Kukuruz se seje kao glavni, naknadni ili postrni usev. Ukoliko se gaji kao glavni usev, setva može započeti u prvoj dekadi aprila. Međutim, najbolje je vreme setve odrediti na osnovu temperature zemljišta, odnosno, setvu obaviti kada je u setvenom sloju zemljište zagrejano na 10-12 ˚S. Sa setvom ne treba žuriti. Ukoliko dođe do zahlađenja, iznikle biljke mogu nastradati od kasnih prolećnih mrazeva. Kukuruz se može sejati sve do kraja juna. Tada se biraju hibridi najkraćeg vegetacionog roka, a ukoliko se nadzemna biomasa koristi sveža ili za silažu, onda se biraju srednje rani hibridi kukuruza.
Kukuruz je širokoredni usev. Setva se izvodi na međuredno rastojanje 70 cm, a promenom rastojanja između biljaka u redu određuje se gustina useva. Koja gustina useva će biti za planiranu površinu zavisi od brojnih činilaca: cilj proizvodnje, primena agrotehnike, karakteristike hibrida, tip zemljišta …
Količina semena zavisi od planirane gustine useva. Seme kukuruza je pakovano u setvene jedinice. To podrazumeva da u jednom pakovanju ima tačno 25 000 semena. Uz svaki hibrid ima preporučena gustina useva, pa je zato jednostavno odrediti količinu semena na osnovu setvene jedinice.
Dubina setve zavisi pre svega od zemljišta, odnosno od mehaničkog sastava, vodno-vazdušnog i temperaturnog režima zemljišta. Obično je to u granicama od 5-9 cm što obezbeđuje ujednačeno nicanje i obrazovanje jačeg korenovog sistema. Pravilo je da se kod zemljišta težeg mehaničkog sastava setva izvodi pliće, a kod zemljišta lakšeg mehaničkog sastava izvodi se dublja setva. Jovana Knežević, dipl.inž. ratarstva