Korona unela promene i u poljoprivredu – sadnice stižu brzom poštom
ČAČAK – Malinari su ove godine konačno dočekali svjih pet minuta, a ako je suditi prema najavama dobra sreća i jaka otkupna cena pratiće ih i narednih sezona. Zadovoljno su ruke trljali i oni koji imaju zasade šljiva, tako da su mnogi naredne sezone odlučili da prošire površine upravo pod ovim voćnim vrstama.
Na Institutu za voćarstvo u Čačku vlada povećano interesovanje upravo za kupovinu sadnica malina i šljiva.
“Zbog velike potražnje celokupna količina sertifikovanog i standardnog sadnog materijala maline unapred je prodata a za kupovinu sadnica ovog voća kupci iz zemlje i inostranstva se raspituju i za narednu sezonu”, izjavio je za RINU rukovodilac rasadničke proizvodnje, dipl. inž. Nenad Popović.
Institut za voćarstvo je na svojim poljima uz primenu savremenih tehnologija i korišćenje protivgradnih mreža proizveo 70 hiljada sadnica šljive 100 hiljada sadnica maline, 30 hiljada leske, kruške 6, jabuke 5, trešnje, višnje i dunje po 4 hiljade i manje količine oraha i kajsije.
godina pa tako šljive prodajemo po ceni od 300, jabuke standardnih sorti po ceni od 230 dok je cena za stare sorte jabuka kao što su Kožara, Budimka i Kolačara i koje se sve više traže cena 300 dinara po komadu. I za ostalo voće cena je u rasponu od 230 do 300 dinara a najskuplji je orah koji košta 1.800 dinara”, kaže Popović.
Korona unela promene i u poljoprivredu – sadnice stižu brzom poštom.Iako kupci najčešće dolaze u Institut da lično preuzmu sadnice i na licu mesta dobiju potrebne informacije o načinu sadnje i njihovoj zaštiti od nepovoljnih vremenskih prilika i glodara, poslednjih godina raste i prodaja rasada putem interneta preko zvanične stranice Instituta, a isporuka je brzom poštom. Kurir.rs/RINA