Poput maline, tako i prošlogodišnjeg roda srpske kupine nema na zalihama, pa proizvođači zbog deficita na tržištu i činjenice da je rod ovog voća podbacio i kod svetskih konkurenata, očekuju da ovogodišnja otkupna cena bude rekordnih 200 dinara po kilogramu.Prošle sezone na samom startu berbe cena je bila loša, a kada je počela da raste i došla do solidnih 60 dinara za kilogram, berba je završena i kupinari su praktično ostali uskraćeni za dobru zaradu.
U iščekivanju ovogodišnje sezone prognoze su različite. Iz Asocijacije proizvođača maline i kupine Srbije poručuju da bi otkupna cena kilograma kupine trebala da bude svih 200 dinara, pošto kupine na tržištu nema, a pad proizvodnje ovog voća evidentan je i kod najvećih konkurenata na svetskoj pijaci, kao što je Meksiko.- Sa kupinom se dogodilo isto kao i sa malinom, dakle, deficit je na tržištu, a ako je nema onda treba da se plati preko 200 dinara za kilogram. Kupina je zapuštena, dosta je zasada povađeno, mnogi nisu dobro obrađeni i tu se ne može očekivati nikakva količina po aru, sem minimalnih. U poslednje četiri godine izvoznici su “sahranili” kupinu plaćajući kilogram 20 do 60 dinara, a prodavali su je za 150 dinara ili čak više. Ako oni misli da budu glavna karika u celoj proizvodnji bez poljoprivrednih proizvođača, a proizvođač je glavna karika u lancu, mislim da tu posla nema – upozorava Dobrivoje Radović, predsednik Asocijacije proizvođača maline i kupine.
Ilustracija: Proizvođači malina i kupina su najvažnija karika u lancu /Foto: Pixabay
Što se tiče kupinara, kako sami kažu, bili bi zadovoljni da otkupna cena crnih plodova ove godine bude i 100 dinara, što je opet duplo više nego što im je plaćano lane.
Nadamo se da će kupina biti bar 100, do 120 dinara kilogram. Svake godine samo slušamo priče o velikim ciframa i za malinu i za kupinu, a kada dođe na rod, uzmu je po cenama koje oni žele – kaže Marko Radosavljević, kupinar iz Gole Glave kod Valjeva.Za razliku od deficita ovog voća prošle godine, po ocenama stručnjaka kupina bi ove sezone mogla imati sasvim solidan rod, s obzirom da su zasadi u kojima je primenjena puna agrotehnika u dobrom stanju i bolje su od drugih kultura podneli proleće sa toplo-hladnim epizodama.
Teško je prognozirati otkupnu cenu, ali pošto su svi plodovi izašli iz hladnjača i kupine uopšte nema na lageru, svaka cena je odlična. Kupina može da rodi daleko više nego malina, čak i duplo, u dobro rađenim kupinjacima prinos se kreće čak i do 20 tona po hektaru. Ako bi uzeli da je prosek nekih 15 tona po hektaru, a da kilogram bude plaćen jedan evro, to bi bilo 15.000 evra – kaže Jovan Milinković iz Poljoprivredne savetodavne i stručne službe.
Ilustracija: Otkupna cena od 1 evro po kilogramu kupina bila bi optimalna/Foto: Pixabay
Po njegovim rečima, cena od jednog evra za kilogram ovog voća bila bi stimulativna i ostavila bi proizvođačima dovoljno novca da obnove svoje kupinjake. Izvor:https://www.blic.rs/