Proleće je vreme kada ruže, kraljice bašte, traže pažnju. Posle jesenjeg orezivanja i hladnih zimskih dana proleće je vreme za odgrtanje, orezivanje i zaštitu od biljnih vaši. Ako želite bujne, zdrave i cvetne ruže, morate im pružiti prolećnu obaveznu negu.
Ledeni zimski dani su odradili svoje i najverovatnije napravili promrzline na vrhovima orezanih grana na ružama. Upravo zato se ruže u jesen orezuju na nešto veću visinu. Sada, čim temperature pređu 5oC možete početi sa odgrtanjem mada su manji mrazevi i sada mogući ali neće biti opasni jer je ruža dovoljno otporna na niske temperature. Dakle, treba da skinete humku zemlje koju ste navukli preko žbuna u jesen što je prvi korak osnovne prolećne nege.Ruže treba dodatno orezati i to tako da se uvek ostavlja pupoljak sa spoljne strane žbuna, odnosno grane, a sve grane koje rastu u unutrašnjost žbuna treba uklanjati na čep. Na dobro orezanom žbunu ruže nema ukrštanja i preplitanja grana.
Visina rezidbe je na 5 do 6 okaca. Ne bojte se da ruže orežete nešto dublje jer se upravo najkvalitetniji cvetovi razvijaju sa jakih donjih izbojaka. Postavlja se ipak pitanje kada vršiti rezidbu.
,, Često postoje nedoumice da li rezati ruže ujesen ili u proleće. Po pravilu ujesen režemo čajevke, grmolike i floribunde u toj meri da ih preko zime ne lomi sneg. To znači da ih jednostavno pošišamo na visinu 40-60 cm, zavisno od grupe. Pravu rezidbu vršimo u proleće kad prestane opasnost od niskih temperatura. Način rezidbe zavisi od grupe ruža. Kod svih grupa prvo odstranjujemo tanke i suve izbojke, a kod starijih grmova režemo stare i odrvenele izbojke kako bismo ih vremenom „podmladili” i time sprečili stvaranje velikih panjeva.Tako, čajevke i floribunde orezati tako da sadnica imaju kružni, čašasti raspored. Na jačim granama ostaviti od 5-7 okaca, a na slabijim 3-4 okca.Penjačicese orezuju najviše za trećinu, vodeći računa o pravilnom formiranju grma. Ostavljaju se skeletne grane jer se cvetovi formiraju na dvogodišnjim izbojcima. Da bi se iniciralo ponovno cvetanje posle precvetavanja bočne izbojke orezati na 2-5 okaca. Grmolike ruže orezivati samo za trećinu.Mini-patuljaste ruže treba skratiti grane na oko polovinu visine, dok stablašice malo malo kratimo u jesen da sneg ne bi polomio stablo, a konačnu rezidbu radimo u proleće, na željenu formu.,, pojašnjava Mile Đombić agronom u penziji
Osim standarne rezidbe postoji i rezidba u vegetaciji, koja se odnosi na čupanje divljih izbojaka i rezidbu precvetalih cvetova sa 1-2 lista. Kada režete, uvek pravite kosi rez suprotno od strane na kojoj je okce. Na ovaj način sprečavate da se biljni sok ili vlaga od rose i kiše slivaju preko pupa i izazovu eventualnu infekciju.Nakon orezivanja ružama je važno obezbediti ishranu u narednom periodu kada počinje intenzivan rast.
,,Jedna od mogućnosti je dodavanje sporootpuštajućih đubriva prilikom okopavanja. Unesite oko 5 g po jednoj jače razvijenoj sadnici ili oko 50 g po metro kvadratnom ukoliko su ruže u rozarijumu ili većim cvetnim lejama. Jedan od efikasnih i potpunih načina da ruže obezbedite hranom jeste i dodavanje stajnjaka prilikom riljanja oko sadnica. Kada koristite stajnjak, trebalo bi da bude potpuno zgoreli, jer nećete doći u opasnost da biljke spalite đubrivom, a i zgorevanjem se uništavaju semena korova, biljne bolesti i štetočine.,, dodaje iskusni savetodavac
Ukoliko imate ruže koje su stare nekoliko godina, sada ih možete podmladiti. Kada poteraju debeli izbojci odnosno vodopije, pojedine stare grane možete zameniti ovim novim vodopijama i na taj način podmladiti ružu. Vodopije ćete lako prepoznati po tome što su izuzetno snažni i debeli izbojci koji rastu velikom brzinom. Jednostavno ih prekratite na 5 okaca i iz njih će poterati novi izbojci koji će doneti cvetove. Ukoliko ne obnavljate ružu, ove vodopije slobodno orežite na čep jer oni samo troše vodu i hranu, a ne donose kvalitetne cvetove.
Čim se pojave izbojci novih grana treba početi sa zaštitom protiv biljnih vaši koje se na ruži prve pojavljuju. Jedna od najopasnijih bolesti ruža je zvezdasta pegavost ili Diplocarpon rose. Zaštita protiv ove bolesti sprovodi se od samog početka vegetacije. Dakle, čim izbojci napupe potrebno je izvršiti prvo prskanje preparatom, a zatim isto ponoviti kada se otvore prvi listovi.
,, Da bi vam ruže bile zdrave, redovno cvetale, a cvetovi budu krupni i mirisni potrebno ih je zaštititi od bolesti i štetočina. Sa zaštitom početi oko 15. aprila, odnosno posle pojave prvih listova. Dalje prskati na svakih 10-15 dana. Ako se smenjuje kišovito i toplo vreme prskajte na 8-10 dana, u protivnom razmak izmedju tretiranja je 12-14 dana. Ruže treba dobro „okupati“ sa lica i naličja listova. Možete i kombinovano vršiti zaštitu i prihranu ali kod mešanja prihrane sa pesticidima uvek se prvo sipaju preparati za prihranu pa tek onda zaštitna sredstva.,,
Pod ružama se često razvija i mišjakinja, poznati korov koji se veoma brzo širi. Njegova vegetacija počinje već na 2oC, izuzetno se intenzivno širi korenom, delovima korena, ali i semenom koje proizvodi u velikim količinama. Period pre listanja je pogodan trenutak da se ovaj korov isprska herbicidima. Prilikom prskanja vodite računa da ne zahvatite i grane ruže jer će i one stradati.
Kada se nagrne zemlja, oko sadnice rasporediti dve do tri kašike mineralnog đubriva, a zaliva se sve do momenta dok zemlja ne upije svu vodu. Ako je sušan period ruže treba zalivati jednom u 15 dana, ali tako što ćete pored humke iskopati kanalić u koji ćete sipati vodu.
Najlepši trenutak kod svakog ljubitelja kraljice cveća je kada izbiju pupoljci, što praktično znači da smo uspešno uredili naše lepotice. Ipak bez zavaravanja, jer teka tada sledi njihova nega, koja se sastoji u redovnom okopavanju, zaštiti od bolesti i štetočina i letnjoj rezidbi.
Kada saditi ruže?
Plan sadnje može i ne mora da postoji ne bar kalendarski, mada struka kaže da je jesenja sadnja bolja ubog ukorenjivanja. Prolećnu sadnju ili bolje rečeno krajem zime, možemo uraditi čim temperature dozvole ali pre vegetacije i listanja.
,, Bolji prijem je svakako tokom jeseni, mada za manje površine i kućnu negu i prolećna sadnja može biti uspešna. Koju god sadnju da izaberete kako bi imali lepo odgajenu ružu koja će cvetati tokom cele sezone, pre sadnje pripremite zemljište. Glinovitu zemlju obavezno rastresite sa tresetom.Rastojanje prilikom sadnje zavisi od vrste ruža ali i vašeg prostora. Možete ih i kombinovati, što opet zavisi od vaših želja i mogućnosti. Najmanje prostora vam treba za mini ruže ali vam zato za penjačice treba bar metar između sadnica. Koren se na sadnicama ruža obavezno orezuje, pri čemu se odstranjuju sve bolesne žile, a oštećene se skraćuju do zdravog dela. Žile se mogu skratiti na dužinu 15-20 cm. Po prekraćivanju žila treba orezati i nadzemni deo da bi se uspostavila ravnoteža izmedju korena i krune i da bi se formirao bokor.,,
Kada imate dobro pripremljenu zemlju treba voditi računa o jamićima koje moraju biti dovoljno široke, evo zbog čega.
,, Za sadnju ruža treba kopati rupe od 40 cm, male rupe su loše, jer žile ne mogu zauzeti prirodan položaj, a sem toga još u prvoj godini prerastu rupu i dopru u tvrdji nepovoljni zemljišni sloj. Korisno je da se na dno rupe napravi mala humka na koju se postavi biljka,a žile se rasporede okolo. Na žile se nabaca nešto zemlje, pažljivo se nagazi, pa se rupa zatrpa do vrha, a zatim se zemlja ponovo nagazi, obilato zalije zbog samog razvoja korena i istiskivanja vazduha. Da bi stablašice čvršće stojale, korisno je da se pored sadnice stavi kolac, a sadnice se uvežu kanapom.,, sugeriše za kraj sagovornik
Ako imate stari zasad ruža koji želite da obnovite, nikako nemojte saditi nove sadnice na ista mesta. Novu ružu pomerite bar pola metra od mesta na kome je bila prethodna jer je zemljište prilično ispošćeno sa prethodnom sadnicom.
Ruža je sigurno jedna od najznačajnijih cvećarskih kultura i ne bez razloga nekrunisana kraljica. Spominje se još u vreme starih Grka i Rimljana, gde simbolizuje ljubav, tajne, stradanja, kao i objekat u umetnosti, a cvet ruže se često koristi kao simbol ljubavi i lepote. U životu ljudi uvek je igrala veliku ulogu. U najranije vreme za ovaj cvet su vezivana najtananija ljudska osećanja: ljubav, pobeda, slava, za nju su kao simbol vezivana najrazličitija značenja. Bila je prisutna u svim ljudskim manifestacijama toga doba, u religioznim obredima, slavljima. Stari Grci i Rimljani kult ruža doveli su do kulminacije. Osim svoje lepote i mnogobrojnih simbola ovaj cvet danas predstavlja i unosan biznis budući da je pristupačan poklon u svakoj prilici. Sonja Cvetković, tekst objavljen u martovskom izdanju Agrobiznis magazina