Nemačkoj preti kazna od skoro million evra dnevno zbog neodgovornog đubrenja

U sporu oko preteranog đubrenja poljoprivrednih površina EU je Nemačkoj zapretila novom tužbom.

Dala joj je poslednji rok od dva meseca za predstavljanje uverljivih planova za strožija pravila za upotrebu đubriva. Sve to zbog prevelikih količina nitrata u podzemnim vodama.

U pismu na 20 stranica Brisel upozorava da je kvalitet podzemnih voda u Nemačkoj „među najgorim u Evropskoj uniji“, da su i reke i jezera u lošem stanju. I preti novom tužbom.

Prvu tužbu zbog zagađenja podzemnih voda nitratom Evropska unija je podnela 2016. i – Evropski sud je Nemačku prošle godine proglasio krivom.

Nemački Savez seljaka je kritikovao Brisel, smatra da pritisak koji vrši nije srazmeran problemu. Vodoprivreda, međutim, smatra da je to ispravan korak Evropske unije i savetuje pokrajinskim i saveznim vlastima da konačno sprovedu zahteve Evropske komisije.

Komunalna vodooprivredna preduzeća zahtevaju transparentan i digitalizovan sistem za kontrolu đubrenja za celu Nemačku.

Spor između Brisela i Berlina oko zaštite podzemnih voda traje već godinama. Radi se pre svega o korišćenju stajskog i drugih đubriva na poljoprivrednim površinama. Nitrat iz đubriva, koji je potreban biljkama, dospeva iu podzemne vode. On sam nije otrovan. Ali, prevelika količina može poremetiti ravnotežu u prirodi. Bakterije mogu nitrat pretvoriti u nitrit koji je otrovan i od kojeg mogu nastati nitrozamini, od kojih neki izazivaju rak.

Voda iz vodovoda u Nemačkoj je po pravilu dobra za piće. Ali, pri testiranju sprovedenom 2016. u podzemnim vodama je na 28 posto mesta pronađena prevelika količina nitrata, više od 50 miligrama po litru.

Iduće testiranje će biti obavljeno tek 2020. godine, ali EU želi delotvorne mere kako bi se stanje poboljšalo.

Nemačka je već 2017. prihvatila stroža pravila za upotrebu đubriva, ali EU je vrlo brzo dala do znanja da to nije dovoljno. Savezna vlada je prošlog meseca predstavila dodatne mere za zaštitu podzemnih voda.

Predviđaju se periodi kad se ne sme koristiti đubrivo i područja na kojima je utvrđena prevelika količina nitrata na kojima bi važila još stroža pravila. Te planove EU još nije uzela u obzir, pismo upozorenja odnosi se na zakonsku regulativu iz 2017.

Krajem avgusta savezna ministarke poljoprivrede Julija Klekner (CDU) i savezna ministarka životne sredine Svenja Šulce (SPD) će u Briselu predstaviti nove planove zaštite podzemnih voda. Ako ne uspeju da ubede EU da su te mere dovoljne, Nemačka bi ponovo mogla biti osuđena na Evropskom sudu. A kazna bi mogla iznositi do 857.000 evra dnevno – sve dok problem ne bude uklonjen.

Izvor:DW

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *