Takva odluka je doneta usled analize trenutnog stanja i zaliha pšenice nakon žetve, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede. Slobodan izvoz će biti na snazi do početka jeseni, kada će se izvršiti nova procena stanja i ukupnih zaliha ključnih žitarica, te u skladu sa tim će biti i preduzeti dalji koraci.
Takođe, na sednici vlade je doneta i odluka o odobrenju izvoza 4.000 tona rafinisanog suncokretovog ulja u rinfuzu.
”Ukidanje zabrane izvoza žitarica će mnogo značiti izvoznicima, s obzirom na aktuelne zalihe starog roda”, kaže Aleksandar Bogunović, iz Udruženja za biljnu proizvodnju i prehrambenu industriju PKS. Zalihe su iznad proseka, kako kaže, a to je posledica privremene zabrane izvoza i problema u logistici na Dunavu koji su nastali nakon uvođenja zabrane. Kasnije odobren izvoz po odobrenim, najpre mesečnim, a potom i tromesečnim kvotama, napominje on, nije doprineo značajnijem povećanju izvoza starog roda pšenice.
“Trenutni nivo vodostaja na Dunavu, kao glavnoj saobraćajnici za izvoz žitarica ne omogućava transport baržama, pa otuda postoji dodatno ograničenje u smislu logistike i načina na koji će se realizovati izvozni poslovi”, kaže Bogunović.
On napominje da nije realno očekivati veliko povećanje izvoza u ovom periodu, ali da je važno da su se stekli uslovi za sklapanje izvoznih aranžmana koji će se moći realizovati i intenzivirati normalizacijom vodenog transporta. Predsednik udruženja Inicijativa za spas poljoprivrednika Srbije Vukašin Baćina ocenio je da je odluka Vlade Srbije o slobodnom izvozu žitarica velika pobeda Inicijative, ali da nije zadovoljan zbog toga što nije dozvoljen i izvoz suncokreta. “Moraćemo u ponedeljak da odemo kod ministra Nedimovića da tražimo da se pusti i slobodan izvoz suncokreta, jer će žetva početi za dvadesetak dana, pa će vlasnici uljara da otkupe suncokret po niskoj ceni i da zarade na našu štetu, jer samo oni mogu da izvoze ulje”, rekao je Baćina. On je naglasio da su na sličan način poljoprivrednici izgubili zaradu na pšenici, jer je najveći broj njih predao ovogodišnji rod po ceni od 25 dinara, a sada će otkupljivači tu pšenicu da prodaju Robnim rezervama po ceni do 40 dinara.
“Nije trebalo da se zabrani izvoz u vreme žetve, jer je cena pre žetve bila 50 din/kg, a kada su zabranili izvoz pala je na 30 dinara, tako da je vlada ozbiljno oštetila proizvođače”, smatra Baćina. /Danas