Od lekovitih biljaka mogu se praviti čajevi, melemi i tinkture, ali i veoma ukusna jela. U kuhinji se može koristiti samoniklo bilje, ali i neke gajene vrste lekovitih biljaka.
Zbirka recepata „Divlji kuvar“ može prirodu ugostiti u našoj kuhinji. Biljke kao zeleni rudnici zdravlja mogu da budu veoma ukusne. Gostujući u Jutarnjem programu RTS-a Momčilo Antonijević, novinar i narodni travar je istakao da su kopriva, sremuš, pasulj, neke od divljih biljaka koje imaju veliku tradiciju korišćenja u našem narodu, samo imaju predznak koji nije aktuelan i moderan.
Istakao je da su sve to biljke koje jako dobro poznajemo i nalaze se svuda oko nas. Crni slez zvuči egzotično, a biljka je koju viđamo svakodnevno. Pored lekovitosti, treba isprobati i ukus biljaka.
„Većina recepata u Divljem kuvaru je veganska i vegetarijanska, ali ima i recepata sa mesom. Desetak recepata namenjeno je ljudima koji poste na vodi. Svaka biljka u knjizi predstavljena je kratkim opisom sastava, mesta gde raste i delovima koji su lekoviti. Pored recepata u knjizi su i priče o ljudima koji žive u skladu sa prirodom, ljudi koji su vredni pažnje jer su posvećeni životu u prirodi“, rekao je travar.
Istakao bih da je jako važno da kada kuvamo i kada boravimo u prirodi moramo da budemo vrlo pažljivi, da pazimo kako palimo vatru, da ne ostavljamo đubre.
Inače postoji slatkiš torta za rumene obraze, od koprive koja je veganska, bez brašna, jaja, ulja.
„Postoje i recepti za zdrava pića koja se dobijaju prirodnom fermentacijom, što je važno za prevenciju zdravlja“, napomenuo je Momčilo Antonijević.
Za razliku od Grka, Kineza i Italijana koji mnogo koriste divlje biljke, mi ih koristimo malo.
Svaki recept u ovoj knjizi sadrži QR kod koji vodi na Jutjub gde se može videti kako biljke iz kuvara izgledaju, za šta se sve koriste ili kako se prave jela od njih.Izvor: RTS