Obuka se odlaže!

Poljoprivredna javnost danima bruji o uvođenju obuka i Sertifikata za profesionalne korisnike sredstava za zaštitu bilja, o čemu smo i mi pisali nedavno. Ipak, za sada nezvanično – najverovatnije neće biti uslovljavanja kupovine sredstava za zaštitu bilja sertifikatom.

Negde u najavi, negde su već počele obuke uredno i taksativno kako je i predviđen Zakonom koji je donet još 2022. godine. Na primenu istog se čekalo dugo ali i na sve mere koje idu uz isti.

Stručnjaci iz sveta poljoprivrede, ali i sami proizvođači su na ovu temu veoma polarizovani – neko smatra da su obuke dobra i korisna stvar, i da ne bi bilo zgoreg naučiti neke stvari, ili bar – podsetiti se starih znanja. Ipak, većina se ovome jako protivi, ističući brojne nedostatke ovog sistema, a ponajviše koliko će biti poguban za male proizvođače i voćare hobiste.

Dodatnu zabunu su donele objave na zvaničnoj stranici Ministrstva poljoprivrede o načinu, prijavi i uplati takse od 3310 dinara, za koju je pomoćnik ministra, Aleksandra Bogićević rekao da ,, ne mora da se uplaćuje,,. Obuku za dobijanje odgovarajućeg sertifikata izvodiće Poljoprivredne stručne službe prema aranžmanu koji će sa njima sklopiti nadležno Ministarstvo poljoprivrede. rekao je Bogićević za portal Agroservis dodajući da se ove službe proširuju i biće na usluzi gazdinstvima za svaku pomoć. 

Kako god, izvestan broj poljoprivrednika – voćara se već prijavio, uplatio taksu i čeka na obuku koje za sada verovatno neće biti, a tu vest je objavio na svojoj fb stranici i kolega Uroš Davidović.

Prenostimo njegovo saopštenje sa društvenih mreža.

,, Još nije momenat za opuštanje, jer se i dalje čeka zvanična objava, ali najverovatnije neće biti uslovljavanja sertifikatima za poljoprivrednike. Ako se ovo zaista realizuje, biće veoma značajno, posebno za male, obične poljoprivrednike. Ipak je razum pobedio, još ima razumnih ljudi u ovoj zemlji! – istakao je Davidović.

Zvanično potrđeno obuka u Kraljevu se odlaže

Obuka koja je trebala da se održi u Regiinalnoj privrednoj komori u Kraljevu 19. februara 2025. godine s početkom od 9.30 časova se za sada odlaže! O daljim koracima poljoprivrednici će biti naknadno obavešteni, zvanično putem javnih saopštenja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *