Beč, Pariz i Rim, zajedno sa još devet zemalja EU, spremni su da tvrde da meso uzgajano u laboratoriji predstavlja „pretnju pravim metodama proizvodnje hrane“.
Za ovu tvrdnju o mesu iz laboratorija je diplomatski izvor za Euractiv ocenio da je „preuveličana i preuranjena“.
Laboratorijski uzgajano meso „ne predstavlja održivu alternativu primarnoj proizvodnji na farmama“ i postavlja etička, ekonomska, socijalna i javnozdravstvena pitanja koja „su ključna za buduće društvo“, navodi se u belešci koja će biti razmatrana na sledećem sastanku ministara poljoprivrede EU-a u utorak (23. januara).
„Ove prakse predstavljaju pretnju pristupima zasnovanim na primarnim farmama i pravim metodama proizvodnje hrane koje su u samom srcu evropskog modela poljoprivrede“, navodi se u dokumentu.
Iako je njegov naslov „Uloga CAP-a (Zajedničke poljoprivredne politike EU) u očuvanju visokokvalitetne i primarne proizvodnje hrane na farmama“, njen osnovni cilj je „prakse proizvodnje hrane zasnovane na ćelijama (iz laboratorija)“.
Autori beleške su austrijska, francuska i italijanska delegacija, a podržavaju je delegacije iz Češke, Kipra, Grčke, Mađarske, Luksemburga, Litvanije, Malte, Rumunije i Slovačke.
Stav 12 zemalja mogao bi da otvori razdor u Savetu.
„Identifikovanje mesa uzgojenog u laboratoriji kao pretnje izgleda veoma preuveličano i preuranjeno“, rekao je jedan diplomata za Euractiv.
„To je sektor koji još ne postoji, u ovom trenutku se radi o inovacijama u laboratoriji. Suzbijanje ovoga sada samo ometa onu vrstu inovacije koja je upravo neophodna za održivost“, nastavili su.
Trenutno u Evropi ne postoji ćelijsko meso, a odobrenje bi moglo doći tek nakon procene Evropske agencije za bezbednost hrane (EFSA), prema odredbama takozvane Uredbe o novoj hrani.
Za sada, dvanaest zemalja ne traži promenu pravila, ali pozivaju da se „uzimaju u obzir ova pitanja i ishodi diskusija koje će se održati sa državama članicama i evropskim civilnim društvom pre donošenja bilo kakvih odluka o odobrenju tržišta“ .
Italija je do sada bila najglasniji protivnik mesa uzgojenog u laboratoriji, predlažući i odobravajući nacionalnu zabranu prodaje proizvoda celularne poljoprivrede (iz laboratorija). Mera je trenutno pod lupom EU zbog mogućeg kršenja pravila jedinstvenog tržišta.
Holandija je prednjačila u proizvodnji laboratorijskog/ćelijskog mesa, oslanjajući se na istraživanje profesora Marka Posta sa Univerziteta u Mastrihtu, koji je 2013. predstavio javnosti prvi hamburger napravljen u laboratoriji.
EU je 2021. odobrila dva miliona evra holandskom projektu „Hrana za meso“, koji je razvila firma za ishranu životinja Nutreco zajedno sa Mosa Meat, startapom koji je nastao iz eksperimenata profesora Posta. Izvor: Euractiv