CIKLAMA KRALJICA ZIME

Početak februara je tek nagovestio da prava zima izgleda tek dolazi. Blage temperature tokom jeseni, decembra i januara donele su bržu vegetaciju tako da je I u zatvorenom prostoru bilo teško održavati proizvodnju. Ciklama je neobičan cvet teško održiv, mada cvećari kažu da pola godine miruje, pola godine može da cveta.

  Imajući u vidu da su za biljke od velike važnosti svetlost, toplota i vlažnost, jedan od najbitnijh poslova tokom zime jeste održavanje optimalne temperature u plastenicima, tako da sa hladnijim danima cvećari imaju više posla. Ipak ova zima još uvek nije pokazala svoje ćudi. Cvećari znaju da kažu, mač sa dve oštrice, jer je proileće u sred zime izmamilo biljke, koje bi tek početkom marta trebale da budu ovako bujne.

,, Nama ne odgovara ni suviše jaka ali ni suviše blaga zima. Istina je da smo ove zime, bar dosada prilično uštedeli na energentima, ali je zato bilo teško održati proizvodnju i kontrolisati bujnost cvetnica. Mnoge kolege kažu da su primule za martovski program već precetale, dakle tu zarade ni prodaje nema. Sa ciklamom je malo lakše jer njen period cvetanja je duži ali se zato mora čistiti vrlo često. Kada imate oscilirajuće temperature vrlo je teško ,,tempirati,, datum isporuke kaže Drgana Čolović iz Cvetne Oaze

 U plastenicima sa cvećem uvek ima mnogo posla. Da bi biljke bile lepše i zdravije najvažnije je redovno prihranjivanje, zalivanje, prskanje a Sve to košta. Svaki proizvodni ciklus bio je sve skuplji a na gazdinstvu Cvetna oaza ga rade tokom cele godine, pa će i cene na veliko biti korigovane.

,, Moraćemo i mi da korigujemo cene, jer su nam svi impute piskupeli, od saksija, zemlje prihrane, zaštite. Najveća Stavka je ogrev. Prošle sezone ugalj je bio 100 evra, za ovu 200 evra. Pelet je bio još skuplji, tako da će na veliko ciklama biti 300 dinara.,,

Porodica Čolović iz Čibukovca nadomak Kraljeva, cvećarstvom se bavi 17 godina te imaju ozbiljan radni staž u ovom poslu što potvrđuje 7 takozvanih savremenih plastenika brodova ali i zavidan broj kupaca koji im ukazuju poverenje.  Uspeh se meri i po tome što svi njih 6 odraslih radno angažovani na ovom poslu i svako ima svoje zaduženje.

,, Svi radimo, suprug i ja ali i sinovi i snaje, što je svakako danas velika ušteda jer je teško i naći i plaćati radnike. Mi ne pravimo pauzu i naš proizvodni ciklus traje tokom cele godine. Kad imate cveće u plasteniku to je kao da imate malu bebu, morate voditi računa o bezbroj stvari. Tokom decembra i januara jednom nedeljno treba zaliti, a veoma je bitno redovno prihranjivati biljke i preventivno tretirati protiv truleži, plamenjače. Možda čudno zvuči ali kada je biljka najlepša ona se mora prskati kako bi smo izbegli pojavu nekih bolesti.,, kaže Dragana

  Ciklama će svakako biti najtraženija narednih dana a mi smo upitali za nekoliko saveta kako je sačuvati.V

,, Kada je dobijete ili kupite puni optimizma da ćete uživati u njenim cvetovima, od belih, roze, do crvenih i ciklama boje, ona posle nekoliko dana počne da vene, a listovi žute. Prvo pravilo! Ako ste zimogrožljivi i volite zimi da vam bude veoma toplo u kući ili stanu, ciklama neće biti vaš “cimer”. Naime, ona ne trpi visoke temperature, a još manje suv vazduh. Temperatura vazduha u kojoj ona uživa je od 10 do 15 stepeni. Najviše voli prozor na severnoj strani, a ako imate parno grejanje, na radijator stavite prvo dasku, pa onda saksiju. Tako topao vazduh neće ići pravo na biljku. Ne voli ni promaju. Voli sunce, ali ne direktno.,,

Ipak kao i svaka cvetnica i ona ima ograničen rok, tako da je čini se obnova malo teža. Posebno obratiti pažnju, kaže naša sagovornica na vodu.

,,Ciklama cveta od novembra, cele zime i proleća, nakon čega ulazi u fazu mirovanja. Drugo pravilo – kada je u fazi cvetanja, trebalo bi je zalivati dva do četiri puta nedeljno. Ali voda ne bi trebalo da dodiruje stablo i lišće i mora biti odstajala. Vodu sipajte u podmetač i posle jednog sata, prospite višak vode. Za tih 60 minuta ciklama će uzeti vode koliko joj treba. Kada primetite uvele listove i precvetale cvetove, odstranite ih, ali nikako makazama ili nožem, već ih ručno otkinite.,,nastavlja naša sagovornica

 Kada biljka krene da se suši i da joj se gube listovi, nije sve izgubljeno. Jer ona tada ulazi u period mirovanja. Premestite je u hladniju prostoriju, smanjite zalivanje na najviše jednom nedeljno. Pustite da se osuše listovi. Posle mesec dana je zalivajte dva puta mesečno. Do leta će potpuno nestati nadzemni deo biljke. Tada se ciklama seli na tamno i suvo mesto, daleko od sunca. U takvim uslovima mora da provede najmanje mesec dana. U tom periodu se ne zaliva.

,, Kada uđe u fazu mirovanja, odnosno kada precveta, zalivajte je jednom u nedelju dana. Posle mesec dana ovog tretmana zalivanje je jednom u 15 dana. Na kraju njenog mirovanja prekinite zalivanje i premestite je na suvo i tamno mesto da se odmara, takođe mesec dana. Kada prođe njen zahtevni kalendar, i posle jednog meseca potpunog mirovanja, presadite gomolj u saksiju jedan broj veću. To je uglavnom avgusta meseca. Gomolj očistite od zemlje i trulih žilica, saksiju dobro operite i poštujte pravilo da trećina gomolja bude iznad zemlje. Tada je držite u zaseni i umereno zalivajte. Kada se pojave novi listovi, premestite je na svetlije mesto, ali nikako je ne izlažite podnevnom svetlu. Tada počnite polako i sa prihranom.,,savetuje naša cvećarka

  Optimalna temperatura za dugotrajno cvjetanje je od 10 do 15 °C. Savršeno mesto za ciklamu je na severnom prozoru, gde ima dosta svetla ali nema opasnosti od izlaganja direktnom suncu.

Poreklo

 Ciklama je višegodišnja biljka , poreklom sa sredozemnog područja, Male Azije i ostrva Kipar i Rodos, otkrivena sredinom 16 og veka. Sama reč ciklama izvedena iz latinskog ili grčkog jezika znači okreni se. Cveta tokom zimskog perioda, a krase je mali, nežni i mirišljavi cvetovi . Novije sorte imaju tamnozelene listove, srcastog oblika sa srebrno-zelenim šarama, koji poput prstena izlaze iz gomolja. Cvetovi ciklame sastavljeni su od pet latica, koje su okrenute unazad i mogu biti bele, svetloružičaste i ljubičaste, do tamnocrvene ili bordo boje. Svaki list ili cvet raste na pojedinačnom stablu. Postoje 23 vrste ciklame, pripada grupi primula. Ciklamu zovu još i zimskom lepoticom i simbolizuje ljubav, sreću i iskrenost. Ipak i pored svoje raskoši, opšte je poznato da je vrlo osetljiva.

  Cvećari su ipak jednoglasni u stavu da je proizvodnja cveća najlepša grana poljoprivrede i pored toga što je najskuplja i veoma zahtevna. Kolorit boja i mirisa odagnaju misli, napune baterije i daju elan za nove pobede. Baš kao ova ciklama o kojoj smo otkrili neke detalje kako da joj se divite duži period. S. C.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *