Ukidanjem naknade za konverziju zemljišta stvaraju se nejednaki uslovi na tržištu

Usvajanje Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o planiranju i izgradnji kojim se ukida konverzija građevinskog zemljišta uz naknadu, izazvalo je velike polemike u javnosti. Iako je iz Vlade Srbije saopšteno da je to jedan od načina da se ubrzaju procedure za izdavanje građevinskih dozvola i omogući da proces izdavanja bude transparentniji, mnogi stručnjaci smatraju da je ova odluka izuzetno loša.

Ekonomista Milan Kovačević u razgovoru za Biznis.rs kaže da se ukidanjem naknade „stvaraju nejednaki uslovi na tržištu i da se bogati manjina“.

“Oni koji će dobiti besplatno zemljište biće u povlašćenom položaju u odnosu na investitore koji tek treba da kupe zemljište, plate njegovo uređenje, pa tek onda da grade. Oni će imati mnogo nepovoljnije uslove”, ocenjuje Kovačević.

Ovu odluku je komentarisao i profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić naglasivši da je „katastrofalna“.

“Odluka Vlade Srbije da predloži izmenu Zakona o planiranju i izgradnji kojom se ukida naknada za konverziju u pravo svojine prava na korišćenje zemljišta stečenog u privatizaciji i stečaju je katastrofa, ne samo zbog pravičnosti i gubljenja prihoda, već i zbog toga što ne mogu da shvate da se pravila ne menjaju u toku igre“, smatra Savić.

Foto: Freepik.com

Ekonomista Milan Kovačević kaže da to predstavlja loš način raspodele kolača koji svi stvaramo.

“Svakome je jasno da državno zemljište na kome neko ima pravo da gradi nešto ima drugu vrednost nego kada se to zemljište kupuje bez takve dozvole. Kada su kompanije privatizovane bilo je izgleda sve pripremljeno za ovu odluku da će se ukinuti naknada. Sada to zemljište više nije ono na kome se nalazi neka fabrika za koju je bilo obećano da će ostati aktivna”, objašnjava Kovačević.

On naglašava da odluka o ukidanju naknade za konverziju zemljišta predstavlja višestruku štetu.

“Prvo kako se raspoređuje novac, drugo kako se kvari tržište, treće kako se odlučuje drugačije na svakih nekoliko godina. To da će biti više gradnje – to je velika glupost! Na tržište će uticati tako da će oni koji dobiju to zemljište napraviti stanove koji će se prodavati po visokim cenama, ali to neće imati povoljan uticaj na samo tržite nekretnina. Više će se graditi, u smislu da će više novca odlaziti u džepove onih koji će na taj način dobiti zemljište. Ima mnogo više negativnih posledica za sve”, smatra naš sagovornik.

Protiv odluke o ukidanju naknade za konverziku zemljišta je i bivša potpredsednica Vlade Srbije Zorana Mihajlović, za čijeg je mandata u Ministarstvu građevine usvojen zakon koji reguliše konverziju zemljišta, ali uz naknadu.

Ona je za N1 rekla da svi oni koji su u privatizacijama, iz stečaja ili iz izvršnog postupka postajali vlasnici kapitala tih preduzeća, nisu postajali i vlasnici zemljišta.

“Upravo da bi se otkočio zastoj u investicionim ulaganjima omogućili smo tadašnjim zakonom konverziju državnog zemljišta u privatno, ali uz naknadu. Visinu naknade je određivao lokalni organ za imovinu po pribavljenom dokumentu lokalne poreske administracije“, izjavila je Mihajlović.

Ekonomista Milan Kovačević kaže da se često u Srbiji, kada je u pitanju donošenje zakona, mnogo toga radi nakaradno, za šta je primer i odluka o ukidanju naknade za konverziju zemljišta.

“Imamo zakon koji ne dozvoljava, na primer, gradnju, pa pustimo da se gradi. Onda nešto što bi po zakonu trebalo srušiti ne rušimo nego se ozakoni. Neko ko prekrši zakon – bude mu oprošteno. To sve znači da pravo u ovoj državi ne funkcioniše. Na taj način se ljudi uče da je dobro sačekati, pa nešto ućariti”, zaključuje Milan Kovačević.

Savet za borbu protiv korupcije zatražio povlačenje predloga

Savet za borbu protiv korupcije ukazao je da je predlog zakona kojim se ukida naknada za konverziju zemljišta protivan javnom interesu i Ustavu Republike Srbije i pozvao Vladu Srbije da odluku o izmeni ovog propisa – poništi. Ukoliko se odluka o ukidanju konverzije ne stavi van snage, Savet upozorava da će sva pravna lica koja bez naknade po osnovu tako izmenjenog zakona steknu pravo svojine na građevinskom zemljištu, u svakom slučaju biti u obavezi da tu naknadu – nadoknade.

“Vlada Republike Srbije je prilikom usvajanja navedenog Predloga zakona znala ili morala znati da je sporna odredba kojom se ukida naknada za konveziju za privilegovane kategorije lica, protivna javnom interesu i da je Ustavni sud Republike Srbije sticanje prava svojine na građevinskom zemljištu bez naknade za privilegovne kategorije lica, svojom Odlukom već proglasio neustavnim i protivpravnim načinom sticanja prava svojine na građevinskom zemljištu“, ukazao je Savet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *