Difterija je akutna, bakterijska bolest uzrokovana sojevima Corinebacterium diphtheriae koji proizvode toksine.U toku januara ove godine u Republici Češkoj u Omlovcu je potvrđen slučaj difterije kod žene koja je očigledno zaražena preko kućnog ljubimca.
Obolela je imala respiratorne probleme, u daljim analizama je potvrđeno prisustvo C. ulcerans u uzorcima poreklom od pacijentkinje. Epidemiološka situacija u Češkoj ali i ostalim zemljama Evropske Unije vezana za difteriju značajno se pogoršala od 2022. godine, što ukazuju podaci Evropskog centra za kontrolu bolesti (ECDC).
Dve druge vrste Corinebacterium (C. ulcerans i C. pseudotuberculosis) mogu proizvoditi difteroidne toksine i obe vrste su zoonoze. C. ulcerans može da izazove bolest koja se ne razlikuje od one uzrokovane C. diphtheriae, ali širenje sa osobe na osobu nije dokumentovano.
Pseudotuberculosis može izazvati limfadenitis kod ljudi.
Dijagnostikovan broj slučaja mahom se povezuje za migrante, s obzirom na to da se ova bolest javlja u nekim krajevima sveta, a najviše u Africi i Aziji. Od ukupno 281 registrovanih slučajeva difterije u toku 2022. godine u zemljama EU, 228 slučajeva je uzrokvao C. dipptheriae (81,13 %), a 53 slučajeva uzrokavnoje sa C. ulcerans, (18,86%).
Difterija najčešće zahvata krajnike, ždrelo, nos, a ponekad i druge sluzokože ili kožu. Oboljenje je teško za novorođenčad i malu decu. Lokalno nastale promene se sastoje od krpastih sivkastih skrama, a kasni efekti nakon dejstva toksina koji luči bakterija mogu nastati nakon 2-6 nedelja i obuhvataju paralizu određenih centralnih i perifernih nerava i zapaljenje srčanog mišića. Bolest se prenosi u kontaktu sa obolelima ili kliconošama. Inkubacija je od 2 do 5 dana, a osoba je zarazna obično dve nedelje. U 5-10% slučajeva bolest se završava smrtnim ishodom. Preležana bolest ne dovodi uvek do stvaranja dugotrajnog imuniteta. Nevakcinisana i nepotpuno vakcinisana deca i odrasli mogu da obole. Poslednji slučaj difterije u Srbiji je registrovan 1980. godine.