„Maglič fest“ u čast srpske srednjovekovne tradicije

  U porti manastira Studenica manifestacija „Maglič fest“, i ove godine, okupila je ljubitelje srpske srednjovekovne tradicije, starih zanata, narodne igre i pesme. Inače ova manifestacija se nakon poplave koja je odnela most na Ibru preselila pod okrilje manastira Studenica. Dobra vest je da se posle godinu dana čekanja, od Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture stigao odgovor kako bi bio izgrađen parking prostor, pasarela preko magistrale, most preko Ibra i svi drugi sadržaji koji će činiti kompleks Magliča.

 „Maglič fest“ je osmišljen u cilju promocije tvrđave Maglič, ali i cele „Doline vekova“ kao jedinstvene turističke destinacije, na kojoj se nalaze dva najznačajnija srpska manastira – Studenica i Žiča, kao jedinstvene kulturno-istorijske celine, sa manastirima, crkvama i utvrđenim gradovima iz doba Nemanjića. I ove godine festival je obeležio srednjovekovni viteški turnir i nastup oklopljenih konjanika.

Direktorka Turističke organizacije Kraljeva Ljubica Jovović Matović zahvalila je Ministarstvu turizma i omladine i Gradu Kraljevu na pomoći u realizaciji ove, sada već tradicionalne, turističke i kulturne manifestacije, kao i bratstvu manastira Studenice koje godinama pruža svesrdnu podršku ovom projektu.

„Ove godine smo pripremili nešto inovativniji, interaktivni, program kako za starije, tako i za najmlađe. Publika će moći da uživa u kulturno-umetničkom programu, raznim radionicama za decu i drugim sadržajima koji će ljudima omogućiti osećaj ulaska u vremensku kapsulu i povratak u srednji vek“, kazala je direktorka, istakavaši da statistika pokazuje da je prethodne godine „Maglič fest“ posetilo između 4.000 i 5.000 gostiju, a ove godine očekuje se i veća posećenost.

Uz viteške borbe i konjanike, pozorišne i muzičke trupe izvode srednjovekovne predstave. Više od 200 izvođača je učestvovalo u programu. Među njima i Silvija Todorović iz Poljske, učesnica viteškog turinira.

„Mislim da je dobro. Imamo dosta jahača i konji su jaki. Mi se lepo obučemo u duhu tradicije I vremena u kome se odvijalo viteško nadmetanje.Nije čak više neobično ni da devojke učestvuju na ovakvim manifestacijama. Potrudimo se da bude vama, kad gledate nas, mislim da je ok, da je dobro“, kaže

 Na platou ispred manastira Studenice, posetioci su imali priliku da besplatno obiđu Medicinski kamp i srednjovekovnu pčelarsku radionicu, fotografišu se sa vitezovima, princezama i trubadurima u Viteškom selu, dok su mališani imali priliku da se oprobaju u vožnji srednjovekovnim ringišpilom i brojnim igrama za decu. U okviru Larp dvorišta deca su mogla da se oprobaju u mačevanju i streličarstvu, ali i jahanju konja.Maglič fest svake godine privlači sve više posetilaca iz zemlje i inostranstva.Posetioci mahom zadovoljni onim što su imali priliku da vide na predivnom mestu u osunčanom danu kod srpske svetinje.

U predivnom ambijentu najznačajnijeg srpskog manastira, gradonačelnik grada Kraljeva dr Predrag Terzić pozdravio je meštane Studenice i Ušća, Kraljevčane, ali i brojne goste iz gradova i opština iz okuženja,otvarajući ovu manifestaciju istako je I sledeće

„′Maglič fest′ je postao tradicionalna manifestacija i oni koji nisu prvi put u Studenici već znaju da ovde mogu da vide kako se u srednjem veku u Srbiji živelo. Deca će moći da uživaju u borbama vitezova i drugim atrakcijama, a stariji da se podsete nečega što su nekada čitali u knjigama i, sada sa svojim porodicama, mogu uživo da vide i nauče mnoge zanimljive stvari. Naš cilj je da nastavimo organizovanje ovakvih atraktivnih manifestacija i siguran sam da će se ona vratiti na staro mesto – podno trvđave Maglič“, kazao je gradonačelnik kraljeva Terzić

On je najavio je izgradnju pasarele preko Ibarske magistrale, parking prostora i mosta preko Ibra kod tvrđave Maglič, jer je urušavanjem mosta preko ibra do drevnog Magliča sada moguće samo preko skele. Maglič je među spomenicima kulture od izuzetnog značaja i zbog toga je planirano da se festival srednjovekovne kulture i tradicije naredne godine vrati pod okrilje tvrđave u Ibarskoj klisuri. Naime, u  srednjovekovnoj  tvrđavi Maglič, istoimeni  festival  organizovan je  tri  puta a organizatori  se  nadaju  da  će  sledeće  godine  manifestacija  biti  da  staroj   adresi  budući da  je  cilj  festivala  da  promoviše  festival  viteštva .

 Organizatori kažu da se  pokazalo  prethodnih  godina,  da je  Studenica zaista  sjajna za  ovakvu  vrstu  manifestacije  tako da razmišljaju kada se Maglič fest vrati na svoje prvobitno stanište, Studenica dobije sličan sardžaj . Studenica je  zaista  majka  svih  srpskih  manastira, nešto  što  svaki  Srbin  za  svoga  života  treba  da  vidi.  Studenicu  je  UNESKO  prepoznao  kao  svetsku  kulturnu  baštinu pa se nalazi  na  zaštićenoj  listi  UNESKA od  1986.godine. 

  Maglič  fest za sada  traje samo  jedan  dan, te je namera organizatora da broj festivalskih dana  bude produžen  ali  to  će  moći  da  se  relizuje  kada  budu  završeni  veliki  radovi  na Magliču. Crkveni Hor „Sveti Arhiđakon Stefan“, KUD „Karanovac“, Dečiji hor „Arija“ svojim izvedbama upotpunili su kulturno-umetnički program, a upriličen je i koncert grupe „Kiki Lesandrić“

 Maglič, značaj i istorija

   Inače, tvrđava  Maglič  nalazi  se  na samo 20 kilometara od i  jedna  je  od najznačajnijih kulturno-istorijkih spomenika u Srbiji. Njegovu gradnju započeo je kralj Uroš kako bi od neprijatelja spasio manastire Žiču, Studenicu i Sopoćane. Tvrđava Maglič je podignuta u 13. veku, mada su neki delovi utvrđenja podignuti još u 12. veku. Ko je podigao ovu tvrđavu i dalje sa sigurnošću nije utvrđeno, ali ono što je sigurno je da je Maglič bio više od obične tvrđave. Njegov izuzetan položaj mu je omugućavao nadzor nad putevima koji su spajali severni i južni deo srednjovekovne srpske države. Pružao je zaštitu zadužbinama i manastirima od mogućih neprijateljskih napada, naročito Žiči koja je bila sedište srpske arhiepiskopije. Pored toga, štitio je i brojne rudnike koji su se nalazili u okolnim planinama. Sam grad čini osam kula povezanih bedemima. U narodu je poznata kao Dolina vekova i Jerinin grad i ima ogroman turistički potencijal. Sonja Cvetković

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *