Klin i ploča protesta i pregovora!?

Sastanak održan u Nemanjinoj 22. gde su poljoprivrednici razgovarali sa resornim ministrom očigledno nije doneo željeni rezultat a ni samim poljoprivrednicima izgleda nije baš najjasnije šta je konačna ponuda države. Neki za pregovaračkim stolom neki na svojim traktorima ali je epilog svih događaja ovih dana da konkretnog dogovora nema, osim da razgovori budu nastavljeni.Predstavnici pet udruženja poljoprivrednika Srbije uputili su zato dopis Ministarstvu poljoprivrede, šumaratsva i vodoprivrede i Vladi da ne pristaju na izmenu sporazuma iz jula ove godine koji su potpisali sa tim ministarstvom. Povod za dopis je to što je Udruženje iz Subotice, koje inače nije ni bilo potpisnik tog sporazuma, juče započelo pregovore o izmeni liste svojih zahteva.

Naime predstavnici pet poljoprivrednih udruženja, „Stig“ Požarevac,„Složni Pidikanci“ Bavanište, „Brestovački Ratari“ Banatski Brestovac, „Adrani“ Udruženje proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja i „Severni Banat“ iz Kikinde, poručili su danas da su se obratili Ministarstvu poljoprivrede.

,,Nakon  jučerašnjeg sastanka pojedinih Udruženja poljoprivrednih proizvođača sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede obratili smo se Ministarstvu sa zahtevom za ispunjenje svih navedenih stavki bez odstupanja i u dogovorenom roku iz Sporazuma o međusobnoj saradnji u oblasti poljoprivrede od 22. jula 2024. godine između Ministarstva poljoprivrde, šumarstva i vodoprivrede sa pet Udruženja“, saopštila su ova udruženja.

Zahtev za isplatom od 17.000 dinara za sertifikovano seme po hektaru je odobren, ali biće potrebno od pola godine do godinu dana za isplatu sredstava.Drugi predlog Ministarstva je isplata 7.000 dinara po hektaru bez pravdanja troškova. Ta sredstva bi mogla biti isplaćena u roku od 15 do 20 dana.Za ostale zahteve kao što su ukidanje plaćanja akcize za dizel gorivo Ministasrtvo ih je pozvalo na novi sastanak za 15 dana, a o uređenju tržišta pozvali su ih na sastanak sledeće nedelje.

Sporazumom, koji je potpisan u julu 2024. godine sa resornim Ministarstvom, udruženje „Stig“ (Požarevac), Složni pidikanci (Bavnište), Brestovački ratari (Banatski Brestovac), Udruženje proizđača mleka Šumadije i Pomoravlja „Adrani“ i udruženje Severni Banat (Kikinda) dogovoreno je da se tokom oktobra raspiše javni poziv za isplatu 17.000 dinara po hektaru za sertifikovano seme i javni poziv za upis parcela u e-agrar po „drugom osnovu“.

Osim toga sporazumom je predviđena isplata 100.000 dinara za odgoj domaćih junica, smanjenje uvoznih kvota za mleko i mlečne proizvode, ukidanje zabrane izvoza rafinisanog i nerafinisanog ulja i uređenje robne berze.Ta udruženja su tada zatražila i da njihovi predstavnici učestvuju u izradi strategije razvoja poljoprivrede.

Udružnje poljoivrednih proizvođača iz Subotice traži, pre svega moratorijum na otplatu kredita pod uslovima iz vremena korona pandemije, ukidanje akcize na gorivo u punom iznosu i isplatu 17.000 dinara po hektaru za serfikovano seme za sve poljoprivredne proizvođače, bez dokaza o kupovini jer je prošlogodišnja setva započela pre nego što je postignut dogovor sa tadašnjom premijerkom Anom Brnabić.

Članovi tog udruženja poljoprivredih proizvođača su pre četiri dana protestovali, blokadom Ipsilon kraka autoputa kod Subotice, zbog čega je Bezbednosno-informativna agencija (BIA) privela nekoliko njih na informativan razgovor, a posle toga protest je prekinut i započeli su pregovori.U Bresnici kod Čačka je takođe došlo do privođenja jednog člana iz Šumadijskog udruženja, Slobodana Vidojevića.

Predstavnici Udruženja poljoprivrednika iz Subotice juče su u Ministarstvu poljoprivrede zatražili da se ispune njihovi zahtevi, ali im je umesto 17.000 dinara ponuđeno 10.000 dinara po hektaru, a o ostalim zahtevima još nije postignut nikakav dogovor.

Predstavnik udruženja poljoprivrednih proizvođača iz Subotice Marinko Kujundžić rekao je medijima da trenutno nema finansijskih sredstava za ispunjenje svih njihovih zahteva. Ipak, Kujundžić je dodao da ovi razgovori deluju konstruktivno, te da su sad poljoprivrednici na potezu – moraju sesti i međusobno se dogovoriti šta im je dalje činiti.

„Na naše zahteve ne mogu da odgovore, trenutno sredstava nemaju tolko. Rebalans je izvršen, oni su, što se kaže spustili karte“, naveo je poljoprivrednik Marinko Kujundžić.Prvi zahtev je bio da rešimo to gorivo bez akcize. Razumeli su našu priču konačno, uspeli smo da nađemo neki dogovor ali to nije u njihovoj nadležnosti. Moraju da vide sa Ministarstvom finansija“, istakao je Kujundžić.

Goran Filipović iz Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije (IZOPS) kaže da će njegov stav biti da se traži sastanak na višem nivou.

“Predložiću da tražimo sastanak sa premijerom i predsednicom Skupštine. Zašto bih bio zadovoljan sa 7.000 dinara kada imamo potpisano 17.000 dinara. Sada nam kažu da subvenciju za sertifikovano seme možemo da dobijemo sledeće godine, a u novembru prošle godine smo potpisali da je dobijemo ove godine. Za subvencije za repu niko ništa ni ne govori, mogu biti i za 10 godina.,,

Brojni poljoprivrednici u više mesta juče su izašli u mirne proteste parkiravši traktore duž puteva ne blokirajući saobraćajnice.Oni su ispostavili nekoliko zahteva prema državi pre svega tražeći da ispuni već obećane obaveze, kao i da im pomogne da podnesu gubitke koje im je nanela suša ovog leta.

Za sledeću godinu Ministarstvo poljoprivrede je obećalo paorima subvencije od 25.000 dinara po hektaru koje bi bile isplaćene do marta.

Sa druge strane, premijer Vučević navodi da su poljoprivrednicima učinjeni veliki ustupci, ali da više novca koji bi pokrili sve zahteve – jednostavno nema.

„Svi ćete iz medija da ih podržite, razumemo ih, ljudi su u muci. Pa razumite i nas. Država nije džuboks za ispunjavanje želja“, kaže Vučević. On je dodao da nema „skrivenih“ para u državi koje bi se mogle naći za sve zahteve, ali da je spreman dobar paket za poljoprivredu.

Budžet za poljoprivredu nakon rebalansa je 137 milijardi dinara, od toga četiri petine odlazi na direktne podsticaje, subvencije – kazao je Vučević.Premijer je istakao da se mora utvrditi ko je reprezentativan kad su u pitanju poljoprivredni sindikati i sa kim treba da se razgovara.

,, Da vam kažem, ne znam ni ko je reprezentativni. Svi kažu da su oni i svi koji se pojave posle ovih drugih kažu da nisu oni prethodni. Svaki put je tako, primite pet udruženja, dođe novih sedam koji kažu da onih pet ništa ne znače,, – zaključio je Vučević.

Još jedan od zahteva bio je moratorijum na kredite, ali predstavnici Vlade su rekli da je Narodna banka, kada je u pitanju ova mera, još u martu predložila bankama da pomognu poljoprivrednicima koji su u problemu i da bi oni trebalo da se konsultuju sa svojim bankama.

Pred nama je vikend iščekivanja, a očekuje se da se razgovori uskoro nastave. Na sledećem sastanku, trebalo bi da se razmotri i tema uređenja tržišta. Sa verom u rešenje, i nadom da će poljoprivrednici i Ministarstvo doći do dogovora koji je prihvatljiv za obe strane, za sada, završavamo ovaj izveštaj. S.C.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *