HORTENZIJA BILJKA CVETNOG RAJA

Hortenzija je veoma popularna ukrasna biljka latinskog naziva Hydrangea, a zahvaljujući raznobojnim i velikim cvetovima mnogima je prvi odabir za baštu. Nekada gotovo da nije bilo dvorišta u kome naše bake nisu gajile ovu biljku koja nije sa naših prostora. Naime, Prirodno stanište hortenzije su Himalaji, vlažna i šumovita područja Severne i Južne Amerike i Istočne Azije, mada takođe veoma uspešno uspeva i u našem regionu i pogoduje joj naša klima. Na zadatu temu naša sagovornica je Dragana Čolović, PG ,,Cvetna oaza,, iz Kraljeva.

 Hortenzija može da naraste od 70 do 150 cm u visinu i ima grane sa nazubljenim velikim lišćem i velikim prelepim cvetovima. Cvetne glave hortenzije mogu biti različitih oblika – okrugle, ravne i kupolaste, a kada su u pitanju boje cveta mogu biti crvene, ružičaste, ljubičaste, plave ili bele, pravi vrtni raj, tako da se preporučuje i pojedinačno za dvorišta. Naravno prvo pitanje boja ovih raskošnih cvetnica koja može cvetati i tokom celog leta od maja do oktobra. U zavisnosti od vrste hortenzija postoje one kod kojih je boja postojana i uvek ista bez obzira na vrstu i keselost zemljišta gde je posađena. Crvena boja ovih hortenzija je postojana i nije promenljiva. Nju ćete poznati i po crvenkastom obodu koji je primetan na mladim listovima.

,, Za nas cvećare veliki izazov jer je skupa za proizvodnju ali I izuzetna biljka. Ima i krupne okrugle i upadljive cvetove u nijansama plave, bele, roze, ljubičaste i ponekad crvene boje. Crvena boja ove hortenzije je najpostojanija i ona ne menja boju u zavisnosti od kiselosti zemljišta. Kod nas najviše gajena vrsta je ona čiji krupni cvetovi mogu imati nijanse od svetloroze do tamnoplave boje. Nemojte se začuditi ako je žbun hortenzije koji je prošle godine cvetao roze ove procveta potpuno plav, to zavisi od ph vrednosti zemljišta naravno govorim o biljkama koje su u zemljištu. Da se razumemo postoje vrste koje su otporne na niske temperature ali noviji varijeteti su uglavnom nežniji.,, kaže Dragana Čolović, PG ,,Cvetna oaza,, iz Kraljeva.

  Prostori na terasama i balkonima gde nema mnogo sunca prosto mogu da “ožive” sa nekoliko saksija hortenzija. Naučno ime za hortenziju potiče od grčke reči hydra, što u prevodu znači voda,, navodi,, da hortenzija kao biljka zahteva puno vode, mada valja biti oprezan. Dobro podnosi ograničen prostor i uz dobru negu biće puno cveta. Izaberite dublju saksiju, minimum 30 cm. Mora imati drenažni sloj i način da se voda cedi iz saksije. Supstrat krupnije granulacije i osmokot kao obavezna prihrana.Tokom letnjih vrućina uredno zalivajte.

,, Ako ih planirate u vrtu, bašti, dvorištu, izaberite prostor u vrtu koji nije previše osunčan i tu posadite hortenzije. Hortezija je jako zahvalna i lako održavana biljka. Tokom leta biljku zalivajte sa većom količinom vode ali u većim razmacima. Kada je natopite sa 20-30 litara vode narednih 10-15 dana se ne mora zalivati. Posebno obratite pažnju ako saksija sa hortenzijama stoji ispod streha ili prostora gde ne kisne. Tada biljku povremeno morate orošavati da ne dehidrira. Nije dovoljno samo zalivanje zemlje, već orošavanje čitave biljke.Ako ispod sakije postoji podmetač nije dobro da u njemu stalno bude vode. Dopustite da se supstrat dobro iscedi i da ne bude suviše vlažan. To može prouzrokovati crne fleke po obodima lista i slabiji rast i cvet biljke. Ako su listovi bledi, takođe može biti uzrok previše vlage.,,savetuje naša sagovornica

  Hortenzija je prilično otporna na većinu bolesti i štetočina, međutim, gajenje može biti ugroženo bolestima kao što su pepelnice i trulež korena. 

,,Znakovi koji se mogu javiti kod ovih bolesti su male bele ili ljubičaste fleke na lišću koje vremenom počinju da se smanjuju. Ako se bolest pojavi, hortenziju treba lečiti svakih deset do petnaest dana. Zaraženo lišće i grane moraju se obrezivati i uništiti. Što se tiče štetočina, hortenzija može biti napadnuta i crvenim paukom. Obratite pažnju na mlade nove listove koji tek niču i tu se bolest i insekti najpre ukažu. Svetla ili žuta boja lista često deluje kao bolest, ali pre može biti posledica previše vlage i slabije oceditosti terena.,,nastavlja iskusna cvećarka

 Ako vam hortenzija ne cveta, nemojte se plašiti, verovatno je prolećni mraz oštetio pupoljke. Biljka će se obnoviti, ali može biti manje ili da uopšte ne cveta. Previše senke i loši uslovi zemljišta, gde se zadržava voda, takođe mogu rezultirati da izostane cvetanje, pojašnjava Dragana

  Dobro podnosi orezivanje, tako da se može formirati gusta i ravnomerna krošnja. Orezivanje je bolje u rano proleće kada prestane opasnost od jakih mrazeva. Ako govorimo o gajenju u saksiji, s obzirom da je koren u saksiji izloženiji promrzavanju, povedite računa da tokom zime saksije budu na zaštićenijim mestima. Nakon precvetavanja možete orezati cvetove i tako biljka bolje formira naredne cvetne grane. Razmnožavanje možete uraditi sami.

,, Najbolje bi bilo uraditi to u proleće ili početkom septembra .Čistim i oštrim makazama odrežite vrh hortenzije po želji, ali treba paziti da rez bude preko pupoljaka. Dužina reznice trebala bi biti oko 15 cm dok se vrh lista skraćuje na pola, a ostali se uklanjaju.Dubina na koju se reznica sadi je 2 do 3 cm, a da bi se formisalo novo korenje donji pupoljci treba da budu posađeni u zemlji. Reznice se zatim prskaju vodom i posuda se prekrije kesom ili plastičnom bocom da bi se stvorila pogodna mikroklima za ukorenjivanje i očuvala optimalna vlažnost. Za ukorenjivanje optimalna temperatura je od 20 do 25 stepeni, dok bi tokom noći temperatura trebala biti nešto niža. Mlade biljke hortenzije treba redovno zalivati i čuvati tokom zime kako se ne bi smrzle ukoliko sadnju obavljate u septembru. S proleća, je sadite na trajno mestoi tada biljku treba smanjiti za dve trećine jer će to podstaći grananje i bolje ukorenjevanje.,, zaključuje Dragana

Zanimljivi svet hortenzije Za hortenzije se kaže da su simbol pomirenja za bračne parove ili ljubavnike, a buket hortenzije označava mir u kući pa je cvećarstvu omiljeni cvet. Koristi se kao rezano cveće i sastavlja se u bukete cveća, samostalno ili u kombinaciji sa mnogim drugim cvećem.Bele hortenzije se često koriste za svadbene bukete. Prvog januara u Sjedinjenim Državama se obeležava Dan hortenzije.Plave hortenzije simboliziraju izvinjenje, ružičastu iskrenu emociju, bela hvalisanje i ljubičasta želju da ih osoba koju duboko obožavaju duboko razume.Većina hortenzija je veoma toksična zbog količine cijanida koju sadrže, čak su i neke vrste napravljene opojnim sredstvima. Simptomi trovanja hortenzijom su svrab i osip na koži te pojačano znojenje i mučnina. S. C.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *