U Beogradu otvoren sajam etno hrane i pića

U Hali 3 Beogradskog sajma, u delu pod nazivom ,,Etno dvorište“, danas je svečano otvoren petnaesti Međunarodni sajam etno hrane i pića. Kao i prethodnih godina, fokus je na nacionalnim specijalitetima, te proizvodima karakterističnim za uža geografska područja, najčešće ručne izrade i od organski gajenih sirovina.

Na ovogodišnjem sajmu predstaviće se više od 300 proizvođača tradicionalnih prehrambenih proizvoda, rukotvorina i zanatskih proizvoda, kao i hrane i pića pravljenih od organski gajenih sirovina. Cilj manifestacije je negovanje tradicije, kulture, multietničnosti i multikulturalnosti našeg podneblja, a veliku pažnju posetilaca će privući i raznovrsna pakovanja za tradicionalne proizvode.

U punoj hali izlagača i publike, a nakon uvodne zdravice, prisutnima se obratio Andreja Mladenović, pomoćnik gradonačelnika Beograda. Naveo je da je ove godine prisutno preko 300 izlagača, i da manifestacija uliva nadu da se svi vraćamo normalnom životu. Istakao je specifičnost ovog sajma, etno prizvuk i posebnost kojoj smo svedoci već petnaesti put. Takođe, vrlo je bitno da se malim proizvođačima pomogne i pruži podsticaj, a to je pre svega uloga regionalnih komora. Sajam etno hrane i pića je kruna i sublimacija te saradnje, kako je istakao Mladenović.

Potom se prisutnima obratio Milinko Veličković, sekretar za privredu grada Beograda, navodeći da na štandu grada Beograda izlaže preko 50 proizvođača. Beograd je grad koji ima veliku površinu obradivog zemljišta i koji tu prednost apsolutno koristi. Ove godine iz budžeta grada izdvojeno je 200 miliona dinara za projekte iz oblasti poljoprivrede, sa posebnim akcentom na pčelarstvo, voćarstvo i organske proizvode.

Pokrajinski sekretar za privredu i turizam, dr Nenad Ivanišević, istakao je da je Vojvodina izdvojila veliki budžet za pomoć privredi i turizmu, te da će pokrajinski sekretarijat nastaviti da podržava i učestvuje na Sajmu etno hrane i pića.Ivanišević je istakao da je ključna poruka današnjeg sajma zajedništvo donosilaca odluka, izlagača i posetilaca iz svih krajeva naše zemlje, dodavši da će Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam nastojati da u narednoj godini predstavi sopstveni paviljon na ovoj veoma značajnoj priredbi, gde će Vojvodina prezentovati svoju ponudu ne samo Beogradu, već i ostalim delovima Srbije.

Velimir Stanojević, državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – smatra da je ključno nastojanje da što više malih proizvođača hrane i pića bude prisutno na ovakvoj manifestaciji. Sajam je najbolja prilika da se predstave publici i poslovnim partnerima i naprave kontakte sa kupcima. Uloga Ministarstva je dvostruka, učestvuje u promociji i brendiranju proizvoda sa geografskim poreklom i podstiče segment organske proizvodnje, a ono što će u budućnosti uzeti maha je razvoj prerađivačkog sektora.

Sajam etno hrane i pića svečano je otvorio Novica Tončev, ministar za unapređenje razvoja nedovoljno razvijenih opština Republike Srbije. Naglasio je koliko je važan napredak nedovoljno razvijenih opština, kao i njihov nastup na sajmu. Potencirao je karakteristike Srbije kao zemlje iskrenog gostoprimstva i fantastične hrane i pića, i istakao važnost čuvanja autentične domaće kuhinje i to u izvornom obliku. Etno proizvodi su, po rečima ministra, poput lične karte Srbije i najlepša poruka iz naše zemlje.

Sajam je namenjen distributerima, dobavljačima hotela i trgovinskih lanaca, restoranima, profesionalnim gastronomima, kuvarima, enolozima, somelijeima, kao i kupcima i zastupnicima trgovinskih i ugostiteljskih lanaca iz inostranstva.

Mali proizvođači nastupaju na zbirnim štandovima u organizaciji Privredne komore Srbije i njenih regionalnih ogranaka, zadružnih saveza Srbije i Vojvodine, gradskih uprava i udruženja. Predstavnici AP Vojvodine su proizvođači iz Zrenjanina, Rume, Pančeva, Opova i drugih mesta, u organizaciji Privredne komore Srbije, dok zadružni savezi Srbije, Vojvodine i Beograda, kao i Zemljoradnička zadruga „Svrljižanka“ i Zemljoradnička zadruga iz Ribaševine predstavljaju svoje članove.

Na ovaj način, u kontinuitetu koji traje deceniju i po, Sajam etno hrane i pića afirmiše tradicionalne proizvode kao prvorazredne tržišne i izvozne artikle, koji svakako već čine neizostavni deo turističke ponude određenog mikrolokaliteta, i koji često imaju sertifikat o geografskom poreklu, kao i oni koji su u postupku dobijanja sertifikata, a sa ciljem brendiranja tradicionalnih proizvoda.

Na Sajmu se prvi put predstavlja i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede sa grupom proizvođača. Takođe, Udruženje „Karitas“ predstavlja svojih trideset proizvođača tradicionalnih proizvoda iz centralne Srbije u okviru sopstvenog programa podrške.

Pored domaćih učesnika iz čitave Republike Srbije, nastupaju i učesnici iz Republike Srpske i Rumunije.Poseban segment Sajma etno hrane i pića predstavlja izložba rukotvorina, koju ove i godine organizuje udruženje „Društvo srpskih domaćina“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *