Kako do jeftinih para u poljoprivredi

Kako da seljak stigne do neophodnih, a jeftinih para bilo je pitanje na satanku ministra za brigu o selu Milana Krkobabića sa predstavnicima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) i predsednicima Zadružnih saveza Srbije Vojvodine.

„Cilj je da pronađemo odgovarajuću, funkcionalno održivu formu, da naš poljoprivrednik može da dobije finansijska sredstva onda kada su mu potrebna. I ne samo da ih dobije, nego da ih adekvatno koristi i narodski rečeno – da ga to skupo ne košta“.istakao je Krkobabić

USAID su predstavljali projekt menadžeri Aleksandar Pavlović i Aleksandra Kržić. -Na sastanku ponuđeni su modeli za finansiranje sektora poljoprivredne proizvodnje, razmatrani prethodno i u Narodnoj banci Srbije, a koji će biti predmet dalje razrade i analiza, kako bismo našli idealno rešenje, rekla je Kržić.

Ministar Milan Кrkobabić je podržao ideju za formiranje fondova za razvoj zemljoradničkih zadruga i poljoprivrednika, pri čemu je predložio da se ova tema razmatra u odnosu na mogućnost njene realizacije u postojećem zakonodavstvu. Zaključio je da je: „Cilj da pronađemo odgovarajuću, funkcionalno održivu formu, da naš poljoprivrednik može da dobije finansijska sredstva onda kada su mu potrebna. I ne samo da ih dobije, nego da ih adekvatno koristi i narodski rečeno – da ga to skupo ne košta“.

Predsednica Zadružnog saveza Vojvodine mr Jelena Nestorov Bizonj istakla je da bi fondovi za razvoj zadruga kroz kratkoročno i investiciono kreditiranje pomogli da se značajno unapredi poslovanje zadruga i zadrugara, a naročito imajući u vidu previsoke kamate kod banaka, uz sve lošiji kreditni rejting zadruga koji je uzrokovan gubicima u poslovanju u protekloj i tekućoj godini, usled dugog perioda niskih cena poljoprivrednih proizvoda uz visoke troškove proizvodnje.  Istakla je i potrebu za što bržim dolaženjem do ostvarivanja ideje za formiranje fonda, zbog sve težeg finansijskog položaja primarne poljoprivredne proizvodnje. Konstatovala je i značaj pomoći USAID-a u projektu osnivanja fondova za razvoj zadruga, kao i to da je Ministarstvo za brigu o selu kroz svoje konkurse za dodelu bespovratnih podsticaja za investicije u proteklim godinama pomoglo više od 200 zadruga sa iznosom višim od 2 milijarde dinara, te da bi ispred ovog ministarstva bilo najcelisnodnije realizovati ovu ideju. Takođe je naglasila da je ovakva mogućnost predviđena u članu 12 Zakona o zadrugama, kojim je propisana posebna zaštita zadruga, uz mogućnost osnivanja fondova za razvoj zadrugarstva na republičkom, pokrajinskom i lokalnom nivou.

Predstavnici USAID-a, Aleksandar Pavlović i Aleksandra Кržić su predstavili studiju koja je prethodno sačinjena u cilju pronalaženja modela za kvalitetnije finansiranje zemljoradničkih zadruga i poljoprivrednika, a u kojoj je i predloženo formiranje fondova za razvoj zemljoradničkih zadruga i poljoprivrede. Iskazali su svoju spremnost za učešće u razvoju modela za finansiranje sektora poljoprivredne proizvodnje, koji u nekoj formi već postoje kod pojedinih lokalnih samouprava uz njihovu podršku, a u cilju dolaženja do rešenja koje bi omogućilo zadrugama i poljoprivrednicima jeftinije finansiranje proizvodnje i investicija.

I Nikola Mihailović, predsednik  Zadružnog saveza Srbije podvukao je značaj projekta „500 zadruga u 500 sela“, jer je na direktan način prvi put u istoriji finansijski pomogao rad zadruga a time i dalje udruživanje naših domaćina.

Prema rečima agroekonomiste Milana Prostrana prosečna veličina poseda u Evropskoj Uniji je 17 hektara, dok je kod nas je tek 6,4 te su novi načini finansiranja u poljoprivredi itekako potrebni.

Sastanku su prisustvovale i sekretar Ministarstva za brigu o selu Snežana Petrović i pomoćnik ministra Tijana Nešić. S.C.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *