Tržište hrane je jedno od najpropulzivnijih i najzahtevnijih u pogledu kvaliteta proizvoda, a prilagođavanje standardima kvaliteta i posedovanje sertifikata koji kvalitet potvrđuju, podrazumevaju se. Kao deo pregovora Srbije i Evropske unije, propisi Poglavlja 12 – Bezbednost hrane, veterinarska i fitosanitarna politika, izuzetno su brojni i obuhvatni.
Godinama Srbija pokušava, većim delom i uspeva, da zakonsku regulativu usaglasi s propisima i direktivama Evropske unije. Mnogo je učinjeno, a zamašan posao tek predstoji, ocenjeno je na panelu VIP razgovori – Kvalitet hrane u Srbiji i Evropskoj uniji.
,, Evropska unija je finansirala veći broj projekata o bezbednosti hrane, koji su se uglavnom odnosili na Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Između ostalog, finansirali smo opremanje laboratorija za bezbednost hrane po standardima Evropske unije, veterinarske institute kao važnu kariku u lancu bezbednosti hrane, te niz stručnih obuka za zaposlene u resornim ministarstvima, inspekcijama i institutima. Postignut je značajan napredak u pogledu kvaliteta i bezbednosti hrane.,, – ocenio je projektni menadžer Delegacije Evropske unije u Srbiji Andrej Papić.
Branislav Raketić iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede kaže da do kraja godine predstoji donošenje velikog paketa zakona iz oblasti bezbednosti i kvaliteta hrane, među kojima su i izmene zakona o bezbednosti hrane i zaštiti bilja. Ministarstvo poljoprivrede je, prema njegovim rečima, u proces usaglašavanja kvaliteta hrane s propisima Evropske unije uključilo i tradicionalne srpske proizvode, od kojih je 51 sa zaštićenim geografskim poreklom.
,,Želimo da takve proizvode promovišemo i na domaćem tržištu. Razvijamo i oznake kvaliteta proizvoda, kako bismo pomogli proizvođačima hrane dodatnom vrednošću. Veliki deo organske proizvodnje izvozimo u Evropsku uniju i na druga zahtevna tržišta, što je dokaz da možemo da ispratimo veoma visoke standarde kvaliteta hrane.,, – zaključio je Raketić.