Dugotrajna suša, ove godine odrazila se i na proizvodnju grožđa. Berba je poranila mesec dana, a prinosi bobica zbog deficita padavina manji i do 30 odsto. I pored toga, vinogradari kažu da će biti dobrih vina iz ovogodišnje berbe.
Vinogradar i vinar Jovan Antonijević iz Ledinaca, čija se porodica generacijski bavi proizvodnjom grožđa i vina , kaže da se njihovi vinogradi prostiru na površini od 6 jutara i da gaje različite sorte vinove loze namenjene proizvodnji visokokvalitetnih vina.
Ovaj iskusni proizvođač navodi da je godina bila izuzetno teška za proizvodnju grožđa, zbog dugotrajne suše.
„Ove godine smo imali jedan ekstrem što se tiče temperatura i još jedan veći ekstrem gde smo mi ušli u ovu godinu sa deficitom vlage i imali smo problem sa porastom biljaka koji je bio usporen, morali smo da požurimo sa skidanjem grožđa sa berbom. Ja ne pamtim sa mojih 50 godina, pa i moj otac, da smo krajem avgusta završili berbu. Moja procena je da je 30 posto ove godine bio manji prinos“, rekao je Jovan.
Posetili smo i gazdinstvo Aleksandra Savića iz Sremske Kamenice, čija porodica takođe ima dugogodišnje iskustvo u proizvodnji grožđa i vina. Savići imaju višegodišnje zasade vinove loze sa vinskim sortama na površini od 3,5 hektara. Aleksandar kaže da je proizvodna godina bila nepovoljna za proizvodnju grožđa.
„Takvu godinu nikada nismo imali do sada, da je toliko rano počela vegetacija, da je berba bila mesec dana ranije i da je bila izuzetno sušna i bila je trka sa vremeno , da se grožđe što ranije izvuče iz vinograda, da bi se izvukao što bolji kvalitet vina“, rekao je Aleksandar.
Kada je reč o državnim subvencijama, vinogradari kažu da im podsticajne mere znače kako za podizanje vinograda tako i za opremanje vinarija, te da očekuju da i u narednom budžetu bude državnih davanja za vinogradarsko-vinski sektor. Izvor: RTV