U cilju postizanja povoljnih uslova za rast i razvoj biljaka koriste se mere nege:- valjanje, razbijanje pokorice, međuredna kultivacija, prihrana, zaštita od korova , bolesti i štetočina.
VALJANJE
Ova mera nege se izvodi odmah posle setve, a primenjuje se kada nicanje i razvoj biljaka protiče u uslovima manje vlage. Valjanjem će se sačuvati vlaga i smanjiti njeno isparavanje, zatim će se ostvariti bolji kontakt semena i zemljišta. Ukoliko se kukuruz gaji postrno, kao silaža, ova mera je obavezna.
RAZBIJANJE POKORICE
Prisustvo pokorice sprečava ili otežava nicanje biljaka što dovodi do proređivanja useva, zatim znatno je slabije provetravanje zemljišta. Zemljište sa pokoricom manje upija vodu, a isparavanjem je brže gubi. U zemljištu sa formiranom pokoricom smanjena je aktivnost korena useva i korisnih mikroorganizama. Za razbijanje pokorice najbolje rezultate postiže rotaciona motika.
MEĐUREDNA KULTIVACIJA
Značajna agrotehnička mera koja se prvo obavlja u fazi 3-4 lista kukuruza, zatim u fazi formiranih 7-9 listova pri čemu se rad kultivatora postavlja pliće . Kultiviranje obavljati sve dok može traktor ući u njivu, a da se ne ošteti usev.
PRIHRANA
U slučaju nedovoljne ishrane azotom biljke kukuruza su bledozelene i nedovoljno razvijene. Prihrana useva kukuruza obavlja se u fazi 4 do 6 listova upotrebom KAN-a u količini 150 do 200 kg/ha, druga prihrana se obavlja u fazi 7 do 9 razvijena lista sa količinom 100 do 200 kg/ha. Prihrana se obavlja prilikom međurednog kultiviranja useva kukuruza.
ZAŠTITA OD KOROVA, BOLESTI I ŠTETOČINA
Najvažnija mera nege u proizvodnji kukuruza. Obavlja se na osnovu pregleda korova na njivi koji određuje izbor herbicida, vreme primene, tehniku primene. Prilikom upotrebe preparata obavezno strogo poštovati uputstvo za upotrebu.
ZAŠTITA OD BOLESTI I ŠTETOČINA
Zaštita od bolesti se uglavnom svodi na plodored i smenu kukuruza biljkama koje nisu iz porodice trava, a zaštita od štetočina ( npr.žičari) izvodi se pre setve, tretmanom semena odgovarajućim insekticidom, a za suzbijanje kukuruznog plamenca takođe postoje odgovarajući preparati.
Jovana Knežević, dipl.inž. ratarstva