Izabran je ovogodišnji najbolji poljoprivrednik Srbije – „Najdomaćin 2024“, a prestižna titula i vredna nagrada otišle su u Mirosaljce kraj Lazarevca, u ruke „Vikend farmera“.
„Najdomaćin“ ove godine osvojio je nagradu od dva miliona dinara, a dodeljene su i po dve nagrade u svakoj od 5 kategorija – svaka po 500.000, što ukupno čini nagradni fond od 7.000.000 dinara. Konkurs je održan uz podršku Ministarstva poljoprivrede i PKS, Banca Intesa, „Promist“ i projekta Konkurentne poljoprivrede SCAP.
Najdomaćini za 2024. godinu su i:
Organska proizvodnja: Ana Dolovac i Aleksandar Varaklić
Stočarstvo: Tijana Stokić i Slavica Uršli
Ratarstvo: Marko Kovačević i Dušan Kuzmanović
Voćarstvo: Andrija Zdravic i Uroš Pantić
Povrtarstvo: Zdenko Miler i Slađana Andrić
Ovogodišnji pobednici, „Vikend farmeri“ uzgajaju i prerađuju voće i povrće na dva hektara plodne i pitome šumadijske zemlje, na zatalasanih brežuljcima sela Mirosaljci u opštini Lazarevac. Četri generacije Ivkovića vredno rade na imanju, a cela priča započela je iz hobija, da bi proizveli zdravu hranu za sopstvenu porodicu. Ipak, kako je stizao sve obilniji rod, a rođaci i prijatelji hvalili sve što vredne ruke Ivkovića naprave, pala je odluka – hobi je prerastao u porodični biznis.
Nakon uspešno završene sezone jagoda, ovi poljoprivrednici odlučili su da svojim potrošačima ponude i ostale specijalitete iz Mirosaljaca uključujući domaća jaja, belo projino brašno, džemove od jagoda, šljiva, kajsija, breskvi, krušaka, ali i nezaobilazan specijalitet svake srpske trpeze – domaći ajvar. Iako na sam pomen svih ovih proizvoda kreće voda na usta, Ivkovići su otišli korak dalje i u svoju ponudu uvrstili nesvakidašnju poslasticu – džem od luka, koji je nagrađen na Novosadskom sajmu poljoprivredi.
Ukupni ovogodišnji nagradni fond bio je uvećan u odnosu na 2023. godinu, a novina je bila da su, pored novčanih, naši najbolji poljoprivrednici osvajali i brojne robne nagrade tokom trajanja karavana.
– Utisci su odlični i nadamo se da će biti još veća proizvodnja, da ćemo imati još više varijanti džemova, još više svega, još više proizvodnje. Da kupimo nešto veće, malo da proširimo naš plac, da bi mogli još malo da zasadimo neke stvari, na primer, zasadimo kupus – rekao je mlađani Joca Ivković i dodao da rado pomaže mami i tati u proizvodnji, a pohvalio je i mlađeg brata kako je on, ipak, veća pomoć.
Kada je reč o budućim planovima, otac porodice, Miloš Ivković je istakao kupovinu mašina..
– Pored mašina koje je Joca pominjao i eventualnog širenja gazdinstva, radićemo i na uvođenju novih standarda i marketinga, da budemo vidljiviji i tom nekom tržištu koje je nama trenutno potrebnije u smislu razvoja posla, da to budu prodavnice, da to budu marketi, restorani, hoteli i tako dalje. Tako da, planiramo da se u tom smislu poboljšamo i, jednostavno, ovakva sredstva, ovako velika sredstva su prekretnica – rekao je on.
Planiraju i nove proizvode, mnogo toga je u planu, pa, možda, to budu i medenjaci, kao što je želja Ivkovićevih sinova.
– Godinu za godinom smo pokušavali da unesemo neke novine, da to budu ili već postojeći ili neki novi proizvodi, da prosto uđemo na neka nova tržišta koja ranije nismo percepirali kao bitna za naše gazdinstvo. Sad idemo ka tome – istakao je on.
– Sigurno je u planu i osnivanje preduzetničke radnje, da bismo olakšali sebi posao i plaćanja. Uz velike napore mi sarađujemo sa nekim prodavnicama, ali prosto najidealnije bi bilo da mi tu uđemo kao preduzetnička radnja, da na taj način olakšamo plaćanje obaveza prema nama i tako dalje. Tako da, eto, razmišljamo o mnogo toga, imamo planove, imamo neke kratkoročne, srednjoročne, pa i dugoročne planove gde vidimo svoje gazdinstvo za deset godina, pa ćemo videti – rekao je Ivković nakon dodela nagrada.
Vladan Zdravić ispred gazdinstva Zdravić iz Brusa istakao je da nagradu nije očekivao, jer je, kako kaže, i zaboravio da je konkurisao. Ipak, iznenađenje je bilo veoma prijatno, pa ovaj domaćin kaže da već pravi planove kako će potrošiti nagradu.
– Već postoje planovi. Utrošićemo ga za inovacije u gazdinstvu, a prvenstveno na kupovinu mašina koja će nam olakšati proizvodnju, a videćemo za ostalo – rekao je Zdravić.
Uroš Pantić, vlasnik vinarije „Pantić“ iz Mladenovca, osvojio je nagradu u kategoriji voćarstvo. On je, takođe, iznenađen nagradom i istakao veliku zahvalnost na tome, pa izneo pozitivne utiske o celokupnom izboru za „Najdomaćina“.
– Baš smo iznenađeni ovom nagradom i baš smo zahvalni celoj ekipi – rekao nam je on.
Na pitanje o planovima naveo je da će novac uložiti u neke mašine za preradu u vinogradu.
Marko Kovačević je osvojio nagradu u kategoriji ratarstvo. Rodom je iz Velike Grede sa trenutnim prebivalištem u Beogradu. Njegova porodica se više od stotinu godina bavi poljoprivredom, pa on želi da ta tradicija i dalje živi. Nagradu nije očekivao i do poslednjeg momenta nije verovao da je jedan od dobitnika.
– S moje strane velika podrška i poziv svim zainteresovanim da se prijave da učestvuju u ovom konkursu. U poljoprivredi uvek ima mesta za ulaganje, a mi, mladi poljoprivrednici, smo puni ideja, odgovorio je on o planovima za raspoređivanje novca, koji će, najverovatnije, investirati u opremu za digitalizaciju.
Gazdinstvo Kuzmanović, nagrađeno u kategoriji ratarstva, isto tako ima tradiciju dugu jedan vek. Nagrada je uručena nosiocu gazdinstva Dušanu Kovačeviću.
– Mi kad god možemo gledamo da ulažemo, kad je godina dobra, gledamo da proširimo, da kupimo zemlju ili mehanizaciju. Planovi su veliki jer su za poljoprivredu sredstva uvek potrebna – rekla je naša sagovornica iz gazdinstva Kuzmanović, koja je došla kao Dušanova podrška.
Slađana Andrić se bavi uzgojem gljiva bukovača poslednje tri godine, a sada je njen trud krunisan nagradom od pola miliona dinara u povrtarskoj kategoriji.
– Ja sam pre svega iznenađena ovim jer smo mi malo poljoprivredno gazdinstvo koje se poslednje tri godine bavi uzgojem bukovača, što nije toliko zastupljeno kod nas. Veoma sam zahvalna što su Ministarstvo poljoprivrede i Privredna komora Srbije prepoznali mogućnost da naš biznis krene i dalje i da se mi proširimo – rekla je poljoprivrednica iz Mačvanskog Prnjavora.
Dodala da su oni već krenuli u proširenje nekih kapaciteta, tako da im je ovo sada dobro došlo da nabave dodatnu opremu i poboljšaju ventilacioni sistem.
Na pitanje o očekivanjima od 2025. godine i planovima kaže da će da raditi na tržišnom proširenju, ali i na preuređenju ambalaže i ulaganju u marketing. Izvor: Blic