U Bugarskoj je otvorena prva ovčarska akademija koja bi trebalo da okupi sve koji su zainteresovani da nauče taj posao i gajenje ovaca u skladu sa starim običajima, kao i da obnove zaboravljene tradicije.
Tokom svake od četiri sezone obuke na akademiji, polaznici će moći da uče o istoriji autohtonih rasa ovaca u Bugarskoj, pravljenju torova za ovce, ispaši i mužnji životinja, čišćenju pašnjaka i o tradicionalnom stočarstvu.
Za prvu sezonu već se prijavilo 20 zainteresovanih odraslih i osmoro dece, i oni aktivno učestvuju u uzgoju i čuvanju stada sastavljenog od dve tradicionalne rase – karakačanske ovce i dugodlake planinske ovce, piše bugarska agencija BTA.
Organizatori akademije na taj način žele i da podstaknu očuvanje autohtonih rasa, za koje su u saopštenju naveli da su živa nacionalna blaga.
Današnji potomci autohtonih vrsta ovaca, kako su naveli, i dalje nose obeležja i gene svojih divljih predaka, i pokazali su sposobnost da opstanu i u najtežim uslovima.
Tako je karakačanska ovca, koja se na teritoriji Bugarske uzgaja od vremena Tračana, otporna na oštru klimu, bolesti i infekcije, i zajedno sa dugodlakom planinskom ovcom ima važnu ulogu u očuvanju ekosistema u planinskim delovima Bugarske. Izvor: Dnevni evropski servis