Regenerativna poljoprivreda donosi benefite i proizvođačima i celokupnoj srpskoj ekonomiji

Prehrambeni sistemi obuhvataju čitav spektar aktivnosti u proizvodnji, trgovini, preradi, marketingu i potrošnji poljoprivrednih dobara, a sinergija među ovim procesima može da omogući iskorišćavanje potencijala za razvoj održivog sistema za proizvodnju hrane na odgovoran način, rečeno je na konferenciji „Transformacija prehrambenih sistema“, koja je održana u Privrednoj komori Srbije.

Ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva u Vladi Srbije Aleksandar Martinović je istakao da je neophodno da se, zbog klimatskih promena, preispitaju dosadašnji načini proizvodnje poljoprivrednih dobara.

– Poljoprivreda se u prethodnim decenijama oslanjala na intenzivne metode koje su donele velike prinose, ali po cenu degradacije zemljišta, biodiverziteta i stabilnosti ekosistema. Moramo da se usmerimo ka održivom i ekološki prihvatljivom pristupu poljoprivredi. Regenerativna poljoprivreda predstavlja takav pristup i to je vizija poljoprivrede koja radi u skladu sa prirodom, a ne protiv nje – rekao je Martinović.

On je istakao da regenerativna poljoprivreda podrazumeva kontrolisanu ispašu, smanjenje upotrebe hemijskih sredstava i obradu zemljišta na moderan način, kao i da to omogućava poboljšanje zdravlja zemljišta čime se povećava njegova plodnost i otpornost na sušu.

– Regenerativna poljoprivreda ne samo da obnavlja prirodne resurse, već i jača lokalne ekonomije i podržava naše zajednice. Boljitak mogu da osete svi, od poljoprivrednih proizvođača koji ostvaruju veće prinose, do potrošača koji imaju zdravu hranu sa minimalnim uticajem na životnu sredinu – rekao je ministar.

Martinović je istakao da je Ministarstvo već nekoliko godina sprovodi mere koje podstiču primenu ekološki odgovornih tehnologija u poljoprivrednoj proizvodnji.

– Izdvajamo podsticaje za organsku proizvodnju koja beleži sve veći rast, a uveli smo i posebne mere koje omogućavaju nabavku moderne opreme i mehanizacije da bi naši proizvođači mogli da smanje troškove proizvodnje, ali i da smanje negativne efekte po životnu sredinu – rekao je ministar.

On je dodao da se uz podršku IPARD programa i kroz aktivnosti definisane Zelenom agendom radi na smanjenju upotrebe pesticida i mineralnog đubriva.

Martinović je podsetio da je ministarstvo 9. oktobra formiralo radnu grupu koja ima zadatak da izradi dokumente javne politike za dugoročnu regulaciju i promociju regenerativnih metoda poljoprivrede.

– Kroz ovu radnu grupu planirana je saradnja sa institutima i univerzitetima. Takođe, radićemo i na kreiranju treninga, seminara i radionica, kao i na kreiranju novih podsticajnih mera za sve proizvođače koji se na ovaj način bave poljoprivrednom proizvodnjom – kazao je ministar.

Predsednik PKS Marko Čadež poručio je na konferenciji da veliki značaj u transformaciji prehrambenih sistema ima tehnologija i da je zato Centar za digitalnu transformaciju (CDT) PKS već podržao brojne kompanije iz prerađivačkog, prehrambenog i poljoprivrednog sektora.

– Nastavićemo to da radimo u saradnji sa BioSens Institutom i drugim institutima i da pomažemo inovativne ideje i nove kompanije, koje na pametan način kreiraju i ulaze u ovu transformaciju gledajući kako da, ne samo budu inovativne, već i da kroz korišćenje robotike i „internet of things“ sistema, doprinesu regenerativnoj poljoprivredi u primarnoj proizvodnji – poručio je Čadež.

On je rekao da je ta tema važna, ne samo za poljoprivredu, već i za čitavu privredu jer je to postalo strateško pitanje.

– Kada razgovaramo o rešenjima i potencijalima kako da konkurentnije proizvodimo i kako da pratimo svetske trendove, sigurno je da moramo da razmišljamo kako da promenimo filozofiju odnosa prema resursima, prema zemlji i prema tome kako proizvodimo – kazao je Čadež.

On je istakao da PKS želi da u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, ali i u saradnji sa drugim državama u regionu pronađe način za kooperaciju velikih proizvođača i prenos znanja i modela ka manjim proizvođačima.

– Velike kompanije mogu da pomognu manjim poljoprivrednim gazdinstvima, a PKS sa ministarstvom radi na tome kako da se naprave još bolja i efikasnija saradnja između kompanija i poljoprivrednih proizvođača u lancu snabdevanja – poručio je Čadež.

Konferenciji „Transformacija prehrambenih sistema“ prisustvovali su i ministri poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore i Severne Makedonije Vladimir Joković i Cvetan Tripunovski koji su, zajedno sa državnom sekretarkom u Ministarstvu poljoprivrede Livijom Pavićević, učestvovali u panel diskusiji „Uloga regenerativne poljoprivrede u transformaciji poljoprivrednih sistema“.

Tokom ove panel diskusije je rečeno da regenerativna poljoprivreda podrazumeva da se setva i sadnja obavljaju bez obrade zemljišta teškom mehanizacijom, već da se ona radi lakim mašinama ili rukama sa minimalnom upotrebom pesticida i veštačkih đubriva.

Takođe, održana je i panel diskusija „Primeri kod nas i u svetu“ gde su svoja iskustva podelili predstavnici regionalnih kompanija Milica Milanović i Jovan Bugarčić. Foto: PKS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *