Evropski savet zvanično je dao odobrenje za revidiranu direktivu Evropske unije o tretmanu otpadnih voda, odnosno nova pravila koja predstavljaju deo Akcionog plana Evropske unije za nultu zagađenost.
Novine koje su donete odnose se na proširenje pravila na manja naselja. To znači da će države članice morati da prikupljaju i tretiraju otpadne vode iz svih naselja koja imaju iznad 1.000 ekvivalenata stanovništva. Do sada je prag bio 2.000, a ovaj ekvivalent predstavlja meru koja se koristi kako bi se izračunala zagađenost u urbanim vodama. Do kraja 2035. godine sva takva naselja moraće da imaju sisteme za prikupljanje otpadnih voda, na koje će biti priključeni svi izvori domaćih otpadnih voda.
Pored toga, biće obavezno uklanjanje biorazgradive organske materije pre ispuštanja u životnu sredinu. Do 2039. godine, za postrojenja koja obrađuju više od 150.000 ekvivalenata stanovništva, biće obavezno uklanjanje azota i fosfora. Na kraju, do 2045. godine, ova postrojenja će morati da primene i dodatni tretman za uklanjanje mikrozagađivača.
Revidirana direktiva obuhvatiće veći broj zagađivača. Glavni izvor mikrozagađivača u urbanim otpadnim vodama predstavljaju farmaceutski i kozmetički proizvođači. Zbog toga će oni morati da pokriju najmanje 80 odsto troškova dodatnog tretmana otpadnih voda i to kroz posebnu finansijsku šemu – proširenu odgovornost proizvođača, a sve u skladu sa principom „zagađivač plaća“.
Treća novina zahteva da postrojenja za tretman otpadnih voda koriste više energije iz obnovljivih izvora kako bi postala energetski neutralna. Do 2045. godine, postrojenja sa opterećenjem od 10.000 ekvivalenata stanovništva i više moraće da koriste energiju iz obnovljivih izvora.
Pošto bude stupila na snagu, države članice imaće rok od 31 meseca da prilagode svoje nacionalno zakonodavstvo novim pravilima. Izvor: Energetski portal