Proizvođači mleka nezadovoljni politikom države prema poljoprivredi, blokirali su danas na šest sati raskrsnice u Ravnom Gaju i Mrčajevcima na putevima koji vode ka Kraljevu, Kragujevcu i Čačku. Traže da minimalna cena mleka bude 65 dinara po litru i da država donese petogodišnji nacionalni plan razvoja i zaštite poljoprivrede.Kako kažu, na ovaj korak su se odlučili jer na sastanaku predstavnika Udruženja odgajivača goveda centralne Srbije, Šumadije i Pomoravlja sa ministarkom poljoprivrede Jelenom Tanasković nije postignut dogovor.
Predsednik Udruženja odgajivača goveda centralne Srbije, Šumadije i Pomoravlja Milija Palamarević kaže da je početak svih problema bio oko 15. januara, kada su mlekare najavile pojeftinjenje mleka.
“Cene u tom periodu su bile od 60 do 75 dinara. Nakon toga imamo drastičan pad cena tako da sada imamo proizvođače sa 30 dinara po litru. To je apsolutno neisplativa proizvodnja.Mi imamo situaciju da pojedini proizvođači mleka moraju da ga predaju po ceni manjoj od 50 dinara što ne pokriva ni troškove ishrane krava. Zbog toga tražimo da minimalna otkupna cena bude minimum 65 dinara po litru. Takođe imamo veliki problem sa kašnjenjem plaćanja mlekara od 15 dana do dva meseca .Oni ne mogu da uđu u setvu, ne mogu da kupe repromaterijal, đubre, seme i hemiju za setvu.,, rekao je Palamarević.
On je dodao da traže od najviših državnih organa da preduzmu hitne mere za oporavak i spas srpskog sela koje je u izumiranju. U svakom od sela opada broj stanovnika, mladi odlaze, škole se zatvaraju.
“Uništavanje srpskih sela traje već 30 godina i neophodno je da država donese hitan program za opstanak ovo malo preostalih sela. Već nam je 1.300 sela opustelo, a slična sudbina će zadesiti i ostala sela ako država ne počne da se ozbiljnije bavi našim problemima. ,,
Palamarević takođe ističe da je problem u stočarstvu dug i da zbog toga mora da se rešava korenito, te zbog toga traže da država donese petogodišnji nacionalni plan razvoja i zaštite poljoprivrede.
„Ukoliko država misli da spasi poljoprivredu, trebalo bi što hitnije da donese nacionalni plan zaštite i razvoja poljoprivrede za period od pet godina. Ukoliko država to ne uradi, poljoprivreda će potpuno propasti.Naše udruženje je prošle nedelje zatražilo razgovor sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i ministarskom poljoprivrede Jelenom Tanasković, ali je juče popodne delegaciju poljoprivrednika primila samo Tanasković. Četiri-pet sati razgovora sa ministarkom i njenim saradnicima nije urodio konkretnim dogovorom, zbog čega najavljeni protest nije odložen.,, kaže ovaj veterinar i stočar
Šumadincima su se oko podneva priključili i iz Udruženja proizvođača mleka Mačvanskog okruga i Udruženja odgajivača goveda Kruševac, koji su inače stalni pratioci u ovoj ,,borbi,,od prvog sastanka januara meseca.
„ Nije blokada saobraćaja samo ovde već na još nekoliko lokacija u Srbiji. To jasno govori da nismo zadovoljni dosadašnjim tokom događaja.Ako hoćete da rešavate probleme i podignete stočarstvo u Srbiji, kako nam je najavljivala ministarka, onda vi morate da u ministarstvu dovedete najbolje stručnjake koje Srbija ima da čujete koji je to način. Ne možete samo demagoški da kažete, podićićemo stočarstvo. ,,Manipulacije“ sa poljoprivrednicima svakodnevne su, pa umesto da rešavaju probleme neki ljudi iz resornog ministarstva vrbuju ljude na društvenim mrežama. Godišnji budžet od 80 milijardi dinara za poljoprivredu sasvim je dovoljan za razvoj te privredne grane, ali samo ako bi se pravično podelilo. Taj novac curi u razne ruke, milioni evra odlaze na sve i svašta. ,, kaže Goran Vasić iz Udruženja proizvođača mleka Mačvanskog okruga
Ocenio je da je stanje u stočarstvu mnogo loše i da je „ovo prekretnica“. Vasić je napomenuo da ni u ostalim granama poljoprivrede generalno nije dobro. Ratari koji su čuvali žito sada ga prodaju po znatno nižoj ceni uz skupe impute prošlogodišnje setve. Voćari takođe nisu plasirali svoj proizvod ili im se duguje. Sa druge strane svi gotovi ili poluproizvodi u prodavnicama i marketima su drastično poskupeli.
„ Gledajte to ovako, pre par dana u Ravnom Gaju nam je jedan od naših kolega pokazao obračun po kome će mleko u aprilu biti plaćano 30 dinara. Ta krava samo da je pila vodu cena bi bila viša. Gde je hrana, vetrinar, naš rad. Ukoliko se proizvođačima mleka niko ne obrati do Velikog petka, koji je dan velike tuge u hrišćanstvu, onda će svoju tugu proizvođači mleka iskazati ispred Predsedništva Srbije. Da vidimo da li predsednik uopšte zna za probleme u mlečnom govedarstvu, da li se sve ovo krije od njega, jer nam se bar čini da se tako radi. Ako gleda i sluša samo jedan medij, a nas izbegava, onda ćemo otići lično da mu kažemo da imamo problema“, poručio je Vasić.
Stočare je posebni iritirala izjava sa održanog sastanka na kome je rečeno ,, da je ekonomski neisplativo za one koji bude držali manje od 10 krava.,, Nadležni su tvrde stočari zaboravili da 90 posto poljoprivrednika drzi manje od tog broja I da su ne tako davno upravo oni sa sa 2-3 krave mogli da izdrzavaju celu porodicu I školuju decu
Sagovornici upozoravaju da je do problema došlo i kada je odobren uvoz mleka, neograničeno, a bio je zabranjen izvoz mleka i ratarskih kultura.Zbog te loše procene trpi naše stočarstvo. Današnja blokada je kažu upozorenje, a ako do tog sastanka ne dođe do 14. aprila, proizvodjači će doći u Beograd. Stotinak stočara je ipak bilo dovoljno da se saobraćaj na ovoj deonici ubostavi na nekoliko sati kako su proizvošači mleka i najavili. S.C.