Ekološka katastrofa na Crnom Timoku: Nelegalno iskopavanje uništilo rečni ekosistem

Na gornjem toku Crnog Timoka, u ataru sela Mali Izvor u opštini Boljevac, u neposrednoj blizini mosta „Ponorske ćuprije“, tokom zime je vršeno nelegalno iskopavanje velikih količina peska i šljunka. To je dovelo do uništenja dela rečnog korita i obale, narušeno stanište zaštićenih vrsta, a tok reke je izmenjen, što je izazvalo katastrofalne ekološke posledice.

Udruženje građana Polekol, odmah po saznanju o ovom zločinu protiv prirode, podnelo je krivičnu prijavu Osnovnom javnom tužilaštvu (OJT) u Zaječaru protiv za sada nepoznatih počinilaca, zbog oštećenja životne sredine i eksploatacije rečnih nanosa. Prijava je podneta na osnovu saznanja Zlatka Trailovića iz Boljevca, koji je prilikom posete ovom delu Crnog Timoka otkrio devastaciju.

Pored toga, podnete su predstavke Vodnoj inspekciji i Inspekciji zaštite životne sredine, kako bi postupile u okviru svojih nadležnosti. S obzirom na to da je eksploatacija vršena na javnim parcelama u vlasništvu Republike Srbije, obavešteno je i Državno pravobranilaštvo. OJT u Zaječaru je formiralo predmet i podnelo zahtev Policiji za prikupljanje dokaza i obaveštenja.

“Crni Timok i njegove pritoke predstavljaju stanište autohtone potočne pastrmke. Ove vode su dom i drugim zaštićenim vrstama riba, poput peša, vijunice, dunavske paklare, gavčice i zlatnog vijuna”, rekao je Zlatko Trailović i upozorio: “Ovim divljačkim iskopavanjem peska i šljunka uništen je jedinstven ekosistem, a posledice su još teže jer nije moguće jednostavno nadoknaditi izgubljeni riblji fond poribljavanjem. Da ne govorim da potočnu pastrmku i njeno stanište štiti zakon, a ovo je samo dokaz koliko je njegova primena delotvorna”.

Priroda istočne Srbije, sa svojim vodama bogatim autohtonim vrstama riba, predstavlja jedno od neprocenjivih prirodnih dobara naše zemlje. Najčišće reke, zaštićene vrste i jedinstveni ekosistemi ne smeju biti prepušteni na milost i nemilost pukom ekstraktivizmu.

“Zbog oštećenja životne sredine u velikom obimu i uništavanja priobalne vegetacije, Polekol je podneo zahtev Ministarstvu zaštite životne sredine i Zavodu za zaštitu prirode Srbije da hitno preduzmu mere za sanaciju i spreče dalju degradaciju”, rekao je Strahinja Macić, pravnik Polekol-a i inicijative Pravo na vodu.

“Mere koje smo predložili uključuju uvođenje lovostaja u trajanju od najmanje dve godine na ovom delu Crnog Timoka, kao i uspostavljanje novih zaštićenih staništa, Radovanske reke, Rečke i Lukovskog vrela, koja su već prepoznata kao važna mrestilišta riba”, pojašnjava Macić.

Polekol i inicijativa Pravo na vodu pozivaju građane da svaki oblik uništavanja prirode prijave inspekcijama, policiji i tužilaštvima, kako bismo zajednički doprineli zaštiti naših voda i sprečavanju zločina protiv prirode. Takođe, očekuju od nadležnih organa hitnu i odlučnu akciju u otkrivanju i kažnjavanju odgovornih.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *