Glavni pokretač masovnih protesta Mihal Kolodžejčak naglašava da je skandalozno da kompanije u državnom vlasništvu toliko opterećuju džepove poljoprivrednika.
Foto: Depositphotos/chungking (ilustracija)
Kako su i najavili, desetak pristalica organizacije Agrounija u Poljskoj, blokirali su u ponedeljak ujutro vrata državne fabrike za proizvodnju đubriva “Anwil” u znak protesta protiv drastičnog povećanja cena ovog repromaterijala.
Kako piše farmer.pl, čelnik ove organizacije, ujedno i glavni pokretač masovnih protesta, Mihal Kolodžejčak na samom početku akcije rekao je da je skandalozno da kompanije u državnom vlasništvu toliko opterećuju džepove poljoprivrednika. Poručio je da ako farmeri u ovom trenutku ne reaguju, to će značiti da se slažu s odlukom da im se oduzme poslednji novac sa gazdinstva koja ionako već propadaju.
U snimku objavljenom na fejsbuku ovaj mladi poljoprivrednik i aktivist rekao je kako su u poslednjim danima velike količine đubriva izvezene iz pogona “Anwil”-a u Vloclaveku i to u skladišta izvan zemlje. Tvrdi da ova državna firma ne isporučuje đubrivo domaćim poljoprivrednicima, već prvo ispunjava inostrane ugovore. Osim toga, izjavio je da je uoči protesta kompanija svoje radnike poslala kući na dva dana.
“Kako političari ne bi ispunjavali svoje ambicije na račun građana, bićemo na oprezu i zauzećemo se za normalan život”, napomenuo je Kolodžejčak.
Nakon 12 sati blokade fabrika neće imati gde da skladišti
Poljoprivrednici se plaše da će visoke cene ovog repromaterijala rezultirati padom proizvodnje hrane i njenim višim cenama za potrošače.
“Zato ćemo učiniti sve da nijedan kilogram veštačkog đubriva ne ode izvan poljskog tržišta”, poručili su demonstranti.
Iz “Anwil”-a su u svom saopštenju upozorili da se zbog blokada poljoprivrednika đubrivo ne može transportovati u ostala skladišta, već će se morati čuvati u samoj fabrici. Kako su pojasnili, propisima su ograničene količine za skladištenje unutar proizvodnog pogona, a ti će kapaciteti biti popunjeni nakon 12 sati blokade. Nakon toga fabrika će morati da prekine proizvodnju, što će rezultirati višemilionskim gubicima.
Dalje, predstavnici ove kompanije naglašavaju da cene zavise od stanja na svetskom tržištu i to ponajviše visokih cena gasa koji čini čak 70 odsto troškova proizvodnje đubriva.
U trenutnoj situaciji, sve više međunarodnih kompanija u industriji đubriva prisiljeno je da smanji ili čak obustavi rad u svojim pogonima./ Agencije Agroklub /