Održan novi protest pijačnih prodavaca i malih privrednika u Beogradu

Pijačni prodavci 30. marta u Beogradu su ponovo protestvovali jer ne žele da nabavljaju fiskalne kase, a ispred Vlade Srbije održava se drugi protest malih privrednika koji zahtevaju promenu odnosa države prema domaćim preduzetnicima. Protest su organizovali Udruženje preduzetnika i privrednika Srbije i Inicijativa TAS (Turističke agencije Srbije).

Novim Zakonom o fiskalizaciji propisano je da prodavci na pijacama od 1. maja moraju da imaju fiskalne kase. Zakon je jasan ali i prodavci koji tvrde da ne mogu da opstanu u tom poslu ukoliko se uvedu kase. Zbog ove najave ali i donetog Zakona, nekoliko stotina pijačnih prodavaca iz svih krajeva Srbije okupilo se na protestu u Beogradu. Noseći transparente na kojima je pisalo Nećemo kase, Kraljevo, za našu decu, Južna pruga neće stati”, Vidikovac vidi sve, ali kase ne, Stop kasama, Niš kudes bre, Ne damo pijace…

Učesnici protesta kažu da će se neće povući sa ulica i odustati od blokada saobraćaja dok se ne ispuni njihov zahtev da budu izuzeti od primene propisa o elektronskoj fiskalizaciji. Oni na koje se obaveza fiskalizacije odnosi ističu da i sada imaju male pazare, a da će se sa uvođenjem PDV-a, fiskalnih kasa i veće birokratiije, njihovi troškovi dodatno povećati.

Strahuju da će zato i sami morati da podignu cene, a to će se odraziti na život svih građana Problem su, i cene na pijacama, koje nisu fiksne, pa će se desiti da u jednom danu cena nekog proizvoda mora da se promeni zbog isteka roka trajanja, truljenja ili sličnih problema. Tezge ne rade ni kada je nevreme ili izuzetno niske temperature, jer tada nema ni kupaca, što u proseku bude 50 tak dana godišnje. Zatvarenjem pijaca došlo bi i do zatvarnja malih zanatlija, malih konfekcija i drugih malih preduzetnika od kojih se pijačni prodavci snabdevaju….

Prema mišljenju našeg sagovornika, uvođenje fiskalizacije znači indirektno gašenje pijačne prodaje. Prodavac na pijaci, kako kažu, državi već plaćaju paušalni porez, penziono i zdravstveno, kao i svaki preduzetnik paušalac, pa bi to za većinu njih bio finansijski udarac jer bi pored 20.000-25.000 dinara mesečno samo knjigovođu plaćali minimalno oko 100 evra, odnosno 12.000 dinara, što je već povećanje od 50 odsto fiksnih izdataka.

  Iz Poreske uprave su ranije rekli da u sistem PDV-a neće ući preduzetnici ukoliko zarađuju manje od osam miliona dinara (68.000 evra), a da bi se utvrdilo ko koliko zarađuje, potrebno je, kažu, uvesti fiskalne kase.Država je odlučna kako kažu iz resora, budući da je ove mere uvela, da bi modernizovala poreski sistem i rešila problem sive ekonomije. Sistem fiskalizacije na pijacama se pominje poslednjih 15 godina a prvi predlog je dao tadašnji ministar Mlađan Dinkić.

Istovremeno, mali privrednici su zatražili na protestu ispred zgrade Vlade da se prekine diskriminacija majki preduzetnica i povuku “štetni” zakoni – Zakon o fiskalizaciji, Zakon o elektronskim fakturama i Zakon o arhiviranju.Oni su naveli i da će od nove vlade tražiti da u najkraćem roku obustavi subvencionisanje stranih investitora.

Inače,više desetina predstavnika pijačnih prodavaca protestovalo je i 21. marta ispred Predsedništva Srbije u Beogradu zahtevajući da budu izuzeti iz procesa uvođenja fiskalnih kasa.

Povodom uvođenja novog modela fiskalizacije čija je primena obavezna od 1. maja 2022. godine, Ministarstvo finansija još jednom je saopštilo da su od te obaveze oslobođeni poljoprivredni proizvođači koji svoje proizvode prodaju na pijačnim tezgama, ukoliko nisu registrovani kao preduzetnici kod Agencije za privredne registre.Za razliku od navedene kategorije poljoprivrednih proizvođača, obavezu fiskalizacije imaju lica ,obveznici fiskalizacije, koji se bave preprodajom robe na pijačnim tezgama, a sa ciljem suzbijanja sive ekonomije i onemogućavanja nelojalne konkurencije koja zbog takvog načina poslovanja postoji na tržištu.

Od 1. maja zvanično će započeti prelazak na elektronske fiskalne kase, a prvi put će obavezno kasu morati da imaju frizeri, kozmetičari, kladionice i pijace. Stručnjaci kažu da ovakve mere nisu dobre u jeku pandemije koronavirusa i rata Ukrajina, te da se ne rešava ključno pitanje – crno tržište.Nove odredbe se neće odnositi na taksiste, advokate i crvke, koje će i dalje ostati van sistema.

Kako god, protesti će i dalje biti nastavljeni a veći naredni je zakazan za dve nedelje, dakle 13 aprila. S.C.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *