Ekstremne vrućine mogu biti ključni faktor za širenje ptičjeg gripa kod ljudi. Toplotni talas u Koloradu verovatno je razlog zbog čega radnici ne upotrebljavaju zaštitnu opremu na ispravan način dok ubijaju živinu zaraženu H5N1, visoko patogenim ptičjim gripom, preneo je Gardijan.
Četiri osobe su pozitivne na H5N1, a očekuje se da će ptičji grip biti potvrđen i kod pete osobe, rekli su zvaničnici ove nedelje. Ovo je prvi put da je u SAD prijavljen veći broj slučajeva oboljevanja od ptičjeg gripa kod ljudi.
Klimatske promene, koje su povezane sa intenzivnim vrućinama širom SAD, mogu pojačati izbijanje smrtonosnih bolesti poput ovih, navode stručnjaci. One su, takođe, povezane sa pojavom i širenjem patogena poput ovog, uključujući nove migratorne obrasce za divlje ptice zaražene H5N1.
„Kada tako duboko promenite globalni sistem poput klime, mali pomaci mogu imati seizmičke uticaje, ponekad na neočekivane načine“, izjavila je Aleksandra Felan, vanredna profesorka na Medicinskom fakultetu Džons Hopkins Blumberg.
U Koloradu, radnici su uništavali jato kokošaka koje nose jaja koje su bile pozitivne na H5N1. Napolju je bilo 40 stepeni Celzijusa, ali u kokošinjcima je bilo još toplije. Zbog toga radnici nisu mogli da na propisan način upotrebe naočare i maske na licima. Od 160 ljudi koji su radili na farmi, 60 je razvilo simptome, a pet je bilo pozitivno ili se pretpostavlja da su pozitivni. Preostalih 55 radnika bilo je negativno na H5N1, ali su nekima od njih dijagnostikovane druge respiratorne bolesti. Testirani su samo radnici sa simptomima.
Nirav Šah, zamenik direktora američkih Centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) rekao je da je važno napomenuti da, kako se epidemiološka istraga odvija, mogu biti otkriveni dodatni slučajevi. Izvor: Tanjug