Tokom 2024. čak 165 pošiljki hrane zaustavljeno na srpskoj granici

Domaći potrošači protekle godine pompezno su obaveštavani, uglavnom preko regionalnih medija, o namirnicama zaustavljanim na njihovim granicama poreklom iz Srbije.

U javnosti je manje poznato da je veći broj pošiljaka voća i povrća iz inostranstva pregledan i na našim graničnim prelazima. Kao i da određeni broj, zbog utvrđenih nepravilnosti, nikad nije stigao do tržišta i potrošača.

Kako saznaje Politika, prilikom službenih kontrola u 2024. godini, 165 pošiljaka voća i povrća nije ispunilo zakonske uslove za uvoz. Odnosno, u uzorcima je utvrđeno prisustvo štetnih organizama, ostataka sredstava za zaštitu bilja ili teških metala i takve pošiljke su vraćene ili uništene.

– Procenat proizvoda koji nisu odgovarali zakonskim odredbama je svega jedan odsto u odnosu na ukupan broj uvezenih proizvoda – naveli su za Politiku iz Ministarstva poljoprivrede.

Podsećaju da se kontrola svežeg voća i povrća pri uvozu obavlja na graničnim prelazima na kojima je prisutna granična fitosanitarna inspekcija. Cilj ovih kontrola je sprečavanje unošenja proizvoda koji nisu bezbedni za ishranu ljudi, ali i štetnih organizama, koji inače nisu prisutni u Srbiji i koji bi mogli da nanesu velike štete našoj poljoprivrednoj proizvodnji.

Ako se prilikom službenih kontrola utvrdi neispravnost, odnosno neusaglašenost određenih proizvoda, fitosanitarni inspektor preduzima odgovarajuće mere, odnosno zabranjuje uvoz takvog proizvoda i nalaže vraćanje ili uništenje takve pošiljke.

Prošle godine pojačane su i kontrole u predizvoznom postupku.

– Do sada je u predizvoznom postupku uzeto više od 750 uzoraka, od kojih tri nisu bila usaglašena. Zabranjen je promet i naloženo da budu uništeni na bezbedan način – naveli iz ove inspekcije za Politiku.

Većina ovih informacija o bezbednosti hrane koja se prometuje razmenjuje se posredstvom RASFF-a. Ovo je sistem za uzbunjivanje koji omogućava brzu razmenu podataka između nadležnih službi za bezbednost hrane različitih država.

Evropska komisija je u poslednjem izveštaju za 2023. objavila da je vidan porast ovakvih upozorenja, i to za osam odsto u odnosu na prethodnu godinu. Bilo je ukupno 4.695 obaveštenja, a kao i ranije, najveći broj prijava odnosio se na ostatke pesticida i patogenih mikroorganizama otkrivene u namirnicama. Zemlje odakle je stiglo najviše upozorenja i dalje su Nemačka, Holandija i Belgija.

Nadležni potvrđuju da su u Srbiju prošle godine vraćene 42 pošiljke voća i povrća poreklom iz domaće proizvodnje. Ali samo jedna zbog utvrđenog prisustva ostataka sredstava za zaštitu bilja. Ostale su poslate nazad iz drugih razloga – zbog neodgovarajućeg kvaliteta, kalibraže ili zbog nepotpune dokumentacije. Takođe, bile su tri notifikacije koje su se odnosile na voće i povrće zbog povećanog sadržaja ostataka sredstava za zaštitu bilja, ali te pošiljke nisu vraćene nazad u zemlju. Izvor eKapija

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *