Tokom zimskog raspusta školarci su u fioke (a ne fijoke) svojih radnih stolova odložili sveske i školske obaveze, a iz njih izvadili dobru volju i želju za druženjem i znanjem. Da se raspust može provesti na drugačiji ili drukčiji, a zanimljiv način,pokazali su stariji osnovci koji 16. i 17. januara nisu ostali kod kuće (a ne kući), već su došli u našu „Malu školu pravopisa”. Neko je došao sam, a neko sa drugom iz odeljenja,ali niko nije stigao sa automobilom, već samo automobilom.
Zajedno smo otkotrljali apostrof od s i k, urezali crticu na auto-putu i foto-aparatu,razdvojili da li i sa mnom, naučili da kafa ne može biti za poneti, već samo za usput, za nošenje ili da se ponese, svezali smo zauzvrat u jednu reč i još mnogo toga. Je li ispravno reći rolšue ili rošule, rendgen ili rengen, boranija ili buranija i zašto je pravilno karniša, a ne garnišla, često se zapitaju i odrasli a ne samo deca. Zato je ova obrazovna radionica osmišljena tako da se na slikovit i zabavan način deci ukaže na najčešće greške koje prave u pisanju i govoru.
Učenici su se, takođe, podsetili šta su germanizmi, anglicizmi i romanizmi i kako se pravilno pišu reči stranog porekla.Inspiraciju su, između ostalog, bibliotekari pronašli u „100 Sizifovih pravopisnih pravila” autora Bojana Jokanovića, a da učenje gramatike ne mora biti komplikovano pokazali su mali-veliki sizifovci i ulili nadu da postoje oni koji će ubuduće jezik negovati.
Ispravivši nekoliko grešaka, a ne greški, učesnici radionice naučili su da se ne piše uvek onako kao što se govori, već onako kako je valjano. Na kraju drugog susreta kroz kviz znanja radioničari su dokazali da vladaju jezičkom kulturom i da kotrljanje pravopisnog kamena na vrh ili navrh brda nije bio uzaludan posao.
„Mala škola pravopisa” težila je da pokaže koliko je kultura govora i pisanja važna za svakog pojedinca i kako je očuvanje maternjeg jezika obaveza svih njegovih govornika.
Polazna osnova za ovu zimsku radionicu bila je aktivnost koju su pre dve godine osmislili bibliotekari Marija Radulović, Tanja Vuković i Vladimir Simić. U dopunu pravila ovogodišnje „Male škole pravopisaˮ uključila se i Irena Planinčić, a pomoć u organizaciji su pružile kolege iz Odeljenja za decu i mlade. Izvor Gradsak biblioteka Čačak