio upravo zbog moguće kontrole. Ministarka kaže da su javni pozivi ove godine trajali i duže od uobičajenog vremenskog roka pa su i produžavani, upravo da bi se dalo vreme da se poljoprivrednici snađu u ovoj novini.
,, Provere i kontrole ne zaustavljaju subvencije. Neće se čekati da se obavi kontrola pa da ide isplata. Svi će dobiti novac, a ako se utvrdi nepravilnost, novac u državnu kasu će morati da vrate,, – ističe ministarka.
Gazdinstva lažnih poljoprivrednika otiće u pasivan status na tri godine. Oni koji rade na njivama a samo su naveli drugu kulturu od zasejane dobiće opomenu inspekcije da grešku isprave do kraja godine.
,, Poljoprivrednicima koji sade, onima koji se bave poljoprivredom, a samo su pomešali kulture, dobiće samo opomenu da isprave ,,– kaže ministarka.
Zaustavljena afrička svinjska kuga
,, Poslednje dve nedelje nemamo širenje zaraze i ako smem da kažem stalo je. Udruženi sa svim drugim sektorima koji su pomogli da suzbijemo i zarazu i paniku, i nelegalni transport, uspeli smo da zaustavimo širenje. To je izuzetno bitno. Na 4.002 domaće svinje je potvrđena afrička kuga, od toga 3.800 je uginulo. Eutanazirano je 38.000 jer to je jedini način da zaustavite širenje tamo gde se pojavi. Novac za eutanazirane životinje se redovno isplaćuje poljoprivrednicima i farmerima koji su imali tu štetu. Pored toga, oko 34.000 svinja je poslato na klanje i to je jedan od načina da se spasu zdrave životinje sa teritorije na koju je ušla afrička kuga. Bitno sve ovo vreme je bilo i da branimo i spasimo velike farme da u njih ne uđe zaraza,, – kaže ministarka.
Ona dodaje da su inspektori, veterinari i ostali koji su uključeni u ovu borbu „ginuli na terenu“ i da je rad bio danonoćan.
,,Napravili smo pojaseve odbrane i to je dalo rezultat za sada. Nadamo se da će ovaj talas brzo sasvim proći, ali afrička kuga neće nestati. To je bolest svinja za koju nema leka, ona je sada tu, ali je bitno da je zaustavimo, da nemamo masovno širenje i da nemamo paniku među poljoprivrednicima,, – poručuje ministarka Tanasković.
EU nije zabranila izvoz voća iz Srbije
Pre nekoliko dana na granici sa hrvatskom zaustavljen je tovar šljiva iz Srbije. U pojedinim medijima pojavila se netačna vest da je EU zabranila uvoz voća iz Srbije. Pre medija ova vest se pojavila isključivo na društvenim mrežama neimenovanih korisnika.
Srbija je u avgustu ove godine izvezla oko 692 pošiljke ka zemljama EU, odnosno blizu 8.000 tona voća i povrća, od čega su tri pošiljke vraćene, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Nadležne službe kontrolišu proizvode koji se konzumiraju na našoj teritoriji. Izvoz se kontroliše na granici, naglasila je ministarka u razgovoru za RTS, a preneo je Blic.