Letnje temperature tokom proleća nepovoljno utiču na predstojeću setvu kukuruza. Ono što je najupečatljivija slika sa naših oranica jeste da je površinski sloj skoro u potpunosti suv, istakao je stručnjak novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo Goran Bekavac .
Navodno, analize pokazuju da u dubljim slojevima zemljišta još uvek ima neke rezerve zimske vlage, ali ono što je problematično za prolećne kulture jeste to što u površinskom sloju nedostaje vlage, pa to stvara probleme svima koji planiraju da seju.
,, U startu imamo nepovoljne uslove kad pričamo o ovogodišnjoj setvi. Višegodišnji rezultati istraživanja pokazuju da se u Vojvodini najviši prinosi kukuruza postižu ukoliko se setva obavi između 5. i 20. aprila.,, – kaže Bekavac.
Ova godina po visokim temperaturama nije izuzetak, tako da se dešavalo da ratari posegnu za ranijom setvom, međutim april je umeo da zahladni i time ostavi seme da dugo klija ili satrune. Struka zbog toga savetuje da se sa setvenim rokovima ne žuri.
Takođe, ističe sagovornik da odabir hibrida treba izvršiti na osnovu potreba na gazdinstvu, kvaliteta zemljišta i tržišta, da se obavezno koristi deklarisano seme, jer samo takvo seme može izneti sve probleme sa kojima se suočavamo od setve do žetve.
Da podsetimo da je Ministarstvo poljoprivrede od ove godine uvelo subvenciju na kupovinu sertifikovanog semena. S.C.