Privredna komora Srbije, u nastojanju da svojim članovima pruži važne informacije na temu proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije za sopstvene potrebe u privredi, 05.10.2022. godine, organizovala je tematsku sednicu Parlamenta privrednika Rasinskog okruga, u Regionalnoj privrednoj komori Kruševac, na pomenutu temu. Ovom prilikom, stručnjaci USAID projekta “Better energy” predstavili su ciljeve, projektne aktivnosti i potencijalne benefite članovima regionalne poslovne zajednice.
USAID-ov projekat “Better Energy” petogodišnji je projekat koji nastoji da poboljša energetsku efikasnost u javnim komunalnim preduzećima i stambenim zgradama, kao i da podrži male obnovljive izvore energije. Ovi napori bi trebalo da pomognu Republici Srbiji pri smanjenju zavisnosti od fosilnih goriva kroz sprovođenje pilot projekata u pogledu unapređivanja efikasnosti sistema daljinskog grejanja u celoj zemlji. Projekat “Serbia Better Energy” realizuju Privredna komora Srbije i CHEMONICS, implementaciona agencija USAID projekta, uz podršku Ministarstva rudarstva i energetike RS.
Sednicu Parlamenta privrednika u proširenom sastavu otvorili su dr Mirjana Krkić, predsednica Opštine Ćićevac, i Rade Jevtović, predsednik Parlamenta privrednika Rasinskog okruga. U uvodnom obraćanju, predsednica Opštine Ćićevac istakla je aktuelnost teme o kojoj se govorilo, imajući u vidu energetsku krizu i energetsku neizvesnost na globalnom nivou, koja u velikoj meri pogađa i privredu Republike Srbije i našeg regiona. Takođe, predsednica Opštine je ukazala na to da je Opština Ćićevac svojim budžetom izdvojila značajna sredstva za podršku građanima u postizanju višeg nivoa energetske efikasnosti i prelasku na alternativne izvore energije.
Stručnjaci USAID “Better Energy“ projekta u Srbiji, konsultanti – dr Slobodan Ružić i mr Bojana Opačić, diskutovali su o zakonskom okviru koji je namenjen kupcima / proizvođačima u Srbiji i načinima kako da se postane potrošač. Oni su takođe predstavili ekonomsku i finansijsku analizu izgradnje solarnih elektrana i mogućnosti za finansiranje ovakvih projekata u budućnosti. Razgovarali su i o zakonskim okvirima, preprekama i rizicima za potencijalne investitore. Predstavljeni su: pravni okvir za kupce – proizvođače električne energije iz solarnih izvora u Srbiji, procedura za instalaciju solarne elektrane i puštanje u operativni pogon, ekonomsko-finansijska analiza izgradnje solarne elektrane i mogućnosti za finansiranje takvih projekata, kao i nedostaci pravnog okvira, barijere i rizici za investitore.
Skupu su se obratili predstavnici kompanije Frigo san Kruševac i Vest solar iz Trstenika, koji su predstavili iskustva iz prakse.
Više od šezdeset privrednika i lokalnih samouprava iz Rasinskog okruga imali su priliku da se upoznaju sa najboljim primerima iz prakse u pogledu realizacije ovakvog projekta, ali i da čuju više o nedostacima i problemima iz „prve ruke”.