U Privrednoj komori Srbije (PKS) održana je Nacionalna konvencija posvećena zdravlju životinja, bezbednosti i kvalitetu hrane u Srbiji na kojoj učestvuju predstavici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije, kao i Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO) i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i drugi eksperti.
Cilj skupa bio je da se ukaže na najvažnije izazove zaštite zdravlja životinja i proizvodnje bezbedne i kvalitetne hrane u Srbiji, jer je, kako je rečeno, zdravlje životinja važan preduslov za bezbednost i kvalitet hrane, zbog čega kontrola počinje u primarnoj proizvodnji, u štali i na farmi.
Konferencija je održana u organizaciji Ministarstva poljoprivrede Srbije, PKS, FAO i EBRD-a.
Specijalista za podršku investicijama u agrobiznisu iz FAO Miloš Milovanović kazao je da je događaj u PKS posvećen pre svega svinjarskoj proizvodnji i prezentaciji rezultata projekta koji je implementiranog od sredine 2020. godine, a koji se bavi zaraznim, prenosima i bolestima, sa akcentom na svinjsku kugu.
On je naveo da je glavni cilj tog projekta podignuti kapacitet, pre svega kod privatnog sektora i suočavanje sa afričkom kugom svinja koja zahteva jednu dugotrajnu i upornu borbu.
– To je veliki izazov koji je krenuo sa Istoka Evrope pre deset godina i širi se. Evo pre nekoliko nedelja smo imali prve slučajeve i u Crnoj Gori. Budući da je ova bolest vrlo uporna, teško ju je iskoreniti, i ona zato zahteva veliki i zajednički napor i javnog i privatnog sektora kako bi bila stavljena pod kontrolu i poljoprivrednici, odnosno proizvođači svinja, bili što manje ugroženi – rekao je Milovanović.
Kako je objasnio, reč je o regionalnom projektu koji su FAO i EBRD zajedno implementirali u Bugarskoj, Rumuniji i Srbiji, jer je afrička kuga svinja regionalni izazov i kao takva ne može da ima nacionalnu odgovornost.
– Na ovom projektu smo radili sa privatnim i sa javnim sektorom, ali je ipak naš fokus bio pre svega pomoći privatnom sektoru. Imali smo veliki broj radionica, obuka, treninga sa proizvođačima svinja, kako sa malim proizvođačima, tako i sa većim kompanijama i oni su imali organizovaniji način bavljenja svojom svinjarskom proizvodnjom – kazao je Milovanović.
Dodao je da je rađeno i sa lovcima, odnosno upravnicima lovišta, budući da su divlje svinje jedan od vektora prenosa afričke kuge svinja.
– Njih smo obučavali i ukazivali smo im na opasnosti koje afrička kuga svinja prenosi. Pružili smo im i trening i obuku kako postupati u takvom slučaju – rekao je on.
Načelnik veterinarske inspekcije, Uprave za veterinu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije Ljiljana Ivanjac kazala je da će ta služba pokušati da primeni sve rezultate tog projekta.
– Mi se zalažemo za to da u ovim trenucima jedan svet i jedno zdravlje treba da bude zvezda vodilja za sve nas. Ka tom cilju praktično idemo u smislu razmene informacija, saradnje sa drugim službama, ne samo veterinarskim, već i ministarstvima zdravlja, ekologije i drugim službama koje su uključene u ovu jako bitnu i zajedničku temu – rekla je ona.
Ivanjac je naglasila da se trenutno afrička kuga svinja sporadično pojavljuje u Srbiji i da je bolesti vrlo malim intenzitetom prisutna na gazdinstvima.
– Trenutno imamo osam okruga gde je bolest prisutna, ali nepovoljno je za nas što se ova bolest pojavljuje u okruženju, u Crnoj Gori što nas praktično diže na jedan viši nivo opreza. To znači da moramo biti spremni eventualno na neke nove iskušenja u nekim novim pravcima, da štitimo naše granice, ali i da sarađujemo svi zajedno u pravcu razmene informacija – kazala je ona.
Navela je i podatak da je od početka pojave bolesti u Srbiji 78.244 svinja zaraženih afričkom kugom eutanizirano. Srbija je u julu prošle godine u Budimpešti potpisala Sporazum sa FAO o ključnim oblastima saradnje. Foto: Boban Ristić/PKS