Na području Srbije usevi krompira se, u zavisnosti od lokaliteta, sortimenta i vremena sadnje, nalaze u fazi od različitih faza sušenja nadzemnog dela biljke do vađenja krtola.
Na feromonskim klopkama postavljenim u useve krompira registruje se povećanje ulova odraslih jedinki krompirovog moljca (Phthorimaea operculella) u proteklih nekoliko dana. U toku je preklapanje leta leptira treće i četvrte generacije te štetočine. U usevima krompira koji još nisu povađeni i gde su krtole ogoljene, postoji rizik od nastanka šteta od te štetočine. Nenad Nešović iz PSSS Kraljevo kaže da je sada neophodno primeniti sve mere kako bi sačuvali rod
,,Sa ciljem zaštite krompira od krompirovog moljca preporučuju se sledeće mere:U usevima krompira gde je cima suva krtole treba vaditi i odmah skladištiti u skladišta sa kontrolisanom temperaturom i postavljenim insekatskim mrežama na svim otvorima. Ne treba ostavljati krtole na parceli nakon vađenja.,, kaže savetodavac
U usevima gde još uvek cima nije propala preporučuje se navodnjavanje radi održavanja kompaktnosti zemljišta i sprečavanja stvaranja pukotina kroz koje ženke moljca dolaze do krtola i polažu jaja. Takođe, u ovim usevima se preporučuje i primena hemijskih mera zaštite primenom nekog od registrovanih insekticida:
– Grom (lambda-cihalotrin) 0,2-0,25 l/ha (karenca 7 dana, MBT 1) ili
– Decis 2,5 EC, Konfuzija, Polux (deltametrin) 0,3-0,5 l/ha (karenca 7 dana, MBT 1) ili
– Exirel (cijantraniliprol) u količini 0,1-0,125 l/ha (karenca 14 dana, MBT 2) ili
– Cipkord 20 EC, Ciprazor 20 EC, Crna mamba (cipermetrin) u količini 0,3 l/ha (karenca 14 dana, MBT 1) ili
– Alverde (metaflumizon) u količini 0,2-0,25 l/ha (karenca 14 dana, MBT 2) ili
– Ampligo 150 ZC (hlorantraniliprol + lambda-cihalotrin) 0,3 l/ha (karenca 14 dana, MBT 2) ili
– Laser 240 SC (spinosad) 50-100 ml/ha (karenca 14 dana, MBT 2).
Prilikom sprovođenja hemijskih mera zaštite treba voditi računa o karenci i maksimalnom broju tretmana preparata u toku jedne vegetacije (MBT). S.C.