Kako će se menjati Zakon o podsticajima?!

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede održalo je najavljeni okrugli sto u okviru javne rasprave o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju. Na okruglom stolu učestvovale su i državni sekretar Livija Pavićević i pomoćnik ministra poljoprivrede za pravne inormativne poslove Milica Neđić.

Državni sekretar Livija Pavićević je na početku okruglog stola izrazila zahvalnost prisutnima što su se odazvali u velikom broju, te istakla da su predložene izmene i dopune proistekle iz dva Sporazuma o međusobnoj saradnji u oblasti poljoprivrede, koja je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede zaključilo sa udruženjima poljoprivrednika i udruženjima proizvođača mleka i odgajivača goveda 22. jula 2024. godine i 8. avgusta 2024. godine. Ona je dodala da je cilj izmena i dopuna Zakona o podsticajima u poljoprivredi u ruralnom razvoju stabilizacija proizvodnje, tržišta i cena, kao i zaštita domaće proizvodnje.

Kako je navela pomoćnik ministra poljoprivrede Milica Neđić, Sporazumom o saradnji potpisanim 22. jula definisan je rok da izmene ovog Zakona budu usvojene najkasnije 15. oktobra. Ona je dodala da će, neposredno nakon usvajanja Zakona biti donet Pravilnik sa definisanim rokovima, sortama, biljnim kulturama.

Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju pripremljen je kao odgovor na veoma tešku ekonomsku situaciju u kojoj se nalaze poljoprivrednici koji se bave proizvodnjom mleka i mesa, kao i ratarskom proizvodnjom, rečeno je tokom okruglog stola.

U nacrtu ovog zakona piše da su finansijska sredstva potrebna za sprovođenje ovog zakona delimično obezbeđena Zakonom o budžetu Srbije za 2024. godinu u ukupnom iznosu od oko 67,38 milijardi dinara, ali da taj iznos nije dovoljan za realizaciju predloženih izmena i dopuna i da je dodatna sredstva potrebno obezbediti izmenama i dopunama zakona o budžetu ovu i 2025. godinu.

Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju predvideo je uvođenje mere direktnih plaćanja, kao i regresiranje nabavke sertifikovanog semena sa 17.000 dinara po hektaru, što predstavlja znatno povećanje u odnosu na iznos od 6.000 dinara, a to su prisutni na javnoj raspravi pozdravili.

U nacrtu zakona regresi za seme određeni su kao regresi za sertifikovano seme, a kako je objašnjeno cilj takvog pristupa je da se poljoprivredni proizvođači motivišu da koriste sertifikovano seme, jer ono daje veće i kvalitetnije prinose i doprinosi sprečavanju širenja korovskih biljaka i širenja bolesti koje se prenose putem semena.

Nacrtom ovog zakona je predviđeno i da se u stočarstvu samo podsticaji za krave i bikove kreću u rasponu od 20.000 do 25.000 dinara, a uvedena je i kategorija „krave dojilje“.

Prema ovom dokumentu, uspostavljaju se direktna plaćanja u oblasti podsticaja u stočarstvu za 17 kategorija, od kvalitetnih priplodnih krava i bikova preko kokošaka, kobila i pastuva, krmača, ovaca, koza, pa sve do šarana, pastrmke i pčela.

Uvodi se i mera podrške u formi direktnog plaćanja po grlu za krave koje nisu pod kontrolom produktivnosti, kao i mera za krave dojilje.

Izmene su i u uslovima i načinu obračuna pojedinih mera, pa se u pogledu tova junadi menja granica starosti životinje koja je predmet podsticaja, a podsticaji za proizvodnju konzumne ribe obračunavaju se prema površini, odnosno zapremini ribnjaka.

Pravo na korišćenje podsticaja u stočarstvu ima pravno lice, preduzetnik i fizičko lice, odnosno nosilac komercijalnog porodičnog poljoprivrednog gazdinstva, pod uslovom da je upisano u Registar, kao i vlasnik grla, odnosno košnica pčela koje se prijavilo u Centralnoj bazi ili je vlasnik grla, odnosno košnica pčela član njegovog poljoprivrednog gazdinstva.

U nacrtu piše i da se podsticaji u stočarstvu po grlu stoke mogu ostvariti jednom u toku kalendarske godine za isto grlo, na šta su učesnici javne rasprave zatražili da se omogući da to bude više puta.

Učesnici okruglog stola iz redova poljoprivrednika predstavnicima ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede izneli su i zamerke na točenje goriva za poljoprivrednike na pumpama sa zahtevom da se to u narednoj godini vrši bez akcize.

Zatraženo je i da se što pre reši problem dugova poljoprivrednika prema Penzijsko-invalidskom fondu (PIO), kao i da se subvencije poljoprivrednicima odmah isplaćuju.

Na okruglom stolu, proteklom u mirnoj i prijateljskoj atmosferi, na pitanja, sugestije i primedbe oko 40 prisutnih poljoprivrednika i predstavnika poljoprivrednih udruženja, pored državnog sekretara Livije Pavićević i pomoćnika ministra poljoprivrede Milice Neđić, odgovarali su i direktor Uprave za agrarna plaćanja Slobodan Nikolovski, direktor Uprave za veterinu Živko Matijević, direktor Uprave za bilje Nebojša Milosavljević, pomoćnici direktora Uprave za agrarna plaćanja Lazar Popović, Dragoslav Milutinović i Bojan Živković, Vlade Đoković iz Uprave za bilje, Milan Ćuprić, Nenad Terzić i Snežana Kumborić iz Sektor za poljoprivrednu politiku, kao i Jelena Simić i Ružica Tripić iz Sektora za pravne i normativne poslove.

Prisutnim poljoprivrednicima predstavnici Ministarstva poljoprivrede odgovarali su i na pitanja izvan teme okruglog stola.

Takođe, iz Ministarstva podsećaju da javna rasprava o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju traje do 24. septembra 2024. godine i pozivaju sve zainteresovane da do tog datuma dostave svoje primedbe, predloge i sugestije na adresu: podsticaji@minpolj.gov.rs ili pisanim putem na adresu Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Nemanjina 22-26, 11000 Beograd. S.C. A/P: Tanjug, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *