Jubilarni 20. Šumadijski sajam poljoprivrede svečano je otvoren u Kragujevcu.
Otvaranje sajma započelo je govorom srpskog glumca Nenada Okanovića, koji je naglasio ključnu ulogu poljoprivrede u razvoju lokalnih zajednica i ekonomije. Njegove reči su uvele prisutne u svečanu atmosferu manifestacije.
Nakon Okanovićevog obraćanja, prisutnima se obratio direktor sajma, koji je istakao značaj ovog jubileja za poljoprivrednu zajednicu i zahvalio svima koji su doprineli organizaciji i uspehu događaja. Direktor je naglasio da sajmovi poput ovog pružaju priliku za unapređenje i inovaciju u sektoru poljoprivrede.
Kulturno-umetnički program koji je usledio obogatio je događaj, a Etno grupa “Sveti Sava” svojim izvođenjima pružila je jedinstvenu atmosferu i oživela kulturno nasleđe Srbije. Publika je uživala u pesmama i koreografijama koje su doprinosile svečarskom duhu manifestacije.
Na smotri koja nosi epitet najveće smotre u agraru južno od Save i Dunava, ove godine učestvuje preko 100 izlagača, čime je broj onih koji su se za dve decenije predstavili u Kragujevcu premašio četiri hiljade.
U ime Ministarstva poljoprivrede Srbije, ovogodišnjem Šumadijskom sajmu poljoprivrede prisustvovala je Livija Pavićević, državna sekretarka u ovom ministarstvu.
,,Lično jako volim ovakvo okruženje i uživam s našim narodom, sa našim poljoprivrednim proizvođačima i sa izlagačima. Ovo je zaista jedna impozantna manifestacija koja je vrlo blizu sada već i Novosadskog sajma i samo tako treba dalje da se nastavi. Naravno da to puno znači, naravno da tu mogu ljudi, poljoprivrednici da razmene svoja iskustva, a Ministarstvo poljoprivrede svakako uvek stoji kao podrška svakoj manifestaciji, kao i svojim poljoprivrednicima i građanima Srbije u celosti,, – rekla je Pavićević i dodala:
,,Svaka ovakva manifestacija i ljudi koji rade na tome izlažu ono što je najbolje, a upoznaju i nas sa nekim novinama da bismo mi kao ministarstvo i kao organ koji vodi agrarnu politiku mogli da pratimo novitete u ovoj oblasti.
,,Poljoprivreda je strateške važna za državu Srbiju, o Šumadiji da ne pričamo. Nama je važno da ovaj sajam kao takav opstane i da se širi i dalje. I nije svrha sajma samo da izađemo i pokažemo šta proizvodimo, nego naprotiv, tu su službe koje održavaju seminare obuke, poljoprivrednici međusobno mogu da razmene iskustva – rekao je gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić, posle otvaranja 20. Šumadijskog sajma poljoprivrede.
Prema njegovim rečima, to je nešto što je karakteristično za sve regionalne sajmove sveta, da pomažu poljoprivrednom gazdinstvu da bude potpuno u toku.
,,Ne možete više da gajite bilo kakav zasad onako kako je radio vaš deda nego prosto morate da pratite zadnju reč i nauke i struke i da budete uvek korak ispred da biste mogli da održite prosto korak sa Evropom i sa razvijenim svetom,, – ocenio je on.
Prvog dana jubilarne sajamske manifestacije u Kragujevcu, direktori Novosadskog sajma i kragujevačkog Šumadija sajma potpisali su Memoranduma o saradnji dve najveće manifestacije u agraru Srbije kako bi razvojem ove delatnosti dali svoj doprinos organizovanju predstojećeg sajma EKSPO 2027.
Posebnu pažnju privukla je Šumadijska gozba, koju su pripremile podrudničke domaćice iz udruženja ”Šumadijski opanak”. Ova gastronomska ponuda predstavila je bogatstvo lokalne kuhinje, pružajući posetiocima priliku da uživaju u autentičnim šumadijskim specijalitetima i ujedno podrže lokalne proizvođače hrane.
Nakon što su uživali u izložbi i specijalitetima, gosti su obišli sajamski prostor, gde su se upoznali sa najnovijim proizvodima, tehnologijama i uslugama koje su predstavili izlagači.Sajamski prostor bio je dinamično okruženje, ispunjeno interakcijama i razmenom iskustava između posetilaca i izlagača.
20. Sajam poljoprivrede nastavlja da bude ključna platforma za predstavljanje najnovijih dostignuća u poljoprivredi, jačanje poslovnih kontakata i unapređenje sektora.Očekuje se da će tokom trajanja sajma, koji će trajati nekoliko dana, manifestacija privući veliki broj posetilaca i učesnika, doprinosići daljem razvoju poljoprivredne industrije u regionu. S.C.