Uvođenje ribarstva u IPARD 3 program je izuzetno važno jer može doprineti ublažavanju postojećih problema u ovom sektoru, te angažovanju potencijala koji postoje. Investicije u ribarstvo i značajna finansijska podrška koju pruža IPARD povećaće iskorišćenost neplodnog zemljišta i vodnih resursa i značajno uticati na inteziviranje proizvodnje slatkovodne ribe, poruka je sa radionice o IPARD 3 programu održanoj 29.9.2022. u Somboru, u Regionalnoj privrednoj komori, piše Smart IPARD.Ribarstvo će biti podržano iz IPARD fonda, a novac će se davati za investicije u izgradnju i opremanje ribnjaka ali i za preradu ribe.
IPARD 3 program finansiraće izgradnju novih proizvodnih objekata za akvakulturu i rekonstrukciju postojećih objekata, uključujući ulaganja u infrastrukturu, to jest putnu mrežu, vodovod, električnu mrežu i distribuciju na ribnjacima. Takođe, finansiraće se nabavka nove opreme koja će se koristiti za uzgoj i transport ribe, poštujući standarde biosigurnosti i zaštite životne sredine, a prihvatljive će biti i investicije u obnovljive izvore energije za potrebe na gazdinstvu.
Ribarstvo će biti podržano iz IPARD fonda kroz dve mere – Meru 1 i Meru 3, što znači da će se novac davati za investicije u izgradnju i opremanje ribnjaka ali i za preradu ribe. U Meri 1 minimalna podrška u okviru jednog javnog poziva je 20.000 evra, a maksimalna 1.000.000 evra. U Meri 3 najmanji iznos podrške iz IPARD fonda je 20.000 evra, a najviši 1.300.000 evra. Najveći intezitet podrške kroz IPARD je 75 odsto.
Ribarstvo do sada nije bilo finansirano kroz ovaj instrument finansijske podrške Evropske unije srpskoj poljoprivredi i ruralnom razvoju. Jačanje sektora ribarstva kroz IPARD 3 program omogućilo bi preduslove za povećanje potrošnje ribe u našoj zemlji, poboljšanje izvoznih kapaciteta i smanjenje negativanog uticaja na životnu sredinu, rečeno je na današnjoj radionici.Osnovni cilj IPARD 3 programa u sektoru ribarstva je podrška primarnim proizvođačima i prerađivačama u postepenom usklađivanju sa pravilima EU, njenim standardima, politikama i praksom. Sada je pravo vreme da se pripremaju projekti za javni poziv koji se očekuje dogodine budući da oni podrazumevaju izradu projektne dokumentacije, dobijanje građevinskih dozvola i ostale neophodne dokumentacije.
Program je predviđen na period 2021-2027. godina, akreditovan je u Briselu ove godine, a prvi javni pozivi možemo očekivati u prvom tromesečju 2023. Tokom programskog perioda korisnicima će na raspolaganju biti oko 377 miliona evra, 288 miliona evra iz budžeta EU, a oko 89 miliona iz budžeta Srbije.