Cene ne padaju – Inflacija u Srbiji i dalje visoka

Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Dejan Šoškić ocenio je da inflacija u Srbiji nije pobeđena i da cene ne padaju već sporije rastu. „Inflacija nije pobeđena, cene ne padaju. Ovo je zaustavljanje rasta inflacije. Blagi pad inflacije nije pad cena. Pad cena se zove deflacija – kada se postojeći iznos cena spušta za indeks potrošačkih cena kojim se meri inflacija. A mi smo daleko od toga. Jer, ovde nije u pitanju pad cena, nego zaustavljanje daljeg rasta inflacije“, rekao je Šoškić za N1 povodom izjave ministra trgovine Tomislava Momirovića da je inflacija u Srbiji pobeđena

On je naveo da je inflacija u aprilu blago smanjena, na godišnje nivou na 15,1 odsto, ali da je to još daleko od cilja koji je odredila Narodna banka Srbije (NBS). Po oceni Šoškića u Srbiji su počinjene greške u monetarnoj, ali i fiskalnoj politici, koje su podgrejale inflaciju.

„Krenulo se kasnije sa restriktivnim merama NBS, dok je sa fiskalne strane bila eskpanzija raznih davanja – penzionerima, mladima, svima…“, rekao je Šoškić i dodao da je inflaciji doprineo i izostanak pravih mera u oblasti energetike i poljoprivrede.

Daleko je, kaže, put do dostizanja tog cilja.„Mi govorimo o pobedi, a jedna Albanija ima inflaciju od oko pet odsto. Inflacija je i u SAD i u Evropi jednocifrena, opada i gravitira njihovom cilju“, naveo je Šoškić.

Inflacija je u domenu hrane, kako je istakao, mnogo je veća od 15 odsto, što je paradoksalno jer je Srbija tradicionalno spremna da proizvede više hrane nego što su potrebe.

„Odgovornim i pametnim merama ekonomske politike u domenu poljoprivrede mogli smo da obezbedimo da danas imamo zadovoljne poljoprivrednike i stabilne cene i da sada budemo u boljoj situaciji nego što su zemlje u svetu“, rekao je Šoškić.

On je prokomentarisao i Momirovićevu izjavu da je inflacija u Srbiji uvezena sa istoka Evrope („Predhodnih godinu dana bijemo ljutu bitku sa visokom inflacijom uvezenom sa istoka Evrope i danas slobodno mogu da kažem da smo u toj borbi pobedili“, naveo je ministar trgovine).

„Niti je inflacija uvezena sa istoka, ni ne znam odakle ta informacija? Jedan deo inflacije je pre godinu i više uvezen sa svetskog tržišta, ali ne sa istoka, gde je taj istok i te cene? Ovaj iskaz je proizvoljan, netačan i nestručan i ne daje nikakvu korisnu informaciju građanima koji je čuju“, ocenio je Šoškić.

Uticaj pada svetskih cena na domaće

Cene u Srbiji trenutno sporije rastu.Šoškić pojašnjava da pojedine cene u našoj zemlji mogu da padaju kao odraz ogromnog pada cena koji se inače dešava na svetskom tržištu.

On pojašnjava da je do formiranja mehura cena na svetskom tržištu došlo 2022. nakon uvođenja sankcija Rusiji.
Mnogi su, dodaje, upravo zbog sankcija očekivali problem u snabdevanju nizom artikala koji se iz Rusije iznose na svetsko tržište. Banke i druge finansijske institucije mogu, kako je pojasnio, da iz spekulativnih razloga vuku rast cena nafte, gasa, pšenice, kukuruza, soje.

„Finansijske isntitucije mogle su da povuku fjučers cene, koju su povukle spot cene i to se onda prelilo odmah u inflaciju koje osećaju građani širom sveta – u više cene hrane, energije, grejanja itd“, naveo je Šoškić. 

A to „kad jednom uđe u nacionalne inflacije, počinje da ima svoj autonomni tok“.

„Mi to, nažalost, nismo shvatili i potrošili smo jedan mehanizam koji može da nas zaštiti od toga – a to je rast vrednosti domaće valute u odnosu na stranu valutu u kratkom roku“, naveo je Šoškić podsećajući da smo takvu situaciju imali 2017. godine kada je dinar prema evru ojačao sa 124 na 117.

Greške u poljoprivredi i energetici

On ističe da su u Srbiji počinjene greške u samoj monetarnoj, ali i fiskalnoj politici.Krenulo se, kaže, kasnije sa restriktivnim merama NBS, dok je sa fiskalne strane bila eskpanzija raznih davanja – penzionerima, mladima, svima…Sve to je, kaže, podgrevalo inflaciju.

„To su sve pogrešne stvari činjene kod nas. A onda je došlo i do zapuštanja energetskog sektora i poljoprivrednog sektora. To su naše najjače privredne grane – mi smo ih zapustili, a odatle nam je došla najveća inflacija“, ukazao je Dejan Šoškić.

Inflacija je u domenu hrane, podseća, mnogo veća od 15, 16 odsto, „što je paradoksalno ako smo zemlja koja je tradicionalno spremna da proizvede više hrane nego što nam treba“.

„Dakle, odgovornim i pametnim merama ekonomske politike u domenu poljoprivrede mogli smo da obezbedimo da danas imamo zadovoljne poljoprivrednike, i stabilne cene i da sada budemo u boljoj situaciji nego što su zemlje u svetu“, rekao je on.

On je prokomentarisao i Momirovićevu izjavu da je inflacija u Srbiji uvezena sa istoka Evrope („Predhodnih godinu dana bijemo ljutu bitku sa visokom inflacijom uvezenom sa istoka Evrope i danas slobodno mogu da kažem da smo u toj borbi pobedili“, naveo je ministar trgovine).

„Niti je inflacija uvezena sa istoka, ni ne znam odakle ta informacija? Jedan deo inflacije je pre godinu i više uvezen sa svetskog tržišta, ali ne sa istoka, gde je taj istok i te cene? Ovaj iskaz je proizvoljan, netačan i nestručan i ne daje nikakvu korisnu informaciju građanima koji je čuju“, ocenio je Šoškić. Izvor N1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *