Dronovi u Poljoprivredi

Nove tehnologije donose nova rešenja. Jedna od njih su dronovi u poljoprivredi koji mogu da obezbede pravovremenu i kvalitetnu zaštitu useva, čak i u situacijama kada klasičnom mehanizacijom to nije moguće, recimo zbog zahtevnog terena, nakvašenog zemljišta nakon padavina ili visine i osetljivosti useva.Osim toga, u upotrebi su i dronovi sa posebnim kamerama, kojima se uočavaju promene u metabolizumu i bujnosti useva pre nego što su vidljive okom.

Upotreba agrodrona je možda skupa na početku, ali istraživanja pokazuju da mnogobrojni podaci koje prikupljaju (na primer: identifikovanje vrste insekata i biljnih bolesti, potrebe navodnjavanja, procene prinosa ili praćenje kretanja životinja na farmama), pomažu farmerima da povrate uložena sredstva, nekada za samo godinu dana. Farmeri mogu da koriste ove letelice u racionalnoj i preciznoj upotrebi pesticida, herbicida, minaralnih đubriva na osnovu podataka koje dobijaju od agrodrona u sistemu procesa precizne poljoprivrede. Tako farmeri imaju velike finansijeske koristi, jer jedan let drona ima cenu flaše obične vode, a podaci koje prikuplja imaju veliku vrednost.

Prema rečima predsednika Asocijacije za bespilotne sisteme u privredi i suosnivača “Agrodrona” iz Momira Alvirovića, u saradnji sa brojnim značajnim institucijama i u saradnji sa vodećim svetskim prozivođačima opreme, prva flota poljoprivrednih dronova za tretmane u Evropi formirana je u januaru 2020 u Srbiji.

,, Prvi modeli dronova za tretman, sa posebno projektovanom vazdušnom podrškom, koja je ključna za pouzdan i kvalitetan tretman, pojavili su se početkom prošle godine i oni su poslednja reč tehnologije u poljoprivredi . Dronovi se od ranije koriste za mapiranje useva, kako bi se blagovremeno i jasno usmerila pažnja agronoma na važne pojave i promene na biljkama, te da se najekonomičnije prilagode mere zaštite. Najnoviji dronovi za tretmane mogu pouzdano i efikasno da obave gotovo sve funkcije klasičnih prskalica i to u trenutku kada tretman daje najbolje efekte, uz povoljnu cenu, odličnu efikasnost i neuporedivo lakšu logistiku. U voćarstvu se mogu koristiti za prilagođeni tretman pojedinačnih stabala. Pokazali su odlične rezultate i u povrtarstvu i vinogradarstvu, gde s lakoćom prate složenu konfiguraciju terena i zasada. Poljoprivrednici, u zavisnosti od veličine obradive zemlje, mogu da biraju među dronovima različitih dimenzija i namena.Kao i svaka novina, zahteva obuku ratara i izvesno prilagođavanje opremi, ali nije suviše teško naučiti upravljati dronom, pre svega jer je let automatizovan. Dronovi se navode posebnim radarima, te se let prilagođava karakteristikama terena i useva. Zadatak operatera je da pripremi plan leta i nadgleda rad drona. Let traje desetak minuta, čime se može pokriti značajna površina, nakon čega je potrebno zameniti bateriju i rezervoar s preparatom, a letelica potom sama nastavlja precizno tamo gde je pauzirala, ,,pojašnjava Alvirović

Alvirović ističe da su stručnjaci Asocijacije i „Agrodron“ tima među prvima u svetu sproveli brojna testiranja i zvanične naučne oglede na usevima kukuruza, pšenice, soje, ali i u voćnjacima. Tako su prvi u svetu uspešno uradili hemijsku proredu jabuke iz bespilotne letelice, što je izuzetno složen tretman i zavisi od brojnih faktora.Prilikom konstrukcije dronova u agrarne svrhe, najveći izazov koji se morao rešiti bilo je ravnomerno raspršivanje propisane doze sredstva.

,,Uobičajni dronovi stvaraju veliki broj vrtloga u vazduhu tokom leta, pa je rasprašivanje takvom opremom neravnomerno Kada se pre tri godine radilo na razvoju najnovije treće generacije letelica, posebno se vodilo računa upravo o tome da se taj problem otkloni, da se obezbedi ravnomerni tretman i upotreba standardnih stredstava za zaštitu bilja. Te korekcije su u ratarstvu omogućile rad sa samo 15 do 20 litara rastvora po hektaru, odnosno desetak puta manje od uobičajne količine, ali koja je dala potpuno iste efekte kao i klasična priskalica.,,

Dronovi mogu da rade u trenutku kada je tretman potreban, čak i noću, ili neposredno posle kiše ili kod visokih osetljivih useva, tako da se postižu najbolji efekti. Praksa je pokazala da je ova tehnologija primenjiva u gotovo svim usevima i zasadima

,,Prednosti su brojneZa razliku od mehanizacije, ne dodiruju tlo i ne sabijaju zemljište, niti ošećuju usev. Veoma nizak let na samo metar-dva iznad useva i projekovana vazdušna podrška omogućuju rad standardnim sredstvima za zaštitu bilja. S obzirom na to da je čitav proces automatizovan i kompjuterski navođen, doziranje je izuzetno precizno. Osim tečnih preparata, poljoprivrednici, posebno povrtari i oni koji se bave organskom proizvodnjom, mogu da koriste i granule.,,

Rezime

Prvi civilni dronovi pojavili pre manje od deset godina, sa veoma brzim razvojem.Zbog toga su realna očekivanja da će narednih godina interesovanje i upotreba ovakvih tehnologija doživeti procvat u poljoprivredi jer je dobar prinos uz mala ulaganja prioritet svakog ratara.

Let agrodrona od 45 min, sa visinom od 1 m do 120 m, može analizirati više funkcionalnih parametara na približno 120 ha pod usevima, i sve podatke poslati na više lokacija (računsko-informativni centar, mobilni telefoni korisnika i slično). Danas neki tipovi agrodrona imaju relativnu cenu do 2.000 USD, ukoliko korisnici (farmeri) sami sastave agrodron od kupljenih delova. Ipak cena ovih mini letelica može biti i do 250.000 USD za posebne modele koji koristi vojska, kada su opremljeni specijalnim infracrvenim kamerama, senzorima i drugom HD video tehnologijom koju kontroliše operater (pilot) sa površine zemlje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *